Trasa trekkingowa Tour du Mont Blanc

Widok na dolinę ze schroniska Maison Vieille na trasie trekkingowej Tour du Mont Blanc.

Do Courmayeur jest mi zawsze daleko i jeśli już się wybierałam to głównie z powodu kolejki SkyWay, a przecież w Courmayeur są również inne kolejki i wyciągi, które zabierają w wysokie Alpy, bezpośrednio na górskie szlaki. Courmayeur jest również punktem startowym jednego z najbardziej znanych trekkingów w Alpach, czyli Tour du Mont Blanc (dookoła Mont Blanc).

W zeszłe wakacje udało się zorganzować jednodniowy wypad i dziś chciałabym podzielić się z wami wrażeniami i zdjęciami z Courmayeur, a dokładnie z odcinka trasy trekkingowej Tour du Mont Blanc.

To trasa transgraniczna pomiędzy trzema państwami Włochami, Szwajcarią i Francją dookoła Mont Blanc. Ten trekking obejmuje 10 dni, 10.000 m różnicy poziomów i około 170 godzin trekkingu. Poniżej zamieszczam interaktywną mapę, na której zaznaczono całą trasę.  

Z Dolonne w Courmayeur w okresie letnim można wziąć kolejkę do Plan Chécrouit i w przeciągu kilku minut znaleźć się na wysokości około 1700 m.

W Plan Chécrouit znajdziecie podgrzewany basen o głębokości 1,60 m. Woda jest rzeczywiście dosyć ciepła (28-32°), ale polecam wam tę wycieczkę tylko w bardzo słoneczny dzień, bo jak tylko zachodzi słońce to od razu robi się chłodno!

Basen na wysokości 1700 m w Plan Chécrouit. W tle widać wyciąg krzesełkowy.

Jeśli wolicie trekkingi to do Plan Chécrouit można dostać się również pieszo z Courmayeur, nie zajmie wam to nie więcej jak godzinę marszu malowniczymi trasami u stóp Mont Blanc.

Podróż kolejką w dwie strony i wstęp na basen to koszt 25 euro od osoby lub 15 w przypadku dzieci. Na miejscu są leżaki, motylki do pływania dla dzieci oraz bar, w którym mozna zakupić przekąski (można też wnieść własne).

Wiadomo, że wybierając się z dziećmi na basen o odpoczynku nie ma mowy, ale jeśli jesteście bez dzieci, to jest to świetna okazja do naładowania akumulatorów na dalsze wspinaczki, trekkingi i zwiedzanie.

Wyciąg krzesełkowy z Plan Chécrouit do Maison Vieille na trasie trekkingowej Tour du Mont Blanc.

Po basenie można ruszyć dalej! Można wziąć wyciąg krzesełkowy (8 euro e dwie strony) i pojechać jeszcze wyżej, do schroniska Maison Vieille (wys. 1956 m), który leży na trasie trekkingowej Tour du Mont Blanc. Basen i dojście do schroniska pieszo tego samego dnia to dosyć intensywny plan i niestety może się nie udać, ale pamiętajcie, że można zaplanować nocleg w schronisku i wrócić do Courmayeur następnego dnia.

Podróż wyciągiem krzesełkowym do Maison Vieille jest bardzo emocjonująca i pozwala podziwiać przepiękne krajobrazy!

Widok z wyćiagu krzesełkowego i mapa Tour du Mont Blanc.

Trasa trekkingowa Tour du Mont Blanc

Po dotarciu wyciągiem na miejsce schronisko jest praktycznie w zasięgu ręki. Wystarczy około dziesięciominutowy trekking i jesteśmy na miejscu. W schronisku można zrobić przerwę, jeśli nie jest za późno to spróbować lokalnej kuchni i zdecydować co dalej! Ze schroniska do Dolonne w Courmayeur można wrócić szlakiem co zajmie około 2 godzin.

Jak już wspomniałam schronisko maison Vieille znajduje się na trasie Tour du Mont Blanc i czuć w nim tę specyficzną atmosferę pasjonatów gór, którzy zatrzymują się w nim, żeby odpocząć i ruszyć dalej. Czeka ich przecież 170 km trekkingu od schroniska do schroniska. To musi być wspaniała przygoda i dobrze spędzony czas w górach!

Mountain bike jest bardzo popularny na trasie Tour du Mont Blanc. W tle schronisko Maison Vieille.

Na szlakach w Courmayeur można spotkać pasjonatów rowerów górskich (MTB), odbyć spacery na grzbiecie konia lub postrzelać z łuku. Wszystkie te aktywności organizuje schronisko Maison Vieille. Strona oczywiście tylko po włosku, jakżeby inaczej!

Konie w pobliżu schroniska. Sam widok jest relaksujący :).

W tym roku chyba wrócę właśnie po ten trekking na grzbiecie konia!

Jeśli interesuje was trasa trekkingowa Tour du Mont Blanc to mogę polecić wam tę stronę: Autour du Mont Blanc, jest w kilku językach i dostarcza bardzo dużo praktycznych informacji, włącznie z możliwością rezerwowania schronisk on-line!

A presto.

Agnieszka

P.S. Jeśli wybieracie się na górski szlak w Valle d’Aosta po raz pierwszy to poniższy wpis na pewno wam się przyda.

12 porad na górskim szlaku w Dolinie Aosty – jak NIE wybierać się w góry

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. W roku 2006 wraz ze szwagierką zrobiliśmy całą trasę dookoła Mt Blanc – wspaniała! Bardzo lakoniczna relacja po angielsku jest tutaj ==> https://sites.google.com/site/pharlap1941/Home/tmb

  2. Pingback: Atrakcje dla dzieci w Valle d'Aosta | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *