Zamek Ussel – podarunek od Marcela Bicha

Średniowieczny zamek Ussel w Chatillon

Średniowieczny zamek Ussel w Chatillon

Zamki, ruiny i fortyfikacje obecne w Dolinie Aosty bardzo często goszczą na blogu. Nic dziwnego, są jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego regionu i naprawdę jest zarówno co zwiedzać jak i potem o czym pisać.

Tym razem wybrałam zamek Ussel, znajdujący się w miejscowości Chatillon. Zamek wybudował Ebalo z Challant w drugiej połowie XIV i był to pierwszy w regionie Valle d’Aosta zamek wybudowany na idealnym planie prostokąta. Co ciekawe kształt prostokąta był ostatnia formą zamku średniowiecznego. Budowla przez wiele wieków była obiektem sporów pomiędzy rodzinami Challand i Sabaudów, a wykorzystywano ją głównie jako więzienie, aż końcu została całkowicie opuszczona.

W 1983 baron Marcel Bich, słynny przedsiębiorca jednorazowego imperium (kojarzycie na pewno jednorazowe długopisy BIC) odkupił zamek Ussel od rodziny Passerin d‘Entrèves, spadkobierców rodu Challand i podarował go administracji Regionu Valle d’Aosta. Region zdecydował o odrestaurowaniu zamku i przeznaczeniu jego sal na różnego rodzaju wystawy.

Zamek Ussel jesienią

Zamek Ussel jesienią

Zamku Ussel nigdy nie udało mi się zwiedzić wewnątrz, do niedawna w okresie letnim gościł różne wystawy (ostatnia w 2013 roku poświęcona drużynie piłkarskiej Juventus, co jak dla mnie nie było zbyt interesujące). Po pracach renowacyjnych pobliskiego zamku Gamba został zamknięty do odwołania.

Zamek Ussel Valle AostaZamek można zwiedzić z zewnątrz, widać go również z drogi narodowej nr 26 w miejscowości Chatillon.

O związku barona Bich z Regionem Valle d’Aosta możecie przeczytać tutaj:

O pobliskim zamku Gamba w Chatillon przeczytacie tutaj:

Bookmark the permalink.