Wielka Przełęcz Świętego Bernarda od dziś otwarta!

Odśnieżanie drogi po stronie szwajcarskiej, która prowadzi na Wielką Przełęcz Świętego Bernarda. Źródło: nouvellist.ch

Odśnieżanie drogi po stronie szwajcarskiej, która prowadzi na Wielką Przełęcz Świętego Bernarda. Źródło: nouvellist.ch

W tym roku Wielka Przełęcz  Świętego Bernarda (Grand Saint Bernard), leżąca pomiędzy Szwajcarią, a Włochami, na wysokości 2476 m n.p.m, została otwarta wcześniej niż w poprzednich latach, a to dobra wiadomość dla turystów, którzy wybierają się do Doliny Aosty lub bardziej na południe Włoch właśnie przez Szwajcarię.

Ponownemu otwarciu przełęczy towarzyszyła impreza, organizowana tradycyjnie co roku przez dwie przygraniczne gminy, które po odśnieżeniu, każda swojego odcinka drogi, spotkały się na Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda i świętowały spotkanie po zimie.

Tunel Grand Saint Bernard, który na stałe połączył Włochy i Szwajcarię inaugurowano w 1964 roku, do tego roku przełęcz była jedyną trasą łączącą Dolinę Aosty i Kanton Wallis. Dzięki tunelowi dziś dużo łatwiej się spotkać i nie trzeba czekać, aż stopnieje śnieg, tradycja jednak pozostała i myślę, że jest bardzo ciekawa i piękna.

odśnieżanie drogi, która prowadzi na Przełęcz Wielkiego Świętego Bernarda. Źródło  Aostasera.it

Odśnieżanie drogi, która prowadzi na Wielką Przełęcz Świętego Bernarda. Źródło Aostasera.it

Niedługo na przełęczy Grand Saint Bernard pojawią się psy rasy Bernardyn, które każdego roku spędzają tam cały okres wakacyjny. Skąd się wzięły Bernardyny na przełęczy możecie przeczytać we wpisie: Bernardyn: pies ratownik i bohater Alp.

Jeszcze ciekawa informacja na zakończenie: 26 maja podobna impreza odbędzie się na granicy włosko – francuskiej, na Małej Przełęczy Świętego Bernarda (Piccolo San Bernardo).

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *