Vivere la Valle – co ciekawego oferuje turystom region w kwietniu?

vivere la valleUwaga, uwaga, otwieram nowy cykl wpisów. Zapewne nie wiecie, ale Regionalne Ministerstwo Turystyki regionu Valle d’Aosta co miesiąc wydaje bezpłatny magazyn, Vivere la Valle, w którym publikuje informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych, sportowych, imprez, festynów i wszystkiego tego co może zainteresować turystę! Magazyn jest jeden, za to w trzech językach: po włosku, po francusku i po angielsku. W wysokim sezonie wychodzi co dwa tygodnie (lipiec i sierpień = cztery numery).

Magazyn Vivere la Valle znajdziecie w wielu miejscach w Valle d’Aosta: regionalne biura turystyki, bary, restauracje, rezydencje, jednym słowem wszędzie tam gdzie jest potencjalny turysta. Magazyn jest całkowicie bezpłatny, można go również ściągnąć na komputer, tablet czy smartphona w formacie pdf i jeszcze przed wyjazdem przejrzeć planowane na kolejny miesiać wydarzenia. Zwykle jest publikowany w ostatnim tygodniu poprzedzającym kolejny miesiąc.

Magazyn jest podzielony kilka kategorii:

 • Animacja i spektakle
 • Sport
 • Tradycje i folklor
 • Muzyka
 • Festyny i wydarzenia enogastronomiczne
 • Kino i teatr
 • Rękodzieło – targi i ryneczki
 • Kultura
 • Wystawy
 • Warsztaty i kursy
 • Aktywności i wycieczki z przewodnikiem

Vivere la valle def 3

W każdej kategorii znajdziecie listę wydarzeń, a do każdego wydarzenia datę, miejscowość, opis, ewentualnie cenę (jest też sporo wydarzeń bezpłatnych) oraz sposób w jaki skorzystać: bez lub z rezerwacją, w tym ostatnim przypadku podany adres e-mail i numer telefonu. Wszystko na najwyższym poziomie organizacyjnym. Odkrywanie regionu zgodnie z zainteresowaniami nigdy nie było prostsze!

Kilka dni temu otrzymałam na skrzynkę mailową numer kwietniowy i pomyślałam, że to dobry moment, żeby po pierwsze powiedzieć wam, że taki magazyn istnieje (sama nie wiem dlaczego wcześniej na to nie wpadłam, chyba powrót do pracy uruchomił we mnie dodatkowe obszary kreatywnego myślenia 😀 ) i warto do niego zajrzeć, a po drugie, żeby podzielić się moimi subiektywnymi myślami odnośnie najciekawszych moim zdaniem wydarzeń planowanych na kwiecień!

Vivere la valle def

Dla osób, które chcą odwiedzić region Valle d’Aosta Vivere la Valle to kopalnia inspiracji i pomysłów na spędzenie czasu. Ten wpis jest pierwszym z cyklu Vivere la Valle – co ciekawego oferuje turystom region w ….? Pod koniec miesiąca takie coś wam opublikuję wraz z pdfem magazynu. Mam nadzieję, że ten cykl przypadnie wam do gustu i pozwoli jeszcze lepiej poznać dolinę i zaplanować urlop 🙂 .

Co ciekawego w kwieniu oferuje region Valle d’Aosta? Mam dwa takie wydarzenia na które chętnie się wybiorę, a wam polecam jesli tylko planujecie pobyt w regionie.

– Walki krów, jałówek i kóz, w kwietniu w sumie 14 spotkań na arenie. Walki są niezwykle ważną tradycją w regionie, o czym popełniłam jakiś czas temu wpis. Walki są społeczno – politycznym centrum regionu w okresie od wiosny do jesieni i tego nie można przegapić, zanim zaczniecie się śmiać to poczytajcie 😉 – Walki krów, czyli o zdobyciu tytułu królowej na serio.

– Cantine aperte (otwarte piwnice z winem) w miejscowości Cogne. Oryginalny aperitif chodzący 😀 , czyli zakupujecie pusty kieliszek wraz z kuponami, które wymieniacie w poszczególnych miejscach na zapełnienie kieliszka winem. Z doświadczenia wiem, że atmosfera na takich imprezach jest niesamowita i warto być nie tylko, żeby degustować wino i lokalne przysmaki, ale po prostu chłonąć wspaniały klimat imprezy.

Walki kóz

A jakie wydarzenie wam wpadło w oko? Kto chętny na Cantine aperte w Cogne?

Sciągnijcie tutaj magazyn: Vivere la Valle – andare, fare e scoprire in Valle d’Aosta.

P.s. Za miesiąc o tej samej porze majowe spotkanie 🙂 .

Bookmark the permalink.

7 Comments

 1. Maciej Nowicki

  Żadnego komentarza!!! Granda. Wszyscy zajęci świętami (nawet Pan Marek), to może ja napiszę słów kilka… Tym bardziej, że gazetka wydaje mi się kluczowa, bo wydarzenia w VdA są naprawdę sympatyczne i warto z nich skorzystać. Rok temu kiedy byłem w dolinie z wielu nie mogłem skorzystać, bo trudno było odszukać czegoś konkretnego z wyprzedzeniem. Z gazetką będzie łatwiej. Poza tym dobra wiadomość… wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią, że w tym roku też pojedziemy do Aosty! My hurra, dziewczyny moje: znowu chodzenie.. Ale tam przynajmniej nie strzelają… A przyroda najpiękniejsza w europie.
  PS. Ubawił mnie ostatnio szum wokół dubbingu włoskiego. Puściłem sobie z youtuba Luca Warda jako gladiatora. Uśmiałem się do rozpuku. Jak dawne westerny dubbingowane przez czechów.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Panie Macieju, dziękuję za komentarz :-). Ten wpis był bardziej praktyczny i trudnno może dyskutować. Ale i takimi wiadomościami chciałabym się dzielić na blogu. Z wielką przyjemnością przeczytałam, że ponownie przyjedziecie do Valle d’Aosta. Jesli tylko będą jakieś szczegóły wyprawy to proszę napisać wiadomość, mam nadzieję, że tym razem uda się nam spotkać, bardzo, bardzo by mnie to ucieszyło. Tak jak rok temu służę jak coś informacjami, chociaż w tym roku może nie będą wam potrzebne, jeszcze trochę, a dolinę poznacie lepiej ode mnie :-). Oko turysty to zawsze jednak oko turysty, dla mnie pewne rzeczy są tak oczywiste, że nawet nie zwracam uwagi! O włoskim dubbingu nic mi nie wiadomo, idę zobaczyć na youtube co Pana poleca i dziękuję, jak fajnie, że i od moich czytelników uczę się i dowiaduję ciekawostek o Włoszech! Pozdrawiam ciepło, u mnie też już wiosna, chociaż oczywiście w wyższych partiach gór nadal śnieg. Za to słońce całkowicie wiosenne!

 2. Z gazetki wynika, że w regionie wiele się dzieje. Ja zdecydowanie wybrałbym „Otwarte piwnice”, gdzie zdegustować można nie tylko wino, ale i spróbować lokalnych przysmaków, które zapewne z owym winem świetnie się komponują. W dodatku przy dźwiękach muzyki. Szkoda, że to tak daleko…

  • Agnieszka Stokowiecka

   Ja też mam nadzieję, że jutro załapię się na imprezę, chociaż pogoda nie jest sprzyjająca i na kolejne dni niestety zapowiadają wiosenną pluchę. Zobaczymy :-).

 3. Taka gazetka może okazać się lepsza od przewodnika. Można dokładniej spersonalizować swój pobyt pod gusta.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Dokładnie! Dlatego co miesiąc będę publikowała i dodawała od siebie dwa słowa co warto zobaczyć. Trzymaj lepiej kciuki za pogodę na jutro ;-p. Pozdrawiam.

 4. Pingback: Włoski rynek wina i otwarte piwnice w Cogne | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *