Urlop we Włoszech latem 2020 roku. Co nas czeka w Valle’Aosta?

Szlak górski obok mojego domu w Gignod

Szlak górski obok mojego domu w Gignod

Ten wpis miał powstać jakoś miesiąc temu, ponieważ 4 maja również w Valle d’Aosta zniesiono ścisłą kwarantannę i chciałam Wam napisać co i jak. Zasady jednak ulegały zmianie tak szybko i były tak włoskie, że zanim bym opublikowała wpis to byłoby to już nieaktualne. Dodatkowo byłam i nadal jestem pochłonięta zdalną pracą, nauką córki (wiem wszystko o homo sapiens i homo sapiens sapiens) oraz opieką nad młodszym synkiem, który wymaga opieki 24 h z powodu niepełnosprawności.

Powoli jednak wracamy do normalności i od jakieś czasu wiadomo, że góry tego lata będą najlepszą opcją na urlop, gdyż w górach łatwiej zachować normy bezpieczeństwa.

Od 18 maja otwarto właściwie wszystkie usługi (bary, restauracje, fryzjerów, mechaników samochodowych) i sporo osób wróciło do pracy! Od zeszłej niedzieli jest możliwość uczestniczenia w mszy świętej, a od 4 czerwca otwierają się granice pomiędzy regionami. Tak naprawdę jedyne co pozostaje zamknięte to szkoła, chociaż z drugiej strony jest zgoda na półkolonie dla dzieci latem, oraz usługi zdrowotne w przychodniach (fizjoterapia, logopedia, pobieranie krwi). W Valle d’Aosta od ponad dwóch tygodni nie ma praktycznie ofiar śmiertelnych na covid-19 i jest bardzo mało zachorowań pomimo sporej ilości wykonywancyh testów!

Od 4 maja, czyli od kiedy można oficjalnie wychodzić z domu, korzystaliśmy na całego z tej wolności wybierając trasy mało uczęszczane! Udało nam się przejść szlak wzdłuż kanału Ru Neuf, pojechać do miejscowości Doues i dziś do Saint-Marcel na tak zwane Zielone wody.

Trasa szlaku do Acque verdi w Saint-Marcel

Trasa szlaku do Acque verdi w Saint-Marcel

Od 4 czerwca do regionu na pewno przyjedzie sporo osób z regionu Piemont i Lombardia. Mają oni tu drugie domy lub po prostu po kilku miesiącach w zamknięciu będą chciały być jak najbliżej natury! A natury w Valle d’Aosta nie brakuje. Przypominam, że w regionie jest około 5000 km szlaków i trudno latem o tłumy! 

Kilka informacji praktycznych przyjeżdzając do Valle d’Aosta latem?

29 maja w Aoście

29 maja w Aoście. Tak naprawdę nie ma obowiązku noszenia maseczki na zewnątrz!

Jakich norm sanitarnych należy przestrzegać?

  • Obowiązek noszenia maseczki w obiektach zamkniętych (bary i restauracje: w momencie płacenia rachunku np.).
  • Obowiązek dezynfekcji rąk wchodząc do obiektów zamkniętych.
  • Obowiązek utrzymania odległości około 1 m jeśli nie należymy do tej samej rodziny.
Niedaleko mojego domu są dwie rzeźby na przystanku: Corona i Virus

Niedaleko mojego domu są dwie rzeźby na przystanku: Corona i Virus

Jak koronawirus wpłynął na turystykę?

Chyba wszędzie wpłynął negatywnie, ale tak jak napisałam wyżej, góry tego lata będą najchętniej wybieraną destynacją na urlop (tak wynika z sondaży). Na początku kwietnia, w samym centrum epidemii otrzymałam rezerwację z Francji na 7 dni w sierpniu z wiadomością „Mamy nadzieję, że będzie dobrze”. Jak widać optymizmu nie brakuje. Z osób, które zrobiły rezerwację w moim domu tylko jedna para z dzieckiem zrezygnowała (mieli być w drugiej polowie czerwca), ale… na ich miejsce przyjadą osoby, które miały być od początku czerwca, a które z wiadomych powodów nie mogłyby przyjechać. Ja sama również liczę na to, że uda mi się pojechać w lipcu do Polski! 

Miejscowość Doues w maju!

Miejscowość Doues w maju!

Jakie będzie lato 2020 z koronawirusem w tle?

Na pewno większość imprez się nie odbędzie! Zostały odwołane, gdyż nie można tworzyć skupisk, ale jestem przekonana, że na ich miejsce region zaproponuje coś innego, np. koncerty na świeżym powietrzu czy małe jarmarki w górskich miejscowościach. Jednym słowem to lato będzie po prostu kameralne.

Od 15 czerwca otwierają schroniska górskie, noclegi będą utrudnione, z uwagi na koniecznośc zachowania norm sanitarnych, ale pyszną polentę na szlaku na pewno uda się zjeść (może będzie trzeba zarezerwować jedynie). Za to bary i restauracje otrzymały pozwolenia na rozstawienie stolików na zewnątrz co na pewno pomoże chociaż trochę obsłużyć więcej klientów. 

Ciągle to sobie powtarzam, że może naprawdę nie będzie tak źle tego lata! Wybierając góry wybieracie turystykę spokojną, bez pośpiechu, w izolacji, z dala od innych.

Miejscowość Doues w maju

Miejscowość Doues w maju

W kolejnym wpisie opiszę wam szlak w miejscowości Saint-Marcel prowadzący do tzw. Zielonych wód i dawnej kopalni!

I przypomnę, że w moim górskiem domku jest jeszcze trochę wolnych terminów, poniżej piszę, które terminy są już zarezerwowanelatem 2020 roku:

20 czerwiec – 4 lipiec (termin orientacyjny, nie mam jeszcze ostatecznego potwierdzenia dat od gości)

19 – 26 lipiec

27 lipiec – 5 sierpień

7 sierpień – 31 sierpień

10 – 20 wrzesień

Szczegóły znajdziecie tu: Dom w Roisod

Dom do wynajęcia

Pozdrawiam.

A presto!

Agnieszka

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *