Skyway Monte Bianco – część I stacja Pavillon

Skayway Monte Bianco przy stacji Pavillon

Skayway Monte Bianco przy stacji Pavillon

Wyprawę nową kolejką Skyway Monte Bianco na Punta Helbronner rozpoczynamy w Aoście, wyruszamy około 10 rano (lepiej późno niż wcale) i do Courmayeur, skąd odjeżdza kolejka, docieramy przed 11. Był to drugi dzień działania kolejki, ale chyba nie tylko ja miałam taki pomysł na spędzenie niedzieli. O moich pierwszych wrażeniach na temat kolejki przeczytacie tutaj, a dziś podzielę się z wami informacjami, zdjęciami i filmikiem z odcinka Courmayeur – Pavillon (pierwsza stacja kolejki na wys 2.173 m n.p.m).

Dojeżdzamy i … parking naziemny jest już pełny i wyświetlała się informacją “Completo”, na szczęście podziemny jest dosyć spory i nie było problemów z parkowaniem. Oba parkingi są płatne (od 5 do 12 godzin kosztuje 5 euro, tutaj znajdziecie pełny cennik).

Parking dysponuje 350 miejscami, już w drugi dzień od otwarcia kolejki sprzedano 1000 biletów, sporo. Latem na pewno będą zawirowania z parkingiem, więc albo trzeba przyjechać wcześnie (od 27 czerwca do 23 sierpnia pierwsza kolejka odjeżdza o 6:30), albo szukać parkingu kawałek od kolejki i dojść.

Stacja kolejki znajduje się w Entreves, tuż przy głównej drodze kierując się na Tunel Mont Blanc. Nie da się przegpaić. Parkujemy i ustawiamy się w kolejce po bilet. Szybko idzie, chociaż przed nami sporo osób. Kupuję 2 bilety w dwie strony na Punta Helbronner: jeden normalny i jeden dla dzieci poniżej 8 roku życia. 40 euro płacę kartą i szybko biegniemy po schodach, aby wziąć pierwszą kolejkę do stacji Pavillon (2.173 m n.p.m).

Ile kosztuje kolejka Skyway Monte Bianco?

W porównaniu do starej kolejki cena nie zmieniła się za bardzo (tylko kilka euro więcej), ale…. Ta kolejka może na szczyt zabrać sporo więcej osób, ustanowiono jednak dzienny limit biletów, który jest niższy niż ilość osób, które może zabrać kolejka. Na górze po prostu nie ma, aż tyle miejsca. Banalne, ale prawdziwe. Póki co nie widziałam usługi rezerwacji, także w wysokim sezonie i do tego w weekend będzie trzeba po prostu wcześnie wstać i po bilety ustawić się szybciej niż ja w ostatni dzień maja :-). UWAGA, od 15 sierpnia 2015 roku bilety można zakupić ON-LINE. Spora wygoda. Zainteresowanych odsyłam na stronę Monte Bianco Buy your lift ticket.

Taraz widokowy restauracji Bellevue na stacji Pavillon.

Taraz widokowy restauracji Bellevue na stacji Pavillon.

Ceny kolejki podzielono na dwa sezony niski i wysoki oraz przewidziano pakiet rodzinny. Wysoki sezon obowiązuje od 20 czerwca do 30 sierpnia, a ceny wyglądają tak:

 • Bilet w dwie strony na Punta Helbronner 45,00 euro
 • Bilet w dwie strony do stacji Pavillon 25,00 euro
 • Bilet w dwie strony ze stacji Pavillon do Punta Helbronner 27,00 euro
 • Bilet rodzinny 2 + 2 117,00 euro

Dzieci do lat ośmiu nie płacą, pod warunkiem, że zakupimy jeden normalny bilet (dla osoby dorosłej w pełnej cenie), w przeciwnym razie obowiązuje 75% zniżki od biletu normalnego. Dzeci poniżej 14 lat mają 30% zniżki. Seniorzy 65+ zniżka 20%

Cennik i różne warianty znajdziecie tutaj.

Stacja Pavillon widziana z kolejki.

Stacja Pavillon widziana z kolejki.

Kilka słów o kolejce, która z Pontal (stacja początkowa w Courmayeur) dojeżdza do pośredniej stacji Pavillon.

 • kabina jest cała przeszklona i obraca się podczas jazdy o 360 stopni, nie musicie się martwić o widok, zobaczycie wszystko z każdej strony;
 • kolejka porusza się 9m/s;
 • przewyższenie 865,98 m;
 • w ciągu jednej godziny może przewieźć 800 osób (może, ale nie przewiezie, jak pisałam wprowadzono dzienny limit biletów, który jest niższy);
 • jednorazowo do kabiny zmieści się 80 osób.

Podróż trwa tylko 5 minutaleto naprawdę niezapomniane minuty :-), czułam się trochę rozczarowana, że tak szybko dojechaliśmy i już jest po wszystkim, chociaż na górze też jest oczywiście ciekawie! Kolejka jest nowa (wiadomo), szyby były nie tylko czyste, ale i bez zarysowań, a co za tym idzie udało mi się zrobić ciekawe zdjęcia panoramiczne. Nie wiem jak będzie za jakiś czas…

Szybka podróż pełna emocji i pięknych widoków, no i docieramy na miejsce, na wysokość 2.173 m n.p.m, stację kolejki Pavillon du Mont Fréty. Stacja jest bardzo nowoczesna, dominują stal i szkło, jak zresztą w całej inwestycji.

Widok na Val Veny z tarasu widokowego na stacji Pavillon.

Widok na Val Veny z tarasu widokowego na stacji Pavillon.

Na stacji znajdziecie:

 • restaurację „Bellevue” z tarasem widokowym na Val Veny i Mont Blanc. Pora była idealna na drugą tego dnia kawę, którą wypiłam właśnie na tarasie widokowym. Ceny w normie, za dużą kawę i 0,5 wody niegazowanej zapłaciłam 2,80 euro;
 • salę win (podczas naszej wizyty nie była jeszcze inaugurowana);
 • „Skyway Monte Bianco Store”, gdzie można zakupić pamiątki, wino czy pocztówkę, ktrą wyślecie z Punta Helbronner ;-).

Wychodząc ze stacji Pavillon znajdziecie się w ogrodzie botanicznym Saussurea, jednym z najwyższych w Europie, w którym znajduje się około 900 rodzajów roślin. 31 maja ogród był właściwie pusty, a w ziemi były tylko powkładane tabliczki z nazwami roślin. Najlepszy moment na wizytę to połowa lipca. Widoki z ogrodu na Val Veny i Val Ferret są niesamowite, ale o samym ogrodzie i trasie trekkingowej Brenva napiszę następnym razem.

Trochę zdjęć ze stacji początkowej w Courmayeur i stacji Pavillon. 

Na zakończenie filmik z drogi powrotnej z Pavillon do Courmayeur. Nie nagrałam całej trasy, ponieważ w drodze powrotnej kolejka się nie obracała. Na cztery podróże tylko tutaj się to zdarzyło i nie wiem czy tak jest na stałe czy po prostu zakręcony pracownik zapomniał włączyć funkcję obracania. Na filmiku widać Dolinę Aosty (Valdigne dokładniej) oraz po prawej Val Veny. Widoki niesamowite, a w tle słychać moją rozgadaną córkę, która nie mówi tylko jak śpi :-D.

Zajrzyjcie również tutaj:

Bookmark the permalink.

16 Comments

 1. Pingback: Z Courmayeur do Punta Helbronner: pierwsze wrażenia | CiekawAOSTA

 2. a ja mam pytanie: kto tobie takie zdjecie zrobil??

  • Agnieszka Stokowiecka

   Łapanka była, jedyne porządne jakie mam, to był chyba jakiś dziennikarz… Pozostałe jakie mi / nam zrobiono nie nadają się do niczego, ale je opublikuję przy wpisie Punta Helbronner w podpunkcie JAK NIE ROBIĆ ZDJĘĆ i że lepiej mieć stojak pod aparat… 😀

   • Poruszone zdjęcie, to problem. Ja żeby tego uniknąć, przy słabszym świetle ustawiam w moim niedrogim aparacie, który mieści się w górnej kieszeni kurtki narciarskiej większe ISO. Wtedy wychodzi krótszy czas ekspozycji, co zapobiega poruszeniu zajęcia przy fotografowaniu z ręki. Ale z wysokim ISO lepiej nie przesadzić, bo pogarsza jakość zdjęcia.

    • Agnieszka Stokowiecka

     Paweł, mój aparat też jest niedrogi :-D, mamy canon eos 550D. Było ustawione na automatyczne, ale widać i to za trudne. Mój telefon robi dobre zdjęcia i ostatnie przyznaję, że się na telefon przerzuciłam (dlatego też wróciłam na instagram :-D, bo ciągle coś fotografuję!).

     • Proszę czasem korzystać z trybu sportowego, szybkoklatkowego. Z wielu zdjęć kilka na pewno będzie udanych. Zawodowcy na różnych imprezach (czerwonych dywanach itp.) robią tak samo. Zawsze później coś ciekawego się wybierze, a resztę można usunąć.
      Warto też dodać, że od platformy widokowej do Mont Blanc, jest wg Google Maps ok. 5,5 km, a mamy wrażenie, jakby to było kilkaset metrów.
      Pozdrawiam i gratuluję zapału w tworzeniu tej strony 🙂

 3. Muszą to być niesamowite przeżycia ale nareszcie jest coś co ostudziło mnie – wysoki sezon a co za tym idzie możliwe tłumy 😀

  • Agnieszka Stokowiecka

   Mylślę, że latem to tam będzie jak na Marszałkowskiej 🙂 Dlatego lepiej wybrać się poza weekendem lub poczekać do września :-).

 4. Pingback: Skyway Monte Bianco – część II Ogród botaniczny Saussurea | CiekawAOSTA

 5. Gdzie to jeszcze człowiek nie wlezie :). Ciekawe miejsce, widoki stamtąd są i muszą być wspaniałe! 🙂

  • Agnieszka Stokowiecka

   O tak, widoki są piękne, chociaż nie jest to najwyższej wybudowana kolejka w Europie :). Słowa Mont Blanc robią jednak swoje.

 6. Pingback: Nowa kolejka na Mont Blanc: ósmy cud świata | CiekawAOSTA

 7. Cześć. Wybieram się tam za parę dni i mam jedno pytanie. Czy kupując bilet RoundTrip na np. 1/06/2016, mogę wrócić innego dnia? (np. 3/06/2016) Czy muszę wrucić tego samego dnia? Pozdrawiam.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Ma Pan na myśli bilet relacji Courmayeur – Punta Helbronner? Można wrócić kiedy się chce z góry, to otwarty bilet. Pozdrawiam.

 8. Chciała zamówić bilety na konkretny dzień w sierpniu w tym roku. Czy mam tylko dokonać rezerwacji czy też zakupić bilety od razu na dany dzień / wtedy nie widzę że pokazuje mi się konkretny dzień /. Na ile dni wcześniej można już zakupić bilety na kolejkę ? Jeżeli nie zarezerwuję biletów już teraz to czy w sierpniu kupię je w rano w danym dniu przeznaczonym na tę wyprawę ?

 9. Pingback: Ile kosztuje urlop w Alpach latem. Plan pobytu na 10 dni! | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *