Z Courmayeur do Punta Helbronner. Relacja z pobytu

Nowa kolejka Mont Blanc 1Dzień zapowiada się słonecznie, szybko sprawdzam pogodę i podejmuję decyzję, że to właśnie dziś (wczoraj), czyli 31 maja zwiedzę nową kolejkę, która z Courmayeur (1.300 m n.p.m) wjeżdza na Punta Helbronner (3.466 m n.p.m.) masywu Mont Blanc. O kolejce pisałam wam sporo, wielokrotnie publikowałam na FB zdjęcia, informacje, film promujący inwestycję, co by nie było, jedną z największych Regionu Valle d’Aosta, także nie mogłam nie pojechać, nie sprawdzić i nie podzielić się wrażeniami. Tym nakręcaniem was, nakręciłam przede wszystkim samą siebie.

Kolejka działa od soboty 30 maja, w ciągu dwóch pierwszych dni sprzedano 1400 biletów, 400 w sobotę, w dniu otwarcia i 1000 (w tym dwa moje) w niedzielę. Czuję, że to będzie największa atrakcja regionu.

Ponieważ sporo osób trafia na mojego bloga z google poprzez frazę “nowa kolejka chamonix”, to na początek postanowiłam pokrótce wyjaśnić o co chodzi z nową inwestycją włoskiego regionu Valle d’Aosta (i tylko tego Regionu).

O kolejce, która z włoskiego Courmayeur może was zabrać do francuskiego Chamonix pisałam między innymi tutaj. Od 2008 roku część włoska czyli odcinek z Courmayeur do Punta Helbronner był częściowo nieczynny i można było dojechać tylko do stacji pośredniej Rifiugio Torino na wysokość 3.375 m n.p.m, ale nie do Punta Helbronner (3.466), punktu z którego odjeżdza kolejka do francuskiego Aiguille du Midi, a następnie do Chamonix. Wszystko dlatego, że po włoskiej stronie (i wyłącznie po włoskiej) trwały prace nad nową super kolejką, obrotową o 360 stopni, określaną ósmym cudem świata (pozostałych cudów nie widziałam, ale TA kolejka robi naprawdę wrażenie!). Połączenie po francuskiej stronie z Chamonix do Punta Helbronner nie zostało przerwane na czas budowy nowej kolejki po włoskiej stronie. Co to oznacza? To chyba jasne! Nowa, super nowoczesna kolejka i dwie nowe wybudowane stacje w Pavillon i Punta Helbronner są po włoskiej stronie, po francuskiej nic się nie zmieniło. Tyle tytułem wyjaśnienia, mam nadzieję, że nie zagmatwałam za bardzo.

Stacja Pavillon widziana z ogrodu botanicznego Saussurea

Stacja Pavillon widziana z ogrodu botanicznego Saussurea, 2.173 m n.p.m.

W jednym z następnych wpisów pokaże wam jak się zintegrowała nowa włoska kolejka z tą francuską. Są to dwie różne kolejki oczywiście, ale współistnienie nowoczesnej ze starą jest świetnym kontrastem, który również warto zobaczyć.

Jak już pisałam nową kolejkę po włoskiej stronie inaugurowano 30 maja, a ja byłam już 31 i jestem pod wrażeniam. Po pierwsze ponieważ dotrzymano zakładanego terminu oddania całości do użytku, co we Włoszech jest niewiarygodne, po drugie WSZYSTKO działa bez zarzutu. Jedynie na stacji Pavillon nie inaugurowano jeszcze Sali Win, ale wszelkie trunki z Doliny Aosty można kupić w otwartym na tej stacji butiku (sporym zresztą). Dodatkowo od 5 sierpnia 2015 roku bilety na Punta Helbronner można zakupić również on-line poprzez stronę Monte BiancoTUTAJ.

Podróż kolejką nie jest długa (około 5 minut z Courmayeur do stacji Pavillon i około 6 minut z Pavillon do stacji Punta Helbronner), ale cała wyprawa jest niezwykle emocjonująca. Aby opisać wszystko ze szegółami, zawrzeć również informacje praktyczne, zdjęcia i filmiki, które zrobiłam na każdej ze stacji, a jednocześnie nie zanudzić was za bardzo postanowiłam podzielić wyprawę na kilka wpisów. Dziś podzielę się z wami jednym z filmików (najciekawszym) jaki zrobiłam podczas podróży powrotnej ze stacji Punta Helbronner do Pavillon. Sfilmowałam całą podróż. Prawie 6 minut emocji, także oglądajcie i podziwiajcie widoki. Nie kręciłam telefonem, to obrotowa kolejka wykonała za mnie całą robotę :-). Na początku widać słynny szczyt masywu Mont Blanc il Dente del Gigante następnie budowane nowe schronisko, które zastąpi wkrótce aktualne, nadal czynne, schronisko Torino, a następnie piękny widok na Dolinę Aosty i po prawej na Val Veny. Miłego oglądania.


Kolejne wpisy będą się ukazywały w odstępach 2 – 3 dniowych, dajcie mi czas na wybranie najciekawszych zdjęć i opisanie wrażeń oraz moich spostrzeżeń, jeśli macie jakieś pytania to zostawcie komentarz. 

Alpejski szczyt Il Dente del Gigante, widok z tarasu widokowego stacji Punta helbronner

Alpejski szczyt Il Dente del Gigante, widok z tarasu widokowego stacji Punta helbronner

Na dziś to tyle, jeśli dotrwaliście do końca to dziękuję i czytamy się za kilka dni z nową porcją zdjęć, filmików i informacji.

Jakieś pytania? Piszcie! Chętnie odpowiem! A teraz już mówię wam dobranoc :-).

Bookmark the permalink.

24 Comments

 1. Pingback: Kolejka w sercu Mont Blanc łącząca Włochy i Francję | CiekawAOSTA

 2. Pingback: Nowa kolejka na Mont Blanc: ósmy cud świata | CiekawAOSTA

 3. Muszę się tam w końcu wybrać 🙂 Będę zaglądać po następne szczegółowe relacje, na pewno się przydadzą.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Jest jeden dodatkowy powód! Poza tym ze Szwajcarii to chyba mogłabyś wybrać się pociągiem z Martigny do Chamonix, potem kolejką od strony francuskiej na Punta Helbronner i potem nową obrotową z Punta Helbronner do Courmayeur. Z Courmayeur do Aosty, a z Aosty do Martigny kursują autobusy. Widzisz jaki plan wycieczki (przynajmniej 2 dni) Ci zaplanowałam ;-D. Pozdrawiam!

 4. Widoki zapierające dech w piersiach, które zaczynają mi mącić w głowie i snuć plany na następne wakacje 🙂

 5. Piękna sprawa … z kolejki oczywiście widać Mont Blanc i Matterhorn. Z niecierpliwością czekam na kolejny film i zdjęcia.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Już wybrałam zdjęcia do kolejnego wpisu 🙂 Jeśli nie jutro to w czwartek się pojawi! Matterhorn poznajesz lepiej ode mnie ;-). Pozdrawiam.

 6. Pingback: Skyway Monte Bianco - część I stacja Pavillon | CiekawAOSTA

 7. Pingback: Skyway Monte Bianco - część III Punta Helbronner | CiekawAOSTA

 8. Pingback: Polscy blogerzy we Włoszech - Agnieszka z Doliny Aosty - Włochy by obserwatore

 9. Pingback: Gdzie leży najwyższy szczyt Europy Mont Blanc? | CiekawAOSTA

 10. Pingback: Co się nie wydarzyło w 2015 roku? | CiekawAOSTA

 11. Piękne ! Byłem

  Schronisko trochę dziadowstwo !
  Chyba e wrześniu 2015 miał być remont ! ?

  • Agnieszka Stokowiecka

   Schronisko stare, to i luksusów nie było :-D, teraz jest zamknięte, bo remotują, planowana inauguracja nowego to czerwiec 2016 roku.

 12. Pingback: Ile kosztuje kolejka na Mont Blanc Chamonix - Courmayeur

 13. Pingback: Kolejka Panoramic Mont Blanc z Punta Helbronner do Aiguille du Midi

 14. Pingback: Skyway Monte Bianco - część IV schronisko Torino | CiekawAOSTA

 15. bylem w ostatnim sezonie narciarskim,cala dolina jest narciarsko nie do przecenienia,to raj na ziemi dla milosnikow sportow zimowych a kolejka jest zapierajaca dech,szkoda ze trafilem na mgle-ale i tak warto..

 16. Pingback: Styczeń w regionie Valle d'Aosta: najpiękniejsze zdjęcia z serca Alp | CiekawAOSTA

 17. Pingback: Pierwszy wyjazd w Alpy w wieku 71 lat? Dlaczego nie! Relacja z pobytu | CiekawAOSTA

 18. Pingback: Co robić w Valle d’Aosta jesienią. 10 emocji do przeżycia. | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *