Ile kosztuje kolejka na Mont Blanc: Chamonix – Aiguille du Midi – Punta Helbronner – Courmayeur?

Pas dans le vide -Step into the vide - Krok w otchłań, taka atrakcja na Aiguille du Midi! Źródło TU.

Pas dans le vide -Step into the vide – Krok w otchłań, taka atrakcja na Aiguille du Midi! Źródło TU.

Pisząc do mnie wiadomości często się pytacie ile kosztuje kolejka na Mont Blanc jeśli chce się przejechać całość i czy jest to w ogóle możliwe! O kolejce, która zabiera turystów i alpinistów w samo serce alpejskiego masywu Mont Blanc napisałam już sporo, łącznie z pięcioczęściową relacją z mojej wyprawy na Punta Helbronner w 2015 roku. Nadal jednak otrzymuje od was bardzo dużo zapytań o kolejkę. Przejazd nad lodowcem jest możliwy praktycznie przez ponad 10 miesięcy w roku! Odpisuję wszystkim na wiadomości i z tych moich odpowiedzi powstał mały poradnik dotyczący przeprawy przez masyw Mont Blanc z Courmayeur do Chamonix lub z Chamonix do Courmayeur, którym dziś się z wami dzielę.

Z ilu odcinków składa się kolejka Mont Blanc?

Po włoskiej stronie są to tylko dwa odcinki: Courmayeur – Pavillon i Pavillon – Punta Helbronner. Całość nosi komercyjną nazwę Skyway Monte Bianco, ale na każdy z tych dwóch odcinków można zakupić oddzielnie bilet lub kupić na całość i dojechać z Courmayeur do Punta Helbronner. Bilety można zakupić zarówno w jedną jak i w dwie strony stacjonarnie przed wjazdem lub on-line. Można również zarezerwować on-line na konkretny dzień. Jednym słowem można wszystko.

Po francuskiej stronie odcinki są trzy: Chamonix – Plan d’Aiguille, Plan d’Aiguille – Aiguille du Midi i Aiguille du Midi – Punta Helbronner. Bilety działają podobnie jak po stronie włoskiej. Można zakupić na każdy odcinek, jesli nie chce się wjeżdzać na samą górę, lub na całość.

Ile kosztuje kolejka na Mont Blanc to jedno z częścej zadawanych mi pytań. Na zdjęciu stacja kolejki Skyway w Courmayeur.

Ile kosztuje kolejka na Mont Blanc? Ostatnio bardzo często o to pytacie! Na zdjęciu stacja kolejki Skyway w Courmayeur.

Gdzie leży Punta Helbronner i dlaczego przyciąga turystów i Alpinistów?

Punta Helbronner leży po włoskiej stronie, ale to na tej stacji spotykają się dwie kolejki: włoska Skyway i francuska Panoramique du Mont Blanc. 100 metrów poniżej (można się dostać specjalnie wybudowaną windą w skale) leży schronisko Torino, które jest bazą wypadową dla alpinistów. Z Punta Helbronner jak już się domyślacie można dostać się również do Chamonix! Poza tym na trzecim piętrze stacji kolejki Punta Helbronner turyści znajdą panoramiczny taraz o średnicy 14 m z gwarantujący przepiękne widoki!

Trasa kolejki przez masyw Mont Blanc.

Trasa kolejki przez masyw Mont Blanc.

Ile kosztuje kolejka na Mont Blanc i dostanie się kolejką Skyway na Punta Helbronner?

 • Od strony włoskiej: bilet z Courmayeur na Punta Helbronner kosztuje 40,00 euro w dwie strony (od 1 czerwca 2016 roku 48,00 euro) lub 33,50 euro w jedną stronę.
 • Od strony francuskiej: bilet z Chamonix na Punta Helbronner (przez stację Aiguille du Midi) kosztuje 86,50 euro w dwie strony lub 74,00 euro w jedną stronę.

Ile kosztuje dostanie się do stacji Aiguille du Midi?

  • Od strony francuskiej: bilet z Chamonix do Aiguille du Midi kosztuje 58,50 euro w dwie strony lub 48,50 euro w jedną stronę.
  • Od strony włoskiej: bilet z Punta Helbronner do Aiguille du Midi kosztuje 39,00 euro w dwie strony. Bilet zakupuje się w kasie na Punta Helbronner i nie ma możliwości zapłacenia kartą.

Jaka jest największa atrakcja Aiguille du Midi?

Największą atrakcją Aiguille du Midi leżącej na wysokości 3842 m n.p.m. stacji kolejki jest tzw. Le pas dans le vide – krok w otchłań, czyli platforma widokowa. Wyobraźcie sobie, że stoicie nad przepaścią, prawie 4000 m pod wami, dajcie krok do przodu i nic się nie dzieje. Tylko ogrmone emocje i przepiekne widoki na masyw Mont Blanc! Więcej o tej atrakji w języku angielskim przeczytacie tutaj: Step into the void.

Aby wejść do przeźroczystej atrakcji Le pas dans le vite trzeba ubrać specjalne kapcie :).

W tym wpisie znajdziecie moją relację z pobytu na Aiguille du Midi – Krok w otchłań na wysokości 3842 m.

Czy można przejechać kolejką masyw Mont Blanc z Chamonix do Courmayeur?

Jeśli dotarliście do tego punktu to już wiecie, że można przejechać z Chamonix do Courmayeur lub odwrotnie wyłącznie kolejkami górskimi. Najpiękniejszy odcinek to ten pomiędzy Aiguille du Midi i Punta Helbronner, który obsłguje kolejka Panoramique du Mont Blanc wybudowana w latach 60-tych XX wieku. Trzy wagoniki zabieraja łącznie dwunastu pasażerów. Wagoniki kolejki wiszą pomiędzy niebem, a lodowcem, dostarczająć niesamowitych wrażeń!

Odinek pomiędzy Punta Helbronner i Aiguille du Midi jest ponoć najpiekniejszy! Powiem wam to już niedługo, bo w czerwcu planuję wyprawę przez lodowiec oraz Le pas dans le vide ;-) .

Odcinek pomiędzy Punta Helbronner i Aiguille du Midi jest ponoć najpiekniejszy! Powiem wam to już niedługo, bo w czerwcu planuję wyprawę przez lodowiec oraz Le pas dans le vide 😉 .

Czy odcinek Aiguille du Midi do Punta Helbronner jest zawsze otwarty?

Odcinek jest zamknięty od 2 listopada do 17 grudnia, ale właściwie każdego miesiąca zmieniają się godziny otwarcia i planując podróż przez masyw Mont Blanc warto dobrze rozplanować dzień. Szczególnie jeśli planujecie zimą (styczeń – luty), bo wtedy jest otwarty krócej.

Krok w otchłań! mam nadzieję, że już w czerwcu i ja poczuje te emocje! Źródło TU.

Krok w otchłań! mam nadzieję, że już w czerwcu i ja poczuje te emocje! Źródło TU.

Czy trzeba koniecznie kupić bilet w dwie strony i wrócić kolejką do punktu wyjazdu?

Ja nie polecam przejazdu w dwie strony, chyba, że waszym marzeniem jest spędzenie czasu w kolejkach górskich spiesząc się z jednej do drugiej. Polecam wam zakupinie biletu tylko w jedną stronę. Przykładowo wyruszacie z Courmayeur, dostajecie się do Pavillon, przerwa na ogród botaninczy i dalej na Punta Helbronner, następnie kolejka Panoramique Mont Blanc na Aiguille du Midi, przerwa na Plan d’Aiguille i Chamonix.

A co w Chamonix?

Jak wrócić z Chamonix do Courmayeur, jeśli to właśnie tam zostawiliście samochód?

Możecie wrócić autobusem przewoźnika SAVDA, który ze stacji kolejki w Chamonix odwiezie was do stacji kolejki w Courmayeur. Przewidziane są cztery kursy dziennie. Bilet w jedną stronę kosztuje 15,00 euro i należy go dla pewności wcześniej zarezerwować on-line poprzez stronę przewoźnika (TUTAJ), poprzez aplikację w telefonie lub stacjonarnie w Aoście, Courmayeur lub Chamonix. Autobus kursuje również na trasie Courmayeur – Chamonix.

Na stronie włoskiego przewoźnika SAVDA mozna zarezerwować bilet i wrócić na drugą stronę kolejki poprzez Tunel Mont Blanc.

Na stronie włoskiego przewoźnika SAVDA mozna zarezerwować bilet i wrócić na drugą stronę kolejki poprzez Tunel Mont Blanc.

Ile kosztuje kolejka na Mont Blanc, czyli przejechanie całego masywu i dostanie się z francuskiego Chamonix do włoskiego Courmayeur lub z Courmayeur do Chamonix?

Koszt przejazdu od strony francuskiej:

 • bilet na kolejkę Chamonix – Punta Helbronner 74,00 euro
 • bilet na kolejkę Skyway z Punta Helbronner do Courmayeur 33,50 euro
 • bilet na autobus przewoźnika SAVDA z Courmayeur do Chamonix przez Tunel Mont Blanc 15,00 euro

W sumie: 122,50 euro

Koszt Przejazdu od strony włoskiej:

 • bilet na kolejkę Skyway z Courmayeur na Punta Helbronner 33,50 euro
 • bilet na kolejkę z punta Helbronner do Chamonix: 76,00 euro (taka była cena w sezonie 2015 roku)
 • bilet na autobus przewoźnika SAVDA z Chamonix do Courmayeur przez Tunel Mont Blanc 15,00 euro

W sumie: 124,50 euro

Kolejka Skyway po włoskiej stronie jest jedną z najczęściej wybieranych atrakcji przez turystów. To nie dziwi! W niecałe 20 minut zabiera w samo serce asywu Mont Blanc.

Kolejka Skyway po włoskiej stronie jest jedną z częściej wybieranych atrakcji przez turystów w Valle d’Aosta. To nie dziwi! W niecałe 20 minut zabiera w samo serce masywu Mont Blanc.

Czy wszystkie bilety na kolejki można kupić lub zarezerwować on-line?

Nie wszystkie! Chyba, że nie udało mi się znaleźć informacji, ale przejrzałam kilkanaście stron internetowych i przyznaję, że problem mam z biletami on-line po francuskiej stronie!

 • Bilety każdej opcji, również tylko w jedną stronę, na kolejkę Skyway Monte Bianco, czyli z Courmayeur do Punta Helbronner kupicie TUTAJ.
 • Po francuskiej stronie można kupić on-line tylko bilet w dwie strony relacji Chamonix – Aiguille du Midi – Chamonix w cenie 63,50 euro (58,50 euro bilet plus 5,00 euro koszty manipulacyjne). Dokładne informacje o cenach biletów znajdziecie TUTAJ.

Nie znalazłam możliwości zakupienia on-line biletu Chamonix – Punta Helbronner, ani Punta Helbronner – Aiguille du Midi. Wychodzi na to, że bilety na kolejkę Panoramique du Mont Blanc (Aiguille du Midi – Punta Helbronner) można zakupić tylko stacjonarnie, na miejscu.

Dobrze, że nie spadłam :-D . Stacja Pavillon, a za mną Val Veny u stóp Mont Blanc.

Dobrze, że nie spadłam! Stacja Pavillon, a za mną Val Veny u stóp Mont Blanc.

Jeśli macie jakieś dodatkowe informacje dotyczące kolejki, zdjęcia, własne wrażenia to podzielcie się nimi w komentarzu lub napiszcie maila do mnie! Napiszcie również jeśli macie jakieś dodakowe pytania.

Na zakończenie, jeśli jeszcze nie czytaliście to zajrzyjcie:

Kto z was w tym roku odwiedza Valle d’Aosta i planuje kolejkę Skyway i dalej, przynajmniej do Aiguille du Midi? 

Na zdjęciu schronisko Cosmique znajdujące się tuż obok Aiguille du Midi.

Na zdjęciu schronisko Cosmique znajdujące się tuż obok Aiguille du Midi, zdjęcie z 4 września 2016 roku.

Dom do wynajęcia w Valle d’Aosta

Jeśli planujecie przyjazd i szukacie malowniczo położonego domu w górach, ale również niedaleko Aosty, to zapraszam do zapoznania się z domem, który wynajmuje turystom La maison du Ru.

Dom do wynajęcia

Znajdziesz mnie też na Facebooku, tam również dowiesz się więcej o włoskich Alpach i podejrzysz odrobinę codzienności.

Pozdrawiam.
Agnieszka

Bookmark the permalink.

35 Comments

 1. Dzięki za to kompendium wiedzy, same konkretne i przydatne informacje. Ciekawą opcją jest powrót Savdą. Ciekawe, czy bardzo oblegane jest to połączenie z Chamonix to Courmayeur ? Planuję latem zrobić tą trasę od włoskiej strony do Igły.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Pawle cieszę się, że przydatne informacje znalezłeś. Ja na Igłę o strony włoskiej planuję wybrać się w czerwcu, to pewnie i jakaś relacja się pojawi jeszcze :-). Chyba nie jest oblegane, ale trzeba rezerwować i lepiej nie czekać do ostatniej chwili.

 2. Ceny bardzo wysokie ale chyba warto, bo to musi być niesamowite przeżycie. Być tak wysoko. Zwłaszcza stanięcie na tej szklanej podłodze. Fajnie masz mieszkając blisko takich atrakcji a przewodnik co, jak i za ile jak zwykle dobrze przygotowany.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Niby mam blisko, ale na szklanej podłodze jeszcze nie stałam. Mam nadzieję stanąć w czerwcu. Podzielę się wtedy wrażeniami 🙂 . Pozdrawiam.

 3. Trochę to wszystko kosztuje, ale przecież widoki i wrażenia zapewne nie do zapomnienia… Krok w otchłań bardzo mi się podoba 🙂
  P.S. Dziękuję Agnieszko, przesyłka dotarła 🙂

  • Agnieszka Stokowiecka

   Cieszę się, że przesyłka dotarła. Owocnego korzystania 🙂 i byle motywowało do podniesienia poziomu włoskiego. Kosztuje trochę to fakt, ale generalnie są takie miejsca, które odwiedzamy tylko raz i jesli już się raz jest to warto ten krok w otchłań wykonać 😀 . Pozdrawiam.

 4. Wow! Ceny są wysokie i zdaję sobie sprawę z kosztów utrzymania kolejki. I chyba wiele rodzin stanie przed dylematem, czy zrobić przejażdżkę kolejką, czy też wydłużyć pobyt o tydzień dłużej w Valle d’Aosta.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Dzieci do 7 roku życia nie płacą jeśli kupuje się bilet dla osoby dorosłej, ale starsze mają już tylko niewielką zniżkę (8-13 lat 30%). Wiem, że jest pakiet rodzinny, dla 4 osób: 2 osoby dorosłe i 2 dzieci (w wieku 8-14 lat) 112,00 euro, ale to tylko z Courmayeur do Punta Helbronner. Dalej nie wiem czy jest pakiet rodzinny. W czerwcu wypytam się dokładnie o wszystko :-). A, że warto to pewne!

   • Witaj,
    Dziękuje, za bardzo dobre porady i piszę z zapytaniem o bilety rodzinne na odcinek z Chamonix do Aiquille du Midi. Planujemy z PL wyjazd i zastanawiamy się czy wybrać trasę od strony Francuskiej (jadąc przez Niemcy) czy od strony Włoskiej (jadąc przez CZ i A). Cały odcinek kolejki nadwyręża nasz wakacyjny budżet. Odcinek włoski z biletem rodzinnym plus na Aiquille jest do zaakceptowania. Całość z powrotem autokarem do Courmayeur nas „przybija” finansowo, stąd pytanie o zniżki rodzinne od strony Francuskiej. Dalej chcemy jechać do kanionu verdon i szukamy opcji finansowo dostępnej z możliwością małych opłat np za tunel pod MB który kosztuje równie dużo. Dzięki za pomoc.

    • Agnieszka Stokowiecka

     Może wybierzcie opcję z Courmayeur do Aiguille du Midi. A z Włoch do Francji wybierzcie opcję przez przełęcz Colle del Piccolo San Bernardo? Jest bezplatna i co prawda trochę niżej leży niż tunel MB, ale to dodatkowa atrakcja. Przełęcz jest czynna jakoś do połowy października. O zniżkach rodzinnych po stronie francuskiej niestety nie wiem. Może na stronie kolejki są jakieś informacje? Pozdrawiam.

 5. Nasunęło mi się jedno małe pytanko. Step Into The Void jest zawarty w cenie wjazdu na Igłę Południa z Chamonix. Pytanie: czy jadąc na Igłę z Punta Halbronner ma się też bezpłatny wstęp na ten szklany balkon ? Przy okazji polecam utwór gruby Blach Sabbath „Into the Void”

  • Agnieszka Stokowiecka

   Zdaje mi się, że tak! Ktokolwiek jest na Igle ma dostęp do tego balkonu. Tam ponoć trzeba podejść trochę (20 minut). Zobaczę jak to wygląda w praktyce i na pewno napisze.

 6. Black Sabbath „Into the Void”

 7. Pingback: Kolejka Mont Blanc łącząca Włochy i Francję

 8. Informacja bardzo konkretna. Szkoda, że nie miałem jej w ubiegłym roku. Przejechałem tylko cześć trasy i pozostał niedosyt.
  Agnieszko, jeżeli to możliwe podawaj w nawiasie ceny zniżkowe dla Seniorów. Tacy też czytają Twojego bloga.
  Pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy.

 9. Agnieszka Stokowiecka

  Panie Andrzeju, dziękuję z komentarz i głos w sprawie cen. Jednym słowem trzeba powtórzyć doświadcznenie, tak aby nie było niedosytu. Najczęściej podaje pełne ceny, w celach orientacyjnych, seniorzy mają zniżki, dzieci do lat ośmiu gratis, a dzieci 8-14 też mają zniżki. Dlaczego nie podaję wszystkich cen? Mój blog nie jest stroną promującą, chociaż oczywiście tak się dzieje, ale ja nie wracam do starszych wpisów, w celu poprawienia cennika. Wolę od razu odesłać do właściwej atrakcji strony, gdzie czytelnik zawsze znajdzie aktualne i pewne informacje 🙂 . Pozdrawiam serdecznie!

 10. Hej,

  Planuje wyjazd to Courmayeur z chlopakiem na pare dni 3-6 wrzesnien.
  Wszedzie probuje znalesc informacje na temat wejsca na Punta Helbronner. Noclegujemy w Entreves i stamtad chcielismy pieszo dojsc do Pavillon Du Mont Frety dalej na Punta Helbronner. Szukam informacji doslownie w kazdym mozliwym jezyku i nie moge nic znalesc na temat trudnosci tray i warunkow jakie tam wystepuja o tej porze roku. Nie jestesmy alpinistami wiec zastanawiam sie czy odpwienia odziez obuwie i ewentualnie raki na buty wystarcza czy to juz raczej przygoda dla bardziej zaawansowanych (kijki, liny, kasi itp). Chcielibysmy wejsc a potem raczej zjechac spowrotem kolejka.
  Bede bardzo wdzieczna za jakiekolwiek informacje lub mapy, ktorych tez nigdzi enie moge znalezc.
  Planujemy jeszcze jeden dzien wedrowki z Entreves (mam nadzieje ze jakos sie tam w ogole z Turynu dostaniemy pociagami), wiec jesli znasz jakis cieky widokowo szlak, chetnie wykorzystam znajomosc 🙂

  Pozdrawiam serdecznie i gratuluja bloga! Swietny

  • Agnieszka Stokowiecka

   Cześć. Witaj na blogu :-). Z Entreves do Pavillon dojdziecie bez problemów. Ostatnio moja koleżanka z pracy spędziła tak właśnie dzień. Do Pavillon doszli pieszo i stamtąd kolejką na Punta Helbronner i potem zjazd do Courmayeur. Widziałam zdjęcia i nie widziałam na nich sprzętu specjalistycznego, ale napiszę do niej i się zapytam czy mieli ze sobą kaski, liny czy raki. We wrzeniu na tej wysokości nie pada jeszcze śnieg, więc można spokojnie pokusić się o wspinaczkę. Odpowiednie obuwie jak najbardziej! Myślę, że wystarczy zwykłe trekkingowe, ale potwierdzę. Na kolejny trekking może sprawdźcie Val Veny? Przepiekne miejsce z dużą ilością tras trekkingowych. Nigdy nie byłam, ale polecane jest Lago del Miage http://www.escursionivda.it/lago-del-miage/, mozna dojść aż do Schroniska Elisabetta, które jest na końcu doliny Veny http://www.rifugioelisabetta.com/accesso.html. Jutro dopisze resztę :-). A jeśli chodzi o mapy to polecam mapy Zavatta do zakupienia na miejscu z konkretną doliną, a przed wyjazdem szperanie w mapach on-line regionu, które są na bieżąco aktualizowane http://geonavsct.partout.it/pub/geosentieri/ Znajdziecie tam szlaki i wszystkie niezbędne informacje w pięciu językach.

 11. Jestem bardzo zadowolony z tych informacji na stronach niemieckich takich dokladnych informacji nie znalazlem.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Dziękuję 🙂 , być bardziej efektywna od niemieckich stron to dla mnie prawdziwy komplement! Pozdrawiam i życzę udanej wyprawy.

 12. Mirosław Szczepka

  Super opisane Pani Agnieszko

 13. Mirosław Szczepka

  Wybieram się z bratem z Niemiec 06.2017 w Niemczech nie znalazł żadnej informacji.

 14. Jadę do Chamonix w pierwszym tygodniu kwietnia i jak się dowiedziałem nie będę mógł przejechać się kolejką Aiguille du Midi do Punta Helbronner. Ta niestety czynna jest tylko w lecie (od 25.05 do 24.09), SZKODA!
  Być może wcześniej działała dłużej.

 15. Pani Agnieszko mam pytanko jako laik.
  W sierpniu wybieram się właśnie do Chamonix i zastanawiam się nad Step into the Void. Pisała Pani że na Igłę trzeba podejść jakieś 20min jadąc od strony Punta. Czy od strony Chamonix też jest te podejście? Czy trzeba mieć buty trekingowe do tegop odejścia? Pytam bo nie wiem czy kolejką z Chamonix jadę bez przesiadki pod samą Igłę, czy jak to wygląda? Proszę o pomoc.

 16. Aga, polecasz rezerwację z Chamonix na Aiguille du Midi czy jednak spokojnie można kupić bilety na miejscu? W Chamonix bedę 13 maja.

  pozdrawiam,
  Piotr

 17. Witam,

  a wiadomo, czy/kiedy będzie kolejka na sam Mont Blanc? 🙂

  Pozdrawiam.

 18. Piotr Niedzialek

  Witam , czy są jakieś ograniczenia zdrowotne do wjazdu na Aigle du midi , cy ta wysokośc dla osoby nie bywającej w tak wysokich górach może stanowic jakiś problem

 19. Hej mam pytanie. Czy mozna kupic bilet na Aigle du midi od strony Włoskiej z Courmayeur czy dopiero na Punta Helbronner ? Często jeżdżę z Włoch do Francji i z powrotem wiec postanowilem, że wykorzystam ten fakt i wjade na górę. Niektórzy płacą duże pieniądze za możliwość przyjazdu w to miejsce a u mnie jest na odwrót 🙂 pozdrawiam

  • Można kupić dopiero na Punta Helbronner, nie ma niestety jednego biletu na całość i każde Państwo zorganizowało się po swojemu. Pozdrawiam i udanej podróży :).

 20. Bylem na wysokości 3842m Niesamowite przeżycie.
  I przekonałem się co oznacza mniejsza ilość tlenu.Zawroty głowy ,osłabienie ale byłem,zaliczyłem mając 79 lat

  Fantastyczna sprawa.

  • Mam pytanie, jadąc kolejką na samą górę ile czasu możemy tam spędzić żeby wrócić kupując bilet w 2 strony zarówno od chamonix jak i od włoskiej strony?

 21. Mam pytanie, jadąc kolejką na samą górę ile czasu możemy tam spędzić żeby wrócić kupując bilet w 2 strony zarówno od chamonix jak i od włoskiej strony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *