Vivere la Valle – co ciekawego oferuje turystom region w maju?

Powracam do was z wpisem o wydarzeniach planowanych w regionie Valle d’Aosta w maju 2016 roku. Kilka dni temu otrzymałam newsletter Vivere la Valle – andare, fare e scoprire in Valle d’Aosta i opiszę wam dwa wydarzenia, w których moim zdaniem warto uczestniczyć.

Jeśli chcecie dokładnie dowiedzieć się czym jest magazyn Vivere la Valle to zapraszam was do przeczytania pierwszego mojego wpisu w tym temacie TU. Z pierwszego wpisu dowiecie się również na jakie rodzaje wydarzeń podzielono magazyn, a to bardzo ułatwia szukanie interesujących miejsc podczas planownia urlopu.

Maj w Valle d’Aosta zalicza się do niskiego sezonu turystycznego. W kwietniu zakończył się zimowy sezon narciarski i poza ośrodkiem narciarskim w Cervinii, w regionie już się nie jeździ na nartach zjazdowych.

Ośrodki narciarskie są zamknięte. Z drugiej strony w maju letni sezon jeszcze nie rusza, wyciągi nie działają, bo są konserwowane i czekają na początek czerwca, aby zabrać turystów szybciej w wysokie Alpy. To taki okres, że na wysokie Alpy jest jeszcze za wczesnie, bo może leżeć śnieg i na wszelkie aktywności idealnie sprawdzają się wysokości do 2.000 m n.p.m.

Czy przyjeżdzając do regionu Valle d’Aosta w niskim sezonie można przeżyć coś ciekawego? Za chwile sami to ocenicie, bo przedstawię wam dwa wydarzenia, które moim zdaniem zasługują na uwagę:

 • Revolution Fantasy Festival w Saint-Vincent

Od 26 do 29 maja miejscowość Saint-Vincent zamieni się w światową stolicę magii, w ramach Magicznych Targów, które przyciągną ponad 2000 artystów: magików, aktorów, iluzjonistów i ulicznych artystów. Festiwal Magii przygotował tym razem pięć różnych stref:

 • Magicland – odkrywanie sztuczek magicznych;
 • Fantasyland – zabawa z fantazją i jej nieskończone sposoby wykorzystania;
 • Cosplayland – przebieranki za słynne postacie magiczne kina i komiksów;
 • Zombieland – kinowa rekonstrukcja apokalipsy i spotkanie pomiędzy żywymi i martwymi;
 • Dreamland – królestwo, w którym spełniają się sny i można przypomnieć sobie czasy dzieciństwa.

Program całego festiwalu znajdziecie na stronie: Revolution Fantasy Festival.

Spora część wydarzeń na festiwalu jest bezpłatna. Przyznaję, że nigdy nie uczestniczyłam w tym wydarzeniu, ale w tym roku planuję się wybrać. Najbardziej ciekawi mnie chyba Fantasyland, chociaż również muzeum doświadczeń magii brzmi ciekawie. Mam nadzieję, że zdam wam relację, chociaż wiem, że z górami ma to niewiele wspólnego, ale przecież nie samymi Alpami mogę żyć 🙂 .

 • Cantine Aperte w regionie Valle d’AostaCantine aperte

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja w regionie Valle d’Aosta odbywają się Cantine aperte! 29 maja będzie można zwiedzić 19 regionanlnych producentów i degustować do woli produkowane przez nich wino! Koszt to 10 euro, w tej cenie zakupicie kieliszek do wina, który posłuży wam przez cały dzień degustacji. Wino, muzyka oraz lokalne szynki i sery. Czego chcieć więcej? Tego wydarzenia na pewno sobie nie odpuszczę! Jeśli ciekawi was czym są dokładnie cantine aperte (otwarte piwnice) to zajrzyjcie do mojej niedawnej relacji z takiej imprezy w Cogne: Włoski rynek wina i otwarte piwnice w Cogne.

Jeśli te dwa wydarzenia nie przyciągneły waszej uwagi, a w maju planujecie pobyt w Valle d’Aosta, to zajrzyjcie do magazynu Vivere la Valle (tutaj: Vivere la Valle 05.2016) i sprawdźcie co jeszcze ciekawego oferuje region w maju, na pewno każdy z was znajdzie coś ciekawego!

Bookmark the permalink.

6 Comments

 1. Wow, jestem pod wrażeniem. Nie ma nart, nie ma trekkingu, to jest magia ?

 2. Ja chętnie wybrałbym znowu „Otwarte piwnice” czyli wino, muzyka i smaki. A więc wino, regionalne wędliny i sery jak zawsze zapowiadają się ciekawie 🙂
  Z ciekawostek zauważyłem też, że 1 maja organizowana jest jeszcze wyprawa na rakietach śnieżnych, wysoko na lodowcu, z wyjazdem na Punta Helbronner. Koszt jednak niemały – 80 euro. A wydawało się, że sezon zimowy już się skończył… 😉

  • Agnieszka Stokowiecka

   Nie miałam wątpliwości, że wybierzesz cantine aperte :-), te majowe są niezwykle ciekawe! Na Punta Helbronner śnieg nie topnieje nigdy i tam zima trwa cały rok :-). 80 euro to rzeczywiście sporo, ale bilet w dwie strony Courmayeur-Punta H. – Courmayeur to już koszt 40 euro, reszta to pewnie przewodnik, bo to tereny ryzykowne mimo wszystko i pewnie jakiś obiad, polenta czy coś podobnego. Wybrałabym się i ja!

 3. Świetny post 🙂 Ja bym postanowiła na otwarte piwnice również 😉

  • Agnieszka Stokowiecka

   Dziękuję :-), z imprezy cantine aperte na pewno pojawi się relacja i może w koncu się zbiorę i napisze coś więcej o szczepach winorośli z Valle d’Aosta. Przydałoby się ;-). Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *