Zamek Ussel – podarunek od Marcela Bicha

Średniowieczny zamek Ussel w Chatillon

Średniowieczny zamek Ussel w Chatillon

Zamki, ruiny i fortyfikacje obecne w Dolinie Aosty bardzo często goszczą na blogu. Nic dziwnego, są jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego regionu i naprawdę jest zarówno co zwiedzać jak i potem o czym pisać.

Tym razem wybrałam zamek Ussel, znajdujący się w miejscowości Chatillon. Zamek wybudował Ebalo z Challant w drugiej połowie XIV i był to pierwszy w regionie Valle d’Aosta zamek wybudowany na idealnym planie prostokąta. Co ciekawe kształt prostokąta był ostatnia formą zamku średniowiecznego. Budowla przez wiele wieków była obiektem sporów pomiędzy rodzinami Challand i Sabaudów, a wykorzystywano ją głównie jako więzienie, aż końcu została całkowicie opuszczona.

W 1983 baron Marcel Bich, słynny przedsiębiorca jednorazowego imperium (kojarzycie na pewno jednorazowe długopisy BIC) odkupił zamek Ussel od rodziny Passerin d‘Entrèves, spadkobierców rodu Challand i podarował go administracji Regionu Valle d’Aosta. Region zdecydował o odrestaurowaniu zamku i przeznaczeniu jego sal na różnego rodzaju wystawy.

Zamek Ussel jesienią

Zamek Ussel jesienią

Zamku Ussel nigdy nie udało mi się zwiedzić wewnątrz, do niedawna w okresie letnim gościł różne wystawy (ostatnia w 2013 roku poświęcona drużynie piłkarskiej Juventus, co jak dla mnie nie było zbyt interesujące). Po pracach renowacyjnych pobliskiego zamku Gamba został zamknięty do odwołania.

Zamek Ussel Valle AostaZamek można zwiedzić z zewnątrz, widać go również z drogi narodowej nr 26 w miejscowości Chatillon.

O związku barona Bich z Regionem Valle d’Aosta możecie przeczytać tutaj:

O pobliskim zamku Gamba w Chatillon przeczytacie tutaj:

Bookmark the permalink.

4 Comments

  1. Pingback: Sławni z Doliny Aosty, kim są? | CiekawAOSTA

  2. Fakt – zamek zamkniety w 2014 z powodow oszczednosciowych (dziwna polityka wladz regionalnych) ale warta zobaczenia. Spod zamku rozposciera sie wspanialy widok na Chatillon i Saint Vincent. Fortyfikacja nieumeblowana , zwykle otwarta dla zwiedzajacych w okresie letnim (lipiec, sierpien) Wg mnie wladzom brak pomyslow na zagospodarowanie tego obiektu. Baron Bich podarowal regionowi zamek a takze pewna sume na jego wyremontowanie i udostepnienie zwiedzajacym. Niestety braklo pomyslow na wlasciwe zarzadzanie…szkoda

    • Agnieszka Stokowiecka

      Bardzo dziękuję za komentarz. Rzeczywiście zamek jest trochę zapomniany, dopóki w Chatillon nie było wyremontowanego zamku Gamba, to Ussel służył za sale wystaw. Po remoncie Gamba, to właśnie w nim skupiono wszelkie ekspozycj i wystawy. Nie wiem czy region nie ma pomysłu na zamek, pomysł pewnie by miał, ale z cięciami budżetowymi nie jest łatwo ;-). Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny!

  3. Pingback: Audio przewodniki po zabytkach regionu Valle d'Aosta | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *