Zamek Chenal. Ruiny i piekne widoki

Widok na zamek Saint-Germain z riun zamku Chenal

Widok na zamek Saint-Germain z ruin zamku Chenal

Zamek Chenal w Dolinie Aosty, a raczej to co z niego pozostało po wiekach opuszczenia i zapomnienia, jest nadal chętnie odwiedzany przez turystów, chociaż ciężko znaleźć o nim informacje w przewodnikach turystycznych. Widok jaki rozciąga się z góry na dolinę oraz na pobliski zamek Saint-Germain wart jest zboczenia z głównej drogi w Montjovet i zwiedzenia ruin dworu.

Zamek Chanel wybudowano  nie wcześniej jak w XIII wieku na dosyć stromej skale, we wsi o tej samej nazwie. Bliskie położenie zamków Chenal i Saint-Germain gwarantowało w okresie średniowiecza możliwość kontroli trasy pomiędzy zamkami.

Sam dwór zbudowany z kamienia miał kształt kwadratu, a mury grubość około 1 metra. Niektórzy historycy twierdzą, że był tylko rodzajem budynku gospodarczego zamku Saint-Germain, a nie oddzielnym zamkiem.

Początkowo należał do rodziny Montjovet, aby później przejść w ręce słynnej w Dolinie Aosty rodziny Challand. Został ostatecznie opuszczony w 1500 roku i od tamtej pory stopniowo popadał w ruinę. Aktualnie z zamku pozostały tylko resztki i wstęp do środka ze względów bezpieczeństwa  jest zabroniony.

Do zamku Chenal można się dostać skręcając z głównej drogi SS 26 w miejscowości Montjovet w kierunku Saint-Germain, a następnie w kieruknu Chenal. Po dojechaniu do wioski Chenal i zaparkowaniu samochodu w okolicy kapliczki Madonna delle Nevi pozostaje około 10 / 15 minut marszu po szlaku, który prowadzi do zamku.

Na blogu znajdziecie ponad 20 wpisów o zamkach. Piszę zarówno o tych otwartych dla zwiedzających, o ruinch jak i o imprezach organizowanych własnie na zamkach! Wystarczy wybrać kategorię ZAMKI i dać się zabrać w podróż :).

Pozdrawiam ciepło.

Agnieszka

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pingback: Ruiny zamku Châtel-Argent w Villeneuve | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *