Historyczny cmentarz Sant’Orso w Aoście

Cmentarz Sant'Orso, na drugim planie dzwonnica kościoła Sant'Orso

Cmentarz Sant’Orso, na drugim planie dzwonnica kościoła Sant’Orso

Cmentarz Sant’Orso jest niezwykle urokliwym miejscem i spacer po nim to niesamowita dawka różnych emocji. Za wysokim murem i żelazną bramą na co dzień zamkniętą, nie tylko dla mieszkańców Aosty, ale również dla turystów, miejsce to skrywa kawałek odległej już historii.

Cmentarz jest częścią kompleksu zabytków Sant’Orso z okresu średniowiecza, który obejmuje również klasztorny krużganek i kościół z pięknymi freskami z okresu ottońskiego (o kompleksie zabytków Sant’Orso możecie przeczytać tutaj: Architektura romańska w Aoście: kościół i krużganek.

Cmentarz Sant’Orso jest niewielki i jego historia sięga 1782 roku. Początkowo został zbudowany poza murami Aosty, a następnie rozbudowany w 1859 roku  z inicjatywy hrabiego Crotti di Costiglione, który zlecił również budowę małej kapliczki z przeznaczeniem na rodzinny grobowiec. Przechodząc alejkami cmentarza, można zauważyć, że ostatnie postawione nagrobki sięgają końca lat 20 XX wieku.

Na cmentarzu spoczywa wiele ważnych osobistości z Doliny Aosty, m. in. arystokraci z rodziny Passerin d’Entrèves, alpiniści bracia Charrey, którzy zmarli wspinając się na Mont Emilius, założyciel Akademii Świętego Anzelma Jean Antoine Gal oraz uznawany za jednego z wynalazców telefonu Innocenzo Manzetti. Obok możnych znajdują się również groby żołnierzy Napoleona i Garibaldiego.

Cmentarz jest własnością miasta Aosta i poza Świętem Zmarłych jest od wielu lat nieczynny. Miejsce to nie jest jednak obojętne mieszkańcom Aosty, i aby ratować je przed degradacją zawiązali komitet przyjaciół cmentarza “Amis du cimetière du bourg”. Stowarzyszenie i miasto Aosta podpisały wspólną umowę, która zakłada, że gmina zagwarantuje renowację zabytkowego cmentarza Sant’Orso, a komitet składający się z wolontariuszy, utrzymanie porządku oraz w miarę możliwości, dni otwarte dla zwiedzających.

 

Bookmark the permalink.

4 Comments

  1. To bardzo interesujące. Byłam w Aoście 3 razy i nie wiedziałam o istnieniu tego cmentarza. Bardzo dziękuję za podjęcie tematu. W Polsce nie udało mi się dotąd znaleźć przewodnika książkowego po Dolinie Aosty, a przewodniki po Włoszech bardzo pobieżnie traktują Val de Aosta. Jak przeczytam wszystkie dotychczasowe wpisy to odezwę się jeszcze. Mam taki plan, aby w przyszłe wakacje wybrać się w te przepiękne okolice po raz czwarty. Pozdrawiam.

  2. Agnieszka Stokowiecka

    Cieszę się, że podjęty przeze mnie temat zaciekawił Panią. Rzeczywiscie cmentarz Sant’Orso nie jest zbyt znany, ale dzięki powstałemu komitetowi powinno się to odrobinę zmienić.
    Dolina Aosty nie jest zbyt popularna, pomimo swoich bogactw naturalnych i kulturowych. Mam nadzieję, że dzięki tej stronie uda mi się przekazać trochę ciekawych i potrzebnych informacji. W razie pytań proszę smiało pisać, bardzo chętnie odpowiem. Pozdrawiam serdecznie.

  3. Pingback: Architektura romańska w Aoście: kościół i krużganek | CiekawAOSTA

  4. Pingback: Zaduszki na cmentarzu Sant'Orso w Aoście | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *