Średniowieczny most – akwedukt w Porossan

Most akwedukt Grand Arvou w Porossan.

Most akwedukt Grand Arvou w Porossan.

O tym, że w Dolinie Aosty znajduje się sieć kanałów – akweduktów, które pochodzą jeszcze z epoki średniowiecza pisałam właściwie na początku mojej blogowej przygody, opisując kanał Ru Neuf. Dziś wracam do tematu, gdyż sieć kanałów zwanych Rus jest jednym z elementów, które charakteryzują region i opiszę wam przepiękny most – akwedukt w miejscowości Porossan, zwany Gdand Arvou.

Chociaż pierwszy most akwedukt Pont d’Aël powstał w Dolinie Aosty jeszcze w epoce rzymskiej, to do rozwoju sieci kanałów nawadniających doszło na przełomie XIII i XIV wieku, kiedy to region z jednej strony musiał poradzić sobie z panującym okresem suszy, a z drugiej z zapotrzebowaniem nawodnienia pól do tej pory niewykorzystywanych. W ten sposób rozpoczęto budowanie systemu kanałów nawadniających, a wśród nich most akwedukt Grand Arvou na kanale Ru Prévôt.

Szacuje się, że most akwedukt Grand Arvou powstał w 1288 roku co miało umożliwić ciągłość kanału nawadniającego Ru Prévôt. Przez sam kanał przepływało około 400 litrów wody na sekundę, która była pobierana z alpejskiej rzeki Buthier, a następnie używana do nawadniana około 225 ha okolicznych pól. Kanał po dzisiejszy dzień spełnia swoją funkcję i w okresie letnim dostarcza wodę na okoliczne pola.

Most akwedukt Grand Arvou w Porossan. Na zdjęciu widoczne kamienne dachówki, pokrywające most oraz okna.

Most akwedukt Grand Arvou w Porossan. Na zdjęciu widoczne kamienne dachówki, pokrywające most oraz okienka.

Wielki most akwedukt długi na prawie 70 metrów przypomina z daleka budynek, gdyż jest pokryty kamiennymi dachówkami i posiada okna, gwarantujące przepływ powietrza. Jego struktura jest lekko nachylona i dosyć nieregularna, ale most dzięki pracom konserwatorskim w XIX wieku zachował się do dziś w idealnym stanie. Słynny waldotański alpinista i ksiądz Joseph-Marie Henry, zanany jako l’Abbe Henry, żyjący na przełomie XIX i XX wieku powiedział, że most akwedukt Grand Arvou jest jednym z najpiękniejszych zabytków średniowiecza jakie zachowały się w Dolinie Aosty. Pasjonaci historii i nie tylko na pewno się nie rozczarują, widok jest imponujący. Niestety ze względów bezpieczeństwa nie można zwiedzać mostu akweduktu wewnątrz.

Most akwedukt w PorossanJak dojechać do miejscowości Porossan – Chiou, w której znajduje się most akwedukt Grand Arvou:

Z ulicy Via Roma w Aoście (główna droga po której biegnie droga SN 26) kierować się w stronę Turynu i na pierwszym napotkanym rondzie na miejscowość Porossan kontynuując przez około 3 km.

Wpis, który może was również zainteresować:
Szlak górski Aosta – Etroubles wzdłóż kanału Ru Neuf

 

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Bardzo lubię oglądać akwedukty. Podziwiam, że już w dawnych czasach świetnie radzono sobie z doprowadzaniem wody.
    O.

    • Agnieszka Stokowiecka

      Mnie również fascynuje oglądanie akweduktów i podziwiam geniusz tamtych czasów. Średniowiecze jednak takie straszne nie było 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *