Lardo di Arnad – niezwykła słonina z Alp

Tradycyjne Lardo di Arnad z żytnim chlebem podane jako przystawka

Tradycyjne Lardo di Arnad podane z żytnim chlebem jako przystawka

Czym szczególnym wyróżnia się Lardo di Arnad, czyli słonina o perłowym odcieniu, która jest jednym z przysmaków Doliny Aosty? Pierwsze dokumenty historyczne wspominajce o Lardo sięgają 1570 roku, a więc jest to naprawdę produkt opierający się na tradycyjnej recepturze sprzed wielu wieków. Dodatkowo od 1996 roku słonina jest chroniona europejskim znakiem DOP (Chroniona nazwa pochodzenia CH.O.G).

Dwa najważniejsze czynniki wpływają na jakość i wyjątkowy smak Lardo di Arnad: żywienie trzody oraz okres dojrzewania słoniny. Sztuki trzody wieprzowej muszą ważyć przynajmniej 160 kg i pochodzić wyłączenie z włoskich regionów Doliny Aosty, Piedmontu lub Emilii Romanii, a ich dieta opierać się na  naturalnych składnikach, np. kasztanach! W procesie produkcji wykorzystuje się zioła, które zapewniają charakterystyczny smak i aromat słoninie: rozmarynu, czosnku, liścia laurowego, szałwii, goździków, gałki muszkatołowej oraz jałowca.

Pokrojone kawałki słoniny o wadze 3 – 4 kg układa się na specjalnych paterach, zwanych „doils”, niegdyś wykonanych z drewana kasztanowego, a dziś, ze względu na dyspozycje dotyczące utrzymania higieny, ze szkła, które następnie pokrywa się morską solą oraz zalewa wodą uprzednio zagotowaną z solą oraz mieszanką ziół. Patery przykrywa się i całość dojrzewa trzy miesiące. W przypadku Lardo di Arnad o odługim okresie dojrzewania marynata z soli i ziół zostaje zastąpiona białym winem. Uzyskany podczas dojrzewania smak jest delikatny, ale o zdecydowanej nucie użytych ziół.

Lardo di Arnad podane z orzechami. Źródło TU

Lardo di Arnad z dodatkiem orzechów. Źródło TU

Lardo di Arnad produkuje się wyłącznie w gminie Arnad, zgodnie z europejskim znakiem DOP, ale słoninę można zakupić w praktycznie każdym sklepie w Dolinie Aosty lub skosztować w lokalnych trattoriach i restauracjach. Lardo podaje się pokrojone w bardzo cienkie plasterki jako przystawkę z chlebem żytnim lub dodatkiem miodu i kasztanów czy orzechów. Świetnie pasuje również jako dodatek do słynnej polenty czy zup, a plasterek lardo położony na pieczonym mięsie zmienia oblicze dania. Pychotka!

Lardo di Arnad doczekało się również swojego festynu, który odbywa się co roku w sierpniu, o szczegółach tej cyklicznej imprezy możecie przeczywać na stronie www.festalardo.it

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *