Jadalne kasztany, które w Dolinie Aosty rosną w szczególności pomiędzy miejscowościami Chatillon i Pont-Saint-Martin oraz w Dolinie Lys, stały się nieodzownym dodatkiem jej kuchni. Kasztany zbiera się jesienią i są również stałym elementem październikowych festynów. Najpopularniejszym sposobem ich przygotowania są tzw. caldarroste, czyli kasztany pieczone. Na festynach już za 2 czy 3 euro można zakupić torebkę gorących kasztanów i po obraniu z przypieczonej skórki delektować się do woli ich smakiem.
Wieloletnią tradycją jest popołudniowe pieczenie kasztanów w Święto Zmarłych. Ciekawostką jest to, że wieczorem 1 listopada, na stole zostawia się potrawy z kasztanów dla zmarłych (kasztany pieczone, gotowane, mus z kasztanów czy zupę). Dziś właśnie w miejscowości Issogne, po wizycie na cmentarzu, piekliśmy kasztany, którymi później się zajadaliśmy w cieple kominka. Wyszły pyszne.
Jadalne pieczone kasztany
Chcecie upiec kasztany w domowych warunkach? Pamiętajcie, że czubek kasztana należy naciąć ostrym nożem, wtedy macie pewność, że nie będą wybuchały podczas pieczenia, a następnie piec na ogniu przez około 20 minut, używając do tego specjalnej patelni, jak na załączonym zdjęciu.
Jeśli nie pieczone to w jaki sposób można je zaserwować? Pomysłów jest mnóstwo!
Kasztany są stosowane jako dodatek do lardo z Arnad (słonina wieprzowa macerowana solą i przyprawami, jest to jeden z najpopularniejszych typowych regionalnych produktów w Dolinie Aosty) oraz wykorzystywane do produkcji kremu z kasztanów, kasztanów w syropie czy mąki, która nie zawiera glutenu
Obiecuje Wam, że w najbliższych dniach zamieszczę bardzo prosty przepis na lody w polewie z kasztanów. Efektowne, proste i pyszne.
W siedzibie spółdzielni Il Riccio w Lillianes, która zajmuje się zbiorem, selekcją, suszeniem oraz sprzedażą wyrobów z kasztanów w Dolinie Aosty, znajduje się Muzeum Kasztana. W tym ciekawym miejscu znajdziecie zbiór narzędzi i przedmiotów używanych w przetwórstwie kasztanów zarówno w dawnych czasach, jak i w dzisiejszych.
Agnieszka
Pingback: Risotto z kasztanami - danie na jesienne chłody | CiekawAOSTA
Pingback: Włoski kalendarz sezonowy, czyli co i kiedy warto jeść | CiekawAOSTA
Pingback: Co robić w Valle d’Aosta jesienią. 10 emocji do przeżycia. | CiekawAOSTA