Kolejka Panoramic Mont Blanc – przejazd nad lodowcem do Aiguille du Midi

Kolejka Panormanic Mont Blanc jednorazowo zabiera 12 osób w trzy wagoniki.

Kolejka Panormanic Mont Blanc jednorazowo zabiera 12 osób w trzy wagoniki.

W ostatnią niedzielę wybraliśmy się w podróż marzeń z Courmayeur do Punta Helbronner (3.466) i dalej kolejką Panoramic Mont Blanc przez lodowiec do Aiguille du Midi (3.842). Wszystko trwało co prawda tylko jeden dzień, pogoda mogła być odrobinę lepsza, a czas płynąć wolniej, ale i tak spędzilismy wspaniałe chwile, które jeszcze długo będę wspominać.

Wyprawa do Aiguille du Midi to było jedno z moich nie tyle marzeń, mam to przecież pod ręką, ile planów do zrealizowania w te wakacje. Udało się 4 września, co jak się szczęśliwie okazało, wypadło podczas pobytu Malwiny. Ta wiecznie radosna dziewczyna prowadzi bloga Malwina na środku świata i przyjeżdzając zwiedzić Valle d’Aosta, zahaczyła również o mnie 🙂 .

Jeśli mnie czytacie to wiecie, że nową kolejkę SkyWay, która zabiera turystów i alpinistów z Courmayeur do Punta Helbronner miałam okazję zwiedzić dzień po inauguraji, czyli 31 maja 2015 roku. To była wspaniała wyprawa, pełna emocji. Jeśli tafiliście na mojego bloga właśnie dziś i jest to wasz pierwszy wpis lub jesteście od jakiegoś czasu, ale przegapiliście moją relację to zapraszam na opis wyprawy tutaj.

Tym razem chciałabym się skupić na tym co nowe, czyli:

Widok z kolejki Panoramic Mont Blanc na lodowiec i alpinistów.

Widok z kolejki Panoramic Mont Blanc na lodowiec i alpinistów.

 • Przejazd kolejką Panoramic Mont Blanc z Punta Helbronner do Aiguille du Midi.
 • Zwiedzanie stacji Aiguille du Midi i kilka słów o atrakcji Le pas dans le vide (krok w przepaść, na koniec wpisu link do oddzielnego wpisu).
 • Wracjaąc do Włoch opisać wam nową atrakcję na stacji Pavillon, w postaci nowego, inaugurowanego w lipcu, placu zabaw dla dzieci *na koniec wpisu linkuje do oddzielnego wpisu o tym placu zabaw).
 • Nowe schronisko Torino do którego mozna się dostać ze stcji Punta Helbronner.
 • Na koniec kilka refleksji na temat turystów, którzy wychodzą na lodowiec i strzelają sobie selfie lub skaczą pomiędzy szczelinami.
Na zdjęciu schronisko Cosmique znajdujące się tuż obok Aiguille du Midi.

Na zdjęciu schronisko Cosmique znajdujące się tuż obok Aiguille du Midi.

Dziś pierwszy z pięciu wpisów, w którym opiszę wam przejazd kolejką Panoramic Mont Blanc z Punta Helbronner we Włoszech do stacji Aiguille du Midi we Francji.

Kolejka Panoramic Mont Blanc Chamonix 4810

Z Courmayeur na Punta Helbronner (3.466) nową kolejką Skyway można dostać się bardzo szybko. Bilet w dwie strony kosztuje 40 euro, w jedną 36, podróż trwa 5 minut do stacji Pavillon i póżniej kolejne 6 minut na Punta Helbronner. Na szczycie warto wyjść na taraz widokowy i jeśli nie wieje wiatr i widoczność jest dobra to pozostać dłuższą chwilę podziwiając widoki. Są niesamowite! Z Punta Helbronner warto również udać się do schroniska Torino, odnowionego i przygotowanego dla alpinistów i turystów.

Kolejkę Panoramic Mont Blanc łączącą Punta Helbronner i Aiguille du Midi wybudowano w 1957 roku.

Kolejkę Panoramic Mont Blanc łączącą Punta Helbronner i Aiguille du Midi wybudowano w 1957 roku. W oddali widać francuską stację i schronisko Cosmique.

To co jednak najbardziej pociąga w byciu na Punta Helbronner to możliwość pojechania jeszcze dalej. Do Chamonix! Tak własnie zrobiła Malwina. Ba! Malwina nie tylko pojechała do Chamonix, ale tam wzięła słynny pociąg Mont Blanc Express i jadąc przez lodowce wróciła do szwajcarskiej miejscowości Martigny.

Szczeliny na lodowcu! Są bardzo niebezpieczne, szczególnie latem i wczesną jesienią.

Szczeliny na lodowcu! Są bardzo niebezpieczne, szczególnie latem i wczesną jesienią.

Bilety na kolejkę Panoramic Mont Blanc

Pisałam już o tym, ale powtórzę, bo to dziwi wszystkich, mnie również. Bilet do stacji Aiguille du Midi lub do Chamonix zakupuje się na Punta Helbronner. 

My za dwie dorosłe osoby, za bilet w dwie strony Punta Helbronner – Aiguille du Midi i powrót na Punta Helbronner zapłaciliśmy 56 euro. Córka chociaż ma więcej niż cztery lata nie zapłaciła. Bilet był w prezencie, kasjer miał chyba dobry dzień 🙂 . Za bilety można zapłacić kartą.

Po zapłaceniu za bilety przeszliśmy do strefy oczekiwania. Byliśmy praktycznie sami, nie było kolejki i spokojnie czekaliśmy na wagoniki, które podjeżdzają trójkami, a każdy z nich zabiera cztery osoby. To znaczy, że jednorazowo zabiera dwanaście osób, a kursuje co 15 – 20 minut. Podróż na drugą stronę lodowca trwa około 25 minut.

Alpy widziane z kolejki Panoramic Mont Blanc

Alpy widziane z kolejki Panoramic Mont Blanc

Wsiedliśmy i zaczęła się nasza przygoda. Pogoda na szczęście dopisała i mieliśmy dobrą widoczność. Siedzieliśmy w czwórkę w wagoniku i podziwialiśmy widoki, a naprawdę było co podziwiać. Otaczały nas alpejskie szczyty, nad nami błękitne niebo, pod nami lodowiec, a przed nami nieznane.

Wagoniki co jakiś czas się zatrzymywały, odkryliśmy, że można otworzyć okienka i w ten sposób robić zdjęcia lepszej jakości, niż przez umazaną szybę! Pod nami widzieliśmy alpinistów, którzy gdzieś zmierzali, pewnie na Mont Blanc. A zbliżając się do Aiguille du Midi zauważyliśmy również rozbite namioty na lodowcu. Wow!

Alpiniści w drodze... Kierunek?

Alpiniści w drodze… Kierunek?

Lodowiec pomiędzy Punta Helbronner i Aiguille du Midi

Podróż przez lodowiec jest niezwykle emocjonująca i chociaż nigdy nie zjechałam kolejką, aż do Chamonix to myślę, że Panoramic Mont Blanc z Punta Helbronner do Aiguille du Midi jest najciekawszym i najlepszym odcinkiem w całej przeprawie pomiędzy Włochami, a Francją.

Zdjęcie z drogi powrotnej na Punta Helbronner. Te małe punkty to namioty alpinistów rozbite na lodowcu.

Zdjęcie z drogi powrotnej na Punta Helbronner. Te małe punkty to namioty alpinistów rozbite na lodowcu.

Wiał trochę wiatr, ale ani przez chwilę się nie bałam 😀 , teraz nie wiem czy to ja jestem taka odważna czy jednak, aż tak nie bujało. Przeprawa przez lodowiec trwa około 25 minut, ale przyznaję, że z wrażenia i z nadmiaru emocji nie patrzyłam na zegarek ani jadąc, ani wracając. Jest sporo przystanków podczas, których po prostu wisi się nad lodowcem. To naturalne i nie ma się czego obawiać. Raczej korzystać podziwiając widoki. Ja się nie mogłam napatrzeć na lodowiec, który był miejscami niebieski, miejscami szary i po ciepłym lecie cały wypełniony niebezpiecznymi szczelinami.

Zawieszeni nad lodowcem!

Zawieszeni nad lodowcem!

O tym co się działo na Aiguille du Midi i jak z bliska wygląda atrakcja Le pas dans le vide (krok w przepaść opowiem wam następnym razem).

Jeśli macie jakiekolwiek pytania odnośnie wyprawy na Punta Helbronner lub Aiguille du Midi to proszę nie piszcie do mnie prywatnych wiadomości, a zostawcie komentarz. Wasze pytania są wartościowe, a z odpowiedzi, których udzielam skorzystają również inni czytelnicy planujący wyprawę.

Aiguille du Midi!

Aiguille du Midi!

Alla prossima!

Awaria kolejki po francuskiej stronie.

2016 rok!

P.s. Przygotowując ten wpis otrzymywałam od was wczoraj i dziś wiadomości z zapytaniem o stytuację kolejki Panoramic Mont Blanc. 8 września po stronie francuskiej, na odcinku Punta Helbronner – Aiguille du Midi 3842 m miała miejsce awaria kolejki, która po prostu stanęła w miejscu i zablokowała na wysokości 3500 m około 100 osób.

Helikoptery pomocy alpejskiej po dwóch stronach rozpoczeły wczoraj po południu akcję ratunkową, udało się odzyskać ponad 80 osób, ale 16 spędziło noc w wagonikach, które widzieliście wyżej. Nie udało się ściągnąć na ziemię wszystkich z uwagi na zapadającą noc i silny wiatr, co uniemozliwiało pracę helikopterów. Dziś od 6:30 kontynuowano akcję ratunkową, a około godziny 10:00 rano kolejka ponownie ruszyła! Naprawiono awarię i 16 osób szczęśliwie wróciło do stacji kolejką. Uff, co za przygoda! Dobrze, że wszystko zakończyło się pomyślnie!

Agnieszka

Ps. Jestem również na Facebooku :), dzielę się tam zdjęciami i ciekawostkami z włoskich Alp. Masz chęć dołączyć? Będzie mi niezwykle miło!

2018 rok!

Kolejka Télécabine Panoramic łącząca Punta Helbronner i Aiguille du Midi jest aktualnie nieczynna z powodu awarii w wyniku wichury w styczniu 2018 roku, 

Ponowne otwarcie nastąpi pod koniec maja 2019! 

———————————————————————————-

Dwa wpisy, o których wspomniałam powyżej znajdziecie tu:

 1. Relacja z pobytu na Aiguille du Midi i zrobienia kroku w otchłań

Stacja Aiguille du Midi i Krok w otchłań – emocje na wysokości 3842 m n.p.m.

2. Czy wyprawa kolejkami górskimi w serce masywu Mont Blanc jest atrakcyjna dla dzieci?

Czy wyprawa kolejkami górskimi w serce masywu Mont Blanc jest atrakcyjna dla dzieci?

Bookmark the permalink.

21 Comments

 1. Niesamowite przestrzenie. Natura lubi rozmach!
  I jak miło pooglądać takie dowierzające zdjęcia lodowców w ten upał (na który nie narzekam, nie, nie – nie chcemy jeszcze jesieni!).

  • Agnieszka Stokowiecka

   Widoki są wspaniałe, przyznaję! Ja również nie chcę jeszcze zimy. Moją dawkę śniegu już miałam 😉 . Pozdrawiam.

 2. To jest wspaniała kolejka górska, chyba nie ma w Europie drugiej tak ciekawie poprowadzonej. W jednym z poprzednich wpisów pisałaś, że alternatywą do przejazdu tą kolejką w dwie strony jest zjazd z Igły Południa do Chamonix i powrót do Courmayeur autobusem lini Savda. Ale myślę, że nie żałujesz podróży nad lodowcem i obok masywu Mont Blanc w dwie strony tą samą drogą ? Czy znasz już przyczynę awarii ? Zdjęcia super 🙂 może któreś wrzucisz na fb ?

  • Agnieszka Stokowiecka

   Nie Pawle, nie żałuję 🙂 , nawet przez chwilę nie myślałam o tym, żeby jechać aż do Chamonix. Przyznaję, że czasu jest mało nawet jak na cały dzień, a wracając z Igły chciałam jeszcze zobaczyć nowe shronisko Torino oraz plac zabaw na stacji Pavillon po włoskiej stronie. Podróż na Aiguille du Midi w dwie strony do dobra okazja, żeby to przezyć jak trzeba w sensie bardziej świadomie wracając 😀 . Jeśli chodzi o awarię to przyczyną był silny wiatr, który splątał kable kolejki, To ponoć czasami się zdarza, ale do tej pory nie było na aż taka skalę. A zdjęcia obiecuję, że wrzucę i na fb. Pozdrawiam!

 3. Widoki z kolejki fantastyczne. Fajnie, że jest możliwość otwarcia okienka w tych kabinach, żeby zrobić zdjęcie.
  Atrakcje zatem murowane, choć nocy spędzić w takim wagoniku, bym nie chciał. Tamci to dopiero mieli przygodę… Jedyne czego nie lubię na takich kolejkach to zmiany ciśnienia. Kolejka szybko przemieszcza się w górę, a różnica wysokości duża…
  Pozdrawiam Agnieszko 🙂

  • Agnieszka Stokowiecka

   Tak, przejazd tą kolejka jest napawdę bardzo emocjonujący. Jednak jeśli jeszcze kiedyś mi się zdarzy jechać to pewnie jak stanie, co jest normalne, to będę się zastanawiała czy ruszy dalej! Pozdrawiam.

 4. Pingback: Krok w otchłań na Aiguille du Midi po francuskiej stronie

 5. Widoki w Alpach sa najpiekniejsze a zawłaszcza przejazd kolejką Panoramic Mont Blanc . Mam zapytanie dotyczące tego przejazdu w jakim okresie kursuje z Punta Helbronner do Aiguille du Midi bo co ja tu wyczytałem to tylko przez lato, czy to prawda .Pozdrawiam Pania i jestem w oczekiwaniu na odpowiedz.

 6. Pingback: Ile kosztuje kolejka na Mont Blanc Chamonix - Courmayeur

 7. Pani Agnieszko a czy mozna na taka wyprawe zabrac ze soba psa rasa labrador?

 8. A może ktoś się orientuje do kiedy otwarty jest odcinek z Punta Helbroner do Aiguille du Midi? Znalazłam gdzieś informacje, że trasa jest zamknięta od 24.10. Bardzo nam zależy na tej trasie, a szczególnie na ,,kroku w otchłań”.

 9. Witam,
  Mam pytanie czy odcinek PANORAMIC MONT BLANC pomiędzy z Punta Helbronner do Aiguille du Midi jest również otwarty do 2 listopada. Ponieważ wybieramy się tam 30 października. Znalazłem jakąś informację na francuskiej stronie, że ten odcinek jest aktualnie zamknięty. Czy to chwilowy przestój, czy trasa na tym odcinku jest już zamknięta w tym sezonie?

 10. Pani Agnieszko ! Informacje które podajesz sa super bardzo przydatne ! Od 5 lat jeździmy samochodem na 2 tygodnie urlopu do Italii robiąc łącznie i 6000 km i jesteśmy bardzo zadowoleni. Monte Bianco zawsze było w sferze moich marzeń, a dopiero teraz, mając 67 lat – mogę ! Mamy zarezerwowany nocleg w Annecy w maju 2018 – 11 do 14 i w tych dniach chcemy wjechać z Courmayeur do Aqule du Midi. Jak widzę z informacji, ceny co roku rosną. Jednak jak się chce być, to trzeba zapłacić. Mam pytanie czy obowiązują jakieś zniżki dla osób 60+ ? lub niepełnosprawnych ? Bardzo się cieszę, że ma Pani w planie wydanie przewodnika po Dolinie Aosty ! Ja namówiłem sporo osób na urlopy w Italii, opracowuję im trasy co, gdzie i za ile. Co warto a czego nie warto itp. W tym roku muszę też zaliczyć przejazd przez przełęcz Stelvio [ponoć lepsze wrażenia jak przejazd przez Grossglockner w Austri ], Curon Venosta, Portofino itp. Nadmienię że za 14 noclegów w 2017 zapłaciliśmy 866,00 PLN w bardzo przyzwoitych warunkach. Bardzo pozdrawiam i cieszy mnie że istnieją tacy pasjonaci jak Pani. Fotki z pobytu na Aquile na pewno prześlę do wykorzystania na Pani blogu czy f. Niestety nie prowadzę bloga ani nie korzystam z face-book`a – może żona mnie nauczy – będzie łatwiej – Pozdrawiam

 11. Mamy już zarezerwowane bardzo tanie noclegi [ 14 noclegów za 2 osoby – 1200 PLN ] i…. chyba jak na emerytów to trochę przesadziłem z marzeniami. Powodem nie jest koszt noclegów, a koszty przejazdu ! Nocując w Annecy, muszę przejechać kilkakrotnie przez Tunel Monte Bianco – każdy przejazd – to 55 Euro !!!
  Dlatego zmieniłem trasę z Portofino do Anneci – przez Turyn. Ale to są nieprzewidziane niespodzianki dodatkowych kosztów przemieszczania się samochodem !!
  Póki co, odkrywając ceny przejazdu przez tunele – nadal analizuję czy stać nas na realizację wieloletnich marzeń !
  Mam nadzieję że po zrealizowaniu moich marzeń, opiszę Pani – nie tylko wrażenia, które są oczywiste, ale również koszty przejazdu – które będzie Pani mogła uwzględnić w prowadzonym „blogu” !!! Cieszę się że będę mógł w tym uczestniczyć – ma Pani moją zgodę i pełne prawo do wykorzystania wszystkich moich przesłanych materiałów tekstowych i fotograficznych – które prześlę po urlopie w Italii – Pozdrawiam

 12. Pingback: Aiguille du Midi od włoskiej strony | CiekawAOSTA

 13. Mam pytanie odnośnie biletu w dwie strony do najwyższego punktu. Czy mogę wysiąść na stacji pośredniej spędzić tam godzinę i dopiero wjechać na szczyt? Czy są jakieś obostrzenia czasowe, jak w niektórych kolejkach np 1godzina?

  • Agnieszka Stokowiecka

   Jak najbardziej można spędzić na każdej stacji tyle czasu ile się zechce, nie ma limitów czasowych poza tymi dotyczącymi ostatniego zjazdu kolejki do doliny!

 14. Witam, słyszałem że kodcinek od herbroner na górę (chodzi o te 3 wagoniki) jest czynna tylko w lecie, czy to prawda? Jeśli pani zna datę od do kiedy można wjechać to będę wdzięczny. Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *