Bajkowy zamek Savoia w Gressoney-St-Jean

Główne wejście do zamku Savoia

Główne wejście do zamku Savoia

W ostatnią niedzielę wybraliśmy się rodzinnie do miejscowości Gressoney-Saint-Jean w Dolinie Lys (zwanej również Doliną Gressoney). Wycieczka okazała się bardzo przyjemna! Zwiedziliśmy piękny zamek Savoia, o którym dziś szczegółowo wam napiszę oraz samą miejscowość Gressoney-Saint-Jean świetnie przygotowaną jak się okazuje nie tylko pod zimowych turystów.

Historia zamku Savoia

Zamek Savoia jest chyba największą atrakcją Doliny Gressoney, ale nie rzuca się w oczy, gdyż jest ukryty w lesie sosnowym u stóp Gressoney-Saint-Jean. Sami przyznacie, że swoim wyglądem przypomina trochę disneylandzki pałac, mi się przynajmniej tak skojarzyło jak tylko go zobaczyłam. Zamek leży na wzgórzu i jest otoczony pięknym ogrodem botanicznym (o samym ogrodzie napiszę następnym raziem), zbudowano go pomiędzy 1899 i 1904 roku na życzenie Królowej Margherity Sabaudzkiej (Margherita di Savoia), małżonki Umberta I, ówczesnego Króla Włoch.

To właśnie jej Gressoney zawdzięcza intensywny rozwój letniej turystyki. Margherita uwielbiała przyjeżdzać do Doliny Gressoney na wakacje, a za nią ciągnęły tabuny arystokracji, co sprawiło, że Gressoney stało się słynnym letnim alpejskim kurortem. Po raz pierwszy przyjechała do Gressoney w 1989 roku na zaproszenie barona Luigi Beck Peccoz i tak bardzo zachwyciła ją dolina, że wracała co roku, aby spędzić w Gressoney letnie wakacje, początkowo w gościnie u barona, a następnie już w swoim zamku. Jej letnie pobyty w Gressoney trwały aż do 1925 roku, czyli właściwie do samej śmierci (zmarła w 1926 roku).

Zamek Savoia w Dolinie Lys, malowniczo położony, z widokiem na lodowiec Lyskamm masywu Monte Rosa. Na zdjęciu widać również alpejski ogród botaniczny.

Zamek Savoia w Dolinie Lys, malowniczo położony, z widokiem na lodowiec Lyskamm masywu Monte Rosa. Na zdjęciu widać również alpejski ogród botaniczny.

Zamek Savoia inaugurowany 110 lat temu u stóp Przełęczy Ranzola, z pięknym widokiem na masyw Monte Rosa i lodowiec Lyskamm pełnił funkcję letniej rezydencji. Do dziś zwiedzjąc wnętrze zamku z okien rozpościerają się piękne alpejskie pejzaże.

Sam zamek powstał pod okiem architekta Emilio Stramucci, który był pomysłodawcą barokowych dekoracji na Zamku Królewskim w Turynie i zamku Quirinale w Rzymie. Jednak zamek w Gressoney wystylizował w lombardzkim stylu średniowiecznym sięgającym XV wieku. Właściwie wszystkie wewnętrzne dekoracje są oryginalne i sięgają początków XX wieku. Zwiedzając zamek Savoia zwraca się szczególną uwagę na piękne modrzewiowe parkiety (są oryginalne i kustosz każe nałożyć specjalne nakładki na buty, aby nie wycierać podłogi), kamienne kolumny, witraże, drewniane sufity, piękne żyrandole, wszechobecne symbole dwóch rodzin królewskich Margherity i Umberto: dwa czerwone krzyże Królowej i jeden czerwony Króla oraz motta rodzinne Sempre Avanti (Zawsze do przodu) i FERT FERT FERT .

Widok na masyw Monte Rosa z wnętrza Zamku Savoia.

Widok na masyw Monte Rosa z wnętrza Zamku Savoia. Na oknie piękne oryginalne witraże.

Chociaż zamek Savoia był tylko letnią rezydencją któlowej Margherity to zamontowano również żeliwne grzejniki, jedne z pierwszych w historii. Wieczory w Gressoney, u stóp lodowca były (i są) chłodne. Zamek był również samowystarczalny pod względem energii elektrycznej, którą produkował wykorzystując pobliską górską rzekę Lys.

Niestety Umberto I zginął w zamachu w 1900 roku i nigdy nie zobaczył ukończonego zamku.

Na zdjęciu sala gier zamku Savoia, oryginalna z początku XX wieku.

Na zdjęciu sala gier zamku Savoia, oryginalna z początku XX wieku.

Zwiedzanie zamku Savoia

Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok i wstęp kosztuje 3 euro (oprowadza kustosz, ale niestety o historii zamku i pobytach Margherity w Gressoney opowiada po włosku). Wstęp do ogrodów zamku Savoia i zwiedzanie alpejskiego ogrodu botanicznego jest bezpłatne.

Na zakończenie dwie ciekawostki związane z Królową Margheritą

– najwyżej położone schronisko górskie w Europie nosi imię Królowej Margherity i znajduje się w masywie Monte Rosa, na szlaku wysokogórskim, który pokonała Królowa;

– najsłynniejsza włoska pizza Margherita pochodzi od imienia Królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, która w 1899 roku odwiedziła Neapol i na jej cześć kucharz Raffaello Esposito przygotował trójkolorową pizzę, w barwach włoskiej flagi. Bazylia dawała kolor zielony, mozzarella- biały a pomidory – czerwony.

Już wkrótce…

napiszę o samej Dolinie Gressoney, która obejmuje 7 miejscowości i zapewniam was, że każda z nich jest warta zwiedzenia chociażby ze względu na typową dla tej doliny architekturę i nadal żywą tradycję germańskich ludów Walser.

Bookmark the permalink.

8 Comments

  1. Przesliczna okolica. Ach te Wlochy, no i pizza Margerita w kolorach wloskiej flagi. Lubie te pizze, a nie mialam o tej historii zielonego pojęcia. Hi hi hi. Pozdrawiam serdecznie Beata

  2. Agnieszka Stokowiecka

    Dziękuję za wizytę i jednocześnie cieszę się, że dzięki wpisowi dowiedziała się Pani czegoś nowego 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

  3. Pingback: Alpejski ogród botaniczny Castel Savoia | CiekawAOSTA

  4. Pingback: Dialekt alemański u stóp Monte Rosa w Gressoney-Saint-Jean | CiekawAOSTA

  5. Pingback: Polscy blogerzy we Włoszech - Agnieszka z Doliny Aosty - Włochy by obserwatore

  6. Ciekawostka o pizzy bardzo przemówiła mi do wyobraźni w tym momencie 😀
    Piękna wycieczka! Dziękuję!

  7. Pingback: Audio przewodniki po zabytkach regionu Valle d'Aosta | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *