Historia papieża Jana Pawła II i Doliny Aosty rozpoczęła się w 1986 roku podczas pierwszej oficjalnej wizyty w regionie. Papież, miłośnik gór, wyjechał zafascynowany tym małym regionem, położonym u stóp najwyższych szczytów Europy i po trzech latach powrócił, aby spędzić w małej miejscowości Les Combes w Introd, która leży około 20 km od Aosty, letnie wakacje. Les Combes skryte wśród lasów i położone tuż obok Parku Narodowego Gran Paradiso, zapewniało papieżowi nie tylko tak potrzebny spokój do modlitwy i wypoczynku, ale również piękne szlaki górskie oraz zapierające dech w piersiach widoki na alpejskie szczyty, w tym na Dente del Gigante i Grand Jorasses masywu Mont Blanc, szczyty Ruitor, Emilius, Becca di Nona oraz Mont Falère. Pomiędzy 1989, a 2004 rokiem Jan Paweł II przyjechał do Doliny Aosty na letni wypoczynek aż 10 razy i to właśnie tutaj spędził swoje ostatnie wakacje.
Jan Paweł II w Dolinie Aosty
Podczas licznych spacerów w górach często spotykał pasterzy, mieszkańców Doliny Aosty czy turystów, dla wszystkich zawsze miał dobre słowo, uśmiech, błogosławieństwo, a czasami i różaniec. Tak właśnie wspominają Jana Pawła II mieszkańcy Doliny Aosty, którzy byli blisko papieża podczas jego letnich wizyt.
Polski papież podczas letnich wizyt w Dolinie Aosty zwiedził wiele miejsc, chociaż Les Combes zawsze pozostawało jego ulubionym miejscem, ze względu na panujący spokój, gościnność oraz dyskrecję mieszkańców. Miejsca, które Jan Paweł II odwiedził w Dolinie Aosty to m. in. Sanktuarium Barmasc w Dolinie Ayas, szczyt Cervino, miejscowość Cogne i szczyt Gran Paradiso oraz masyw Mont Blanc. Jednym z pierwszych miejsc, które odwiedził, był Klasztor Karmelitanek Bosych w Quart, o którym pisałam na blogu, a wpis znajdziecie TUTAJ.
W podziękowaniu papieżowi za tak liczne wizyty, w maleńkiej miejscowości Les Combes powstało Muzeum Jana Pawła II „Maison Musée Jean Paul II”, prezentujące przedmioty związane z pobytem papieża w Dolinie Aosty i jego podróżami po świecie. Wstęp do muzeum kosztuje 2,00 euro, a na stronie Fundacji Gran Paradis możecie znaleźć szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia (generalnie dla osób indywidualnych muzeum jest otwarte tylko w okresie letnim we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkiem w godzinach 10 – 13 i 14:30 – 18:30).
W muzeum byłam kilka lat temu i wybierających się samochodem przestrzegam przed dosyć długą i krętą drogą, która prowadzi do Les Combes. Po dotarciu na miejsce uderza cisza i spokój, które królują nad wioską. W sierpniu 2007 podczas pobytu kardynała Stanisława Dziwisza w Introd, inaugurowano również pomnik Jana Pawła II, wykonany w kamienia steatytowego, tak charakterystycznego dla Doliny Aosty, który stanął w centrum wioski w tzw. Ogrodzie Młodych.
Szlak Jana Pawła II Les Combes – Croux de Bouque
Od maja do października można przejść śladami polskiego papieża czyli lokalnym szlakiem górskim nr 4 z Les Combes (1333 m) do Croux de Bouque (1720), czyli z miejscowości w której Jan Paweł II przebywał podczas letnich wakacji do wzgórza na które papież wspiął się 17 lipca 1989 roku, a na którym kilka lat temu na jego cześć postawiono drewniany krzyż. Croux de Bouque w lokalnym języku franko – prowansalskim oznacza właśnie drewniany krzyż. Przejście tego odcinka szlaku zajmuje około godziny, a sam szlak jest zatopiony w lesie świerkowym. Po wejściu na wzgórze można podziwiać piękny widok nie tylko na dolinę, ale również na alpejskie szczyty masywu Monte Rosa.
Warto wiedzieć, że w miejscowości Les Combes Salezianie prowadzą rodzaj domu wycieczkowego, który dysponuje 124 miejscami noclegowymi w naprawdę przystępnych cenach. Soggiorno alpino Giovanni Paolo II przyjmuje zarówno grupy zorganizowane jak i indywidualnych turystów.
Do napisania dzisiejszego postu zainspirowała mnie Pani Maria, laureatka zorganizowanego przeze mnie niedawno konkursu, której marzeniem jest przejście śladami polskiego papieża, czego jej z całego serca życzę: „Chciałabym bardzo i marzę o tym żeby zobaczyć Dolinę Aosty ponieważ jest to Dolina którą Ojciec św. Jan Paweł II często odwiedzał tam zawsze odpoczywał w otoczeniu gór. Z okazji kanonizacji Jana Pawła II chciałabym bardzo przejść Jego śladami. Kocham bardzo nasze Tatry, ale chciałabym zakosztować klimatu alpejskiego w Dolinie Aosty – Les Cambes maleńkiej osady, a może jeszcze innej małej miejscowości w Dolinie Aosty”.
Jadąc do Les Combes, przejeżdzacie przez miejscowość Introd (Les Combes jest częścią Introd) i zachęcam Was, żebyście się tam zatrzymali, ponieważ Introd oferuje sporo interesujących miejsc do zwiedzenia! Park Zwierzęcy, prezentujacy ekosystem Alp, most, zamek, muzeum Maison Bruil, mleczarnię, warsztat drewna i piękny medalion Jana Pawła II. Zajrzyjcie do tego mojego wpisu, a sami się przekonacie jak bardzo te małe alpejskie wioski kuszą turystów 🙂 : Co zwiedzić w Introd.
Pingback: Film dokumentalny: Wakacje JP II w Dolinie Aosty | CiekawAOSTA
Pingback: Miejscowość Introd: Jan Paweł II i inne zabytki | CiekawAOSTA
Pingback: Miejscowość Introd: Jan Paweł II i okoliczne zabytki | CiekawAOSTA
Pingback: W 80 blogów dookoła świata – 5 pytań do blogera | CiekawAOSTA
Pingback: Architektura alpejska w Les Combes | CiekawAOSTA
Pingback: Co robić w Valle d'Aosta kiedy pada deszcz | CiekawAOSTA