Architektura romańska w Aoście: kościół i krużganek

Krużganek Sant'Orso w Aoście

Krużganek Sant’Orso w Aoście z rzeźbionymi kapitelami kolumn

O zabytkach Aosty pisałam już kilkakrotnie, najczęściej jednak skupiam się na budowlach z okresu rzymskiego (nie bez powodu Aostę nazywa się Małym Rzymem), co nie znaczy, że pozostałe epoki historyczne nie pozostawiły po sobie zabytków wartych uwagi i zwiedzenia.

Jednym z takich miejsc w samym centrum dzisiejszej Aosty jest kompleks zabytków Sant’Orso obejmujący kościół kolegialny, krużganek, dzwonnicę oraz cmentarz. Stary cmentarz, otwarty dla zwiedzających tylko przez kilka dni w roku gościł na blogu już w tamtym roku, a dziś opiszę wam pozostałe zabytki, szczególnie, że kościół oraz krużganek są idealnymi przykładami architektury romańskiej, przypadajcej w Dolinie Aosty na XI i XII wiek.

Kościół kolegialny Sant’Orso

Miejsce, w którym znajduje się dzisiejszy kościół Sant’Orso (Święty Ursus) od zawsze był postrzegany jako obszar święty. W okresie rzymskim znajdował się tu cmentarz, wybudowany tuż za główną bramą miasta Porta Pretoria, na miejscu którego w V wieku wybudowano dwa kościoły. Dzisiejszy kościół powstał w XI wieku z inicjatywy ówczesnego biskupa Anzelma z Aosty na ruinach jednego z kościołów z V wieku. W drugiej połowie XV wieku został przebudowany, tak aby nadać mu charakteru późno gotyckiego. Mimo wszystko w kościele zachowały się piękne freski, przykład sztuki ottońskiej, przedstawiające sceny biblijne. Warto również zejść do kościelnej krypty, która kryje w sobie pomnik kapłana Sant’Orso (Świętego Ursusa), który żył w VII wieku.

Wnętrze kościoła kolegialnego w Aoście

Wnętrze kościoła kolegialnego w Aoście

Pomnik Świętego Ursusa w krypcie kościoła

Pomnik Świętego Ursusa w krypcie kościoła

Baptysterium w kościele Sant'Orso

Baptysterium w kościele Sant’Orso

Architektura romańska we Włoszech: krużganek i kolumny zwieńczone kapitelami

Szacuje się, że krużganek powstał w XI wieku, a od 1132 roku, aż do około XVII wieku służył Wspólnocie Augustynów. Ma kształt prostokąta o wymiarach około 19 m na 10 m. Krużganek wraz ze swoimi pięknymi kolumnami zwieńczonymi kapitelami jest idealnym przykładem sztuki romańskiej. Głowice kolumn wykonano z białego marmuru i pokryto specjalnym ciemnym lakierem, który zachował się do dziś. Z 52 oryginalnych kolumn zachowało się 37. Kapitele kolumn przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu, żywotu kapłana Sant’Orso oraz wyimaginowanych osób i zwierząt. Każda głowica jest oczywiście inna, co dodaje uroku i charakteru krużgankowi. Miejsce to nie jest szczególnie oblegane przez turystów i nawet w pełni sezonu można znaleźć ciszę i wytchnienie od zgiełku miasta.

Architektura romańska w Aoście na przykładzie krużganku Sant'Orso. Źródło lovevda.it

Architektura romańska w Aoście na przykładzie krużganku Sant’Orso. Źródło lovevda.it

Jeden z kapitelów krużganku

Jeden z kapitelów krużganku

Dzwonnica kościelna

Kampanila wysoka na 44 m pochodzi z XII wieku i początkowo służyła głównie celom obronnym. Dolną część dzwonnicy prawdopodobnie zbudowano przy wykorzystaniu kamienia pochodzącego z pobliskich zabytków rzymskich. Niestety jest zamknięta dla zwiedzających.

Dzwonnica kościelna Sant'Orso z XII wieku

Dzwonnica kościelna Sant’Orso z XII wieku

Zwiedzanie kompleksu zabytków Sant’Orso:

– kościół kolegialny i krużganek: codziennie od 9 do 17
– freski w kościele: sobota i niedziela od 14:30 do 17:30
Zwiedzanie jest bezpłatne

Zapraszam was do przeczytania wpisu o historycznym cmentarzu Sant’Orso na którym spoczywa m. in. wynalazca telefonu Innocenzo Manzetti:
Historyczny cmentarz Sant’Orso w Aoście

Bookmark the permalink.

4 Comments

  1. Pingback: Historyczny cmentarz Sant'Orso w Aoście | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Stolica regionu Aosta w jeden dzień. Co zwiedzić i gdzie zjeść. | CiekawAOSTA

  3. Pingback: Wyjazd w Alpy z biurem podróży - relacja z Valle d'Aosta | CiekawAOSTA

  4. Pingback: Fiera di Sant'Orso – Targi rękodzieła w Aoście | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *