Zamek Gamba w Chatillon

Zamek Gamba w Chatillon

Zamek Gamba w Chatillon

Dziś bardziej szczegółowo opiszę Wam Zamek Gamba w Chatillon, a to z tego względu, że został on niedawno inaugurowany i w Internecie nie ma za dużo informacji.

Dla pasjonatów zamków Dolina Aosty jest prawdziwym skarbcem, porównywalnym do trasy nad Loarą. Od wczesnych lat Średniowiecza, arystokratyczne rodziny wznosiły potężne budowle, które pełniły funkcje nie tylko rezydencjalne, ale również obronne i komunikacyjne. Zamki, tuż obok tras narciarskich, są jednym z najpopularniejszych produktów turystycznych Regionu.

Ze względów bezpieczeństwa część zamków jest zamknięta dla zwiedzających, ale m.in. Forte di Bard, Zamek w Issogne, Verres, Gressoney-Saint-Jean, Gamba i Ussel w Chatillon, Fenis, Sarre, Cly w Saint Denis czy Saint Pierre są otwarte dla zwiedzających i zasługują na wizytę.

Brama wejściowa do Zamku Gamba w Chatillon

Brama wejściowa do Zamku Gamba w Chatillon

Zacznę od historii zamku Gamba, z romantycznym, ale i tragicznym akcentem w tle.

Turyński Baron Carlo Maurizio Gamba zakochany w swojej małżonce Angélique Passerin d’Entrèves, chcąc sprawić jej przyjemność i zapewnić możliwość spędzania czasu z rodziną z Chatillon, zdecydował o wybudowaniu na skalistym wzgórzu zwanym Crêt-de-Breil nowej rezydencji.

Projekt budowy został powierzony turyńskiemu inżynierowi Carlo Saroldi, a prace prawdopodobnie zostały zakończone w 1903 roku. W jednym z pierwszych przewodników o Dolinie Aosty, zamek został zdefiniowany jako „wielki kamienny pałac w stylu z XVII wieku”. Jak na tamtą epokę, oferował wszelkie możliwe wygody, łącznie z pierwszą w całym regionie windą.

Zarówno rezydencja Gamba, z wejściem ozdobionym boazerią w formie pergaminu oraz kamiennym kominkiem nad którym widniała tarcza właścicieli, jak Zamek Savoia w Gressoney były ostatnim złożeniem hołdu dla neogotyckiego stylu budowy w Regionie Doliny Aosty.

Nieuleczalna choroba Carlo Maurizio, oraz ból spowodowany utratą ukochanej córki Irène pokrzyżowały sielankowe życie małżonków. Angélique zmarła w 1909 roku, w wieku 37 lat, a jej mąż niespodziewanie w zamku Gamba 2 grudnia 1928 roku.

Nie zostawili po sobie bezpośrednich spadkobierców i Zamek odziedziczyła rodzina Passerin d’ Entrèves, która w 1982 roku odsprzedała go Regionowi Doliny Aosty.

Zamek Gamba w Chatillon. Główne wejście.

Zamek Gamba w Chatillon. Główne wejście.

27 października 2012 roku odbyło się oficjalne otwarcie Zamku Gamba, w którym utworzono Muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej. 13 sal ekspozycyjnych położonych na dwóch piętrach budynku prezentuje wybór około 150 dzieł, w tym obrazów, rzeźb i zbiorów fotograficznych od końca XIX wieku po dzisiejsze dni. W Muzeum można obejrzeć bogate zbiory rzeźb takich artystów jak Martini, Mastroianni, Manzù, Arnaldo i Giò Pomodoro, malarstwa – Casorati, De Pisis, Carrà, Guttuso i sztuki figuratywnej obejmującej dzieła od drugiej połowy XX wieku wraz ze współczesnymi badaniami Schifana, Baruchello, Rama, Mainolfi.

Zamek Gamba organizuje cykliczne spotkania i  imprezy artystyczne dla dzieci, młodzieży, dorosłych lub całych rodzin, mające na celu przybliżenie kultury i sztuki i zwiększenie edukacji artystycznej, która jest bodźcem dla wrażliwości na otaczający nas świat. Szkoda, że odbywają się tylko w języku włoskim. Na pewno wybiorę się z córka na spotkanie organizowane specjalnie dla dzieci, podczas którego historia zamku i dziejów arystokratki Angélique jest opowiedziana w formie baśni.

Pisząc Wam o Zamku Gamba, nie mogę pominąć przepięknego ogrodu, który rozciąga się na powierzchni 50.400 m2 (w tym 33.000 metrów kwadratowych lasów).

Zamek Gamba w Chatillon. Widok z ogrodu.

Zamek Gamba w Chatillon. Widok z ogrodu.

To co wyróżnia ten ogród od innych to monumentalne drzewa, ustanowione zielonymi pomnikami na podstawie Ustawy Rady Regionu w 1990 roku. Jednym z takich pomników jest posadzona w 1888 roku Sekwoja Olbrzymia, dziś mierząca 37 metrów, która tak dobrze dostosowała się do górskiego terenu Chatillon, że pień osiągnął obwód 217 cm. Inne zielone pomniki to Cypryśnik błotny oraz Glediczja trójcierniowa.

Oczywiści spacery po parku są najprzyjemniejsze wiosną, kiedy to trawnik ozdobiony pięknymi kobiercami z kolorowych kwiatów, a szczególnie z narcyzów i tulipanów, rozciąga się po całym ogrodzie.

Przydatne informacje:

  • Godziny otwarcia: od listopada do marca 10:00 – 17:00 (zamknięte w poniedziałki i wtorki), od kwietnia do września 10:00 – 18:00.
  • Opłata za wstęp na Zamek Gamba:  cały bilet 5,00 euro, ulgowy 3,00 euro. Wstęp bezpłatny dla osób poniżej 18 roku życia oraz powyżej 65.
  • Jak dojechać: Zamek znajduje się na trasie Aosta – Turyn, w centrum miejscowości Chatillon. Posiada wygodny bezpłatny parking dla samochodów.
  • Zwiedzanie ogrodu jest bezpłatne.

Oficjalna strona internetowa Zamku Gamba jest dostępna w języku włoskim i francuskim.

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pingback: Zamek Ussel – podarunek od Marcela Bicha | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *