O Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda można by wiele napisać, wszak odgrywała ważną rolę komunikacyjną od wczesnej epoki rzymskiej aż do 1964 roku, momentu inaugurowania tunelu Grand Saint Bernard. Pomimo iż kilka dziesięcioleci temu przełęcz straciła na strategicznym znaczeniu wiąże się z nią spory kawałek historii regionu. W dzisiejszym wpisie opiszę wam to piękne miejsce leżące pomiędzy masywem Mont Blanc, a Alpami Pennińskimi na granicy pomiędzy Włochami, a Szwajcarią okiem turysty, gdyż kiedy latem z przełęczy znika śnieg naprawdę warto ominąć tunel i granicę pomiędzy tymi dwoma państwami przekroczyć wysoko w chmurach.
Wielka Przełęcz Świętego Bernarda jest jedynym miejscem w Dolinie Aosty łączącym Włochy i Szwajcarię drogą asfaltową. Przełęcz znajduje się na wysokości 2473 m n.p.m na terenie włoskiej gminy Saint-Rhémy-en-Bosses i szwajcarskiej Bourg Saint Pierre. Łączy dwie doliny: Valle del Gran Saint Bernard w Dolinie Aosty i Entremont w kantonie Wallis.
Symbole Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda: droga rzymska, schronisko dla podróżujących, pies Bernardyn i relikwie
Już od epoki Imperium rzymskiego Wielka Przełęcz Świętego Bernarda, nazwana przez Rzymian Mont Jovis, była ważnym punktem komunikacyjnym prowadzącym przez Alpy na północ Europy, na co dowodem jest do dziś częściowo widoczna kamienna droga (Rzymska droga Gallów).
Następnym ważnym punktem w historii przełęczy było założenie w 1035 roku przez Bernarda z Menthonu klasztoru kanoników regularnych, którego główną funkcją było wsparcie i pomoc podróżującym. Schronisko prowadzone przez kanoników regularnych działa po dzień dzisiejszy goszcząc przez cały rok turystów szukających spokoju, modlitwy oraz odrobiny wytchnienia od zgiełku dnia codziennego. Zimą do schroniska można się dostać wyłącznie na nartach.
W misji niesienia pomocy wyczerpanym i zmęczonym pielgrzymom pomagały psy, które później nazwano Bernardynami (Psom ratownikom, które do dziś w okresie letnim są obecne na przełęczy i przy odrobinie szczęścia można je spotkać wraz z przewodnikiem na spacerze obok jeziora, poświęciłam oddzielny wpis Bernardyn: pies ratownik i bohater Alp).
Przez przełęcz przeprawił się w 1800 roku sam Napoleon Bonaparte podczas drugiej kampanii włoskiej, na wspomnienie jego przeprawy po szwajcarskiej stronie drogi prowadzącej na przełęcz znajduje się pomnik z charakterystycznym hełmem z epoki napoleońskiej.
W 1964 roku inaugurowano tunel Grand Saint Bernard łączący Saint-Rhémy-en-Bosses i Bourg Saint Pierre, a co za tym idzie Wielka Przełęcz Świętego Bernarda straciła swoją strategiczną rolę komunikacyjną, zyskując głównie na turystyce. Rzadko można zobaczyć samochód czy motor z zagraniczną rejestracją, który by wyłącznie przejeżdżał przez przełęcz, praktycznie każdy zatrzymuje się choć na chwilę trochę z ciekawości, a trochę z chęci napicia się w barze jednego z najstarszych hoteli Włoch (Hotel Italia) pysznego espresso.
Co można zwiedzić latem na przełęczy
- muzeum Schroniska Świętego Bernarda oraz hodowlę psów rasy Bernardyn (wstęp 10 CH dorośli, 8 seniorzy i 6 dzieci). Tak jak pisałam wcześniej przy odrobinie cierpliwości i szczęścia Bernardyny można spotkać również na spacerze;
- kościół w stylu barokowym ukończony w 1685 roku, w którym znajdziemy reprodukcję obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (o tym jak na Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda znalazła się kopia tak ważnego dla polaków obrazu przeczytacie tutaj);
- skarbiec, inaugurowany w czerwcu 2014 roku, z wieloma ważnymi dla Kościoła obiektami kultu religijnego jak relikwie założyciela schroniska Świętego Bernarda z Menthonu czy brewiarz z XII wieku.
Wstęp do kościoła i skarbca z obiektami kultu jest bezpłatny, można zostawić datek na dalszą renowację obiektu.
Piękne widoki i alpejskie serpentyny
Wspinając się samochodem, rowerem, motorem lub na piechotę na przełęcz można podziwiać piękne krajobrazy, ale jeśli dzień jest dżdżysty to podróż odbędzie się dosłownie w chmurach, co również ma swój urok, ale oczywiście dla kierowców niewprawionych w górskich serpentynach jazda może okazać się dość emocjonującym doświadczeniem. Droga prowadząca na przełęcz po stronie szwajcarskiej jest węższa i właściwie bez bocznych barierek, co również robi dodatkowe wrażenie. Za to piękne widoki rekompensują wszystko. W najbliższych dniach postaram się opublikować galerię ze zdjęciami drogi po szwajcarskiej stronie od miejscowości Orsière, aż do przełęczy. Naprawdę jest na co popatrzeć!
Praktyczne informacje
Wielka Przełęcz Świętego Bernarda jest otwarta mniej więcej od czerwca do października.
Przełęcz w okresie letnim jest świetną alternatywą dla płatnego tunelu, który w jedną stronę kosztuje około 30, a w dwie 40 euro.
Jeśli zdecydujecie się przejechać przez przełęcz to w stosunku do tunelu zajmie wam to około 40 minut więcej (bez zatrzymywania się i zwiedzania).
Ciekawostka
Wielka przełęcz Świętego Bernarda jest najwyższym punktem słynnego europejskiego szlaku pielgrzymkowego Via Francigena, który prowadzi z Counterby w Anglii do Rzymu i pokrywa się częściowo z rzymską drogą Gallów. Trasę długą na około 1600 km co roku pokonuje pieszo wielu turystów, którzy właśnie taki sposób decydują się na spędzenie wakacji.
Przeczytajcie również o Małej Przełęczy Świętego Bernarda, która łączy Dolinę Aosty z Francją:
Reprodukcja obrazu Matki Boskiej Czestochowskiej na drugim koncu Europy – ale zaskoczenie. Przepiekne miejsce, ach te Wlochy. Pozdrawiam serdecznie Agnieszko – Beata
Ja również jestem zaskoczona, nigdy bym się nie spodziewała reprodukcji na przełęczy, z tego całego zaskoczenia nie dowiedziałam się jak to się stało i dlaczego, ale obiecuję nadrobić i napisać. Pozdrawiam serdecznie!
Pingback: Po szwajcarskiej stronie przełęczy... Kanton Valais | CiekawAOSTA
Pingback: Polski obraz Czarnej Madonny u kanoników laterańskich | CiekawAOSTA
Pingback: Napoleon w Dolinie Zimna i karnawałowe linkowanie | CiekawAOSTA
Pingback: Moich 5 ulubionych miejsc w Dolinie Aosty | CiekawAOSTA
Pingback: Borgo medievale w Etroubles i praczki wśród dzieł sztuki | CiekawAOSTA
Pingback: Zamek Saint-Rhemy-en-Bosses wyłącznie po włosku | CiekawAOSTA
Hi, mam pytanie; czy jest mozliwosc przejechnia Przeleczy Sw. bernarda autobusem lub innym srodkiem komunikacji publicznej. wkrotce bede w Verbier.Wybieramy sie do Chamonix. i jeszcze jedno czy przejscie ze stacji posredniej Plan de Aiguille w strone Monterers jest bardzo trudne dla osoby miastowej? /srednia kondycja/pozdrawiam.
Jest możliwość jak najbardziej! Z Aosty kursują autobusy na Wielką Przełęcz Świętego Bernarda, bilet kosztuje chyba 3 euro w jedną stronę, nie wiem jak od strony szwajcarskiej, ale z Martigny na pewno coś jeździ. Niestety z drugim pytaniem nie pomogę ponieważ nie przechodziłam, ale radzę na miejscu zapytać lokalnych mieszkańców lub przewodnika alpejskiego, na pewno odpowie w wyczerpujący sposób. Życzę udanej wyprawy :-).
Pingback: Na granicy ze Szwajcarią latem jesień puka do drzwi | CiekawAOSTA
Pingback: Na Drodze Franków - Saint-Rhémy-en-Bosses | CiekawAOSTA
Pingback: Wielka Przełęcz Świętego Bernarda: Mont Jovis i śnieg w czerwcu | CiekawAOSTA
Pingback: Tunel Grand Saint Bernard łączący Włochy i Szwajcarię
Pingback: Łatwy trekking do alpejskiego jeziora Chamolé w Alpach | CiekawAOSTA