Trento Film Festival – nagroda dla filmu Ninì z Doliny Aosty

Trento Film FestivalCzy pamiętacie jak opisałam wam w tamtym roku niesamowitą historię Ninì Pietrasanta i Gabriele Boccalatte? Historię z lat 30′ XX wieku o miłości, odwadze i tajemnicy skrywanej o końca życia przez Ninì. Jeśli nie to koniecznie przeczyajcie mój wcześniejszy wpis (link), w którym opowiedziałam o jednej z pierwszych kobiet alpinistek.

Ninì (1899 – 2000) urodziła się w Paryżu, a następnie wraz z rodziną przeprowadziła się do Mediolanu. Wychowywał ją głównie ojciec, profesor ekonomii, gdyż matka zmarła. Określano ją jako dziewczynę z dobrego domu, która swoim życiem wyprzedzała czasy, w których żyła (takie kobiety uwielbiam!). Była pionierką zarówno jako alpinistka, jak również jako filmowiec w górach.

W 1932 roku Ninì spotyka na Mont Blanc Gabriele, zakochują się i kilka lat później biorą ślub.

Ninì kochała góry nad życie, wraz z mężem Gabriele często powracali wspinać się na Mont Blanc, a ich poczynania moda kobieta uwieczniała na jednej z pierwszych kamer 16 mm. Tragiczna śmierć Gabriele w 1938 roku stała się przełomowym momentem w życiu Ninì, która schowała na dno szafy wspomnienia i marzenia o górach, poświęcając się całkowicie swojemu synkowi Lorenzo. Ninì już nigdy nie wróciła w góry. W 2000 roku, czyli wiele lat później, tuż po śmierci pierwszej kobiety alpinistki, Lorenzo odnalazł nagrywane w górach filmy oraz pamiętniki i w ten sposób odkrył tajemnicę matki.

locandina nini PietrasantaPisałam wam, że wzruszająca historia odważnej alpinistki, której pasją był masyw Mont Blanc ma szansę zobaczyć światło dzienne, gdyż zbierane są środki na realizację filmu dokumentalnego.

Minęło trochę czasu i film zrealizowano! Inicjatorem akcji i producentem filmu jest Stowarzyszenie wspierające kulturę La Fournaise, z Doliny Aosty.  Fundusze na realizację filmu uzbierano między innymi za pośrednictwem strony Indiegogo, czyli portalu wspierającego zbieranie środków finansowych na realizację przedsięwzięć. Zrealizowany film stał się jednym z najważniejszych dokumentów o włoskim alpiniźmie lat 30′ XX wieku.

Dlaczego wracam do tej historii? Film Ninì, la storia ritrovata di Nini Pietrasanta e Gabriele Boccalatte (Ninì, historia odnaleziona) otrzymał nagrodę Genziana d’Oro jako najlepszy film o alpiniźmie na 63 Trento Film Festival, najstarszym i jednym z najważniejszych festiwali filmów górskich i podróżniczych. Co za wyróżnienie!

Już 23 maja o godzinie 19:00 w mediolańskim Spazio Oberdan (szczegóły tutaj) w ramach VI edycji Tento Film Festival w Mediolanie będzie można zobaczyć film.

A tutaj zwiastun filmu Ninì (napisy po angielsku).

Pamiętam jak wczoraj zbieranie środków na realizację filmu, kibicowałam mocno organizatorom całej akcji. Nie minęło wiele czasu i pojawiła się pierwsza nagroda za najlepszy film o alpiniźmie! Chcieć to móc, prawda? Ninì nie mogła nie zgarnąć tej nagrody, obok takiej historii nie przechodzi się obojętnie!

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Ciekawa i pasjonująca historia. Jej punkt kulminacyjny przypomina mi historię pewnej kobiety fotograf, Vivian Maier, którą odkryto dopiero po śmierci, i też nakręcono o niej film.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *