Zamki w Dolinie Aosty latem… klasycznie i magicznie

Średniowieczny zamek w Introd, na zdjęciu główne wejście

Średniowieczny zamek w Introd, na zdjęciu główne wejście

Zamki w Dolinie Aosty w okresie letnim zamieniają się w miejsca magiczne, otwierając swoje wrota dla zwiedzających w nowej i nieznanej scenerii.

Na zamkach poza tradycyjnymi wystawami dostępnymi cały rok dla zwiedzających organizuje się również festyny (np. Festyn Sera na Zamku w Quart), wystawy czy koncerty.

Dziś właśnie napiszę wam o jednej z takich kulturalnych inicjatwy Regionalnego Ministerstwa Kultury, która przewiduje w okresie letnim serię koncertów muzyki klasycznej na różnych zamkach Doliny Aosty.

Ósma edycja inicjatwy Chateau en musique (w wolnym tłumaczeniu Muzyka na zamku) przewiduje osiem koncertów muzyki klasycznej zorganizowanych na ośmiu różnych zamkach Doliny Aosty. Cykliczne spotkania odbywają się co środę od 16 lipca do 3 września, a wstęp na koncerty jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsza rezerwacja (szczegóły poniżej). Po koncercie przewidziano zwiedzanie zamku.

Zamki w dolinie Aosty, a na zdjęciu zamek w Introd, który gościł w zeszłą środę koncert muzyki klasycznej pt. Lenistwo...

Zamki w dolinie Aosty latem tętnią życiem. Na zdjęciu zamek w Introd, który gościł w zeszłą środę koncert muzyki klasycznej pt. Lenistwo…

W tym roku tematem przewodnim koncertów jest Siedem grzechów głównych plus dodatkowy „Maxima culpa”. Jednym słowem poczucie winy połączy wszystkie osiem koncertów. Pomimo iż jest to ósma edycja Chateau en musique przyznam się, że w poprzednich edycjach nie uczestniczyłam, a nawet za bardzo się tą inicjatywą nie interesowałam. Trochę z powodu kiepskiej pogody, a trochę z ciekawości w ostatnią środę wybrałam się z przyjaciółmi na koncert na zamku w Introd i przyznaję, że byłam naprawdę pod wrażeniem. Na koncercie zatytuowanym Ignavia (Lenistwo) zagrała rosyjska skrzypaczka Ekaterina Valiulina oraz pianista z Meksyku Ricardo Alì Alvarez. Repertuar konceru, który trwał około 60 minut obejmował kompozycje Igora Fiodorowicza Strawinskiego, Karola Szymanowskiego (3 Kaprysy Paganiniego op.40: Kaprys nr 24), Igora Frolova oraz Maurice Ravela (Tzigane w pierwotnej wersji na skrzypace i fortepian).

Koncert odbył się w pięknej sali zamkowej i wystarczyło zamknąć oczy, aby dzięki muzyce klasycznej zrelaksować się w naprawdę przyjemny sposób.

Zamek w Introd, który w letni wieczór zamienił się w salę koncertową

Zamek w Introd, który w letni wieczór zamienił się w salę koncertową

Jeszcze kilka słów o młodych artystach.

  • Ekaterina Valiulina – młoda rosyjska pianistka, gra na skrzypcach od kiedy ukończyła 5 lat. Jest absolwentką Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego, a aktualnie kształci się pod okiem Sergeja Krylova w Szwajcarii. Wygrała kilka konkursów międzynarodowych, uczestniczyła również w Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego. Co ciekawe skrzypce na których gra pochodzą z XVIII wieku i zostały wykonane przez słynnego włoskiego lutnika Matteo Goffriller.
Ekaterina Valiulina i Ricardo Alì Alvarez

Ekaterina Valiulina i Ricardo Alì Alvarez

  • Ricardo Alì Alvarez – uczył się w Meksyku, w Niemczech oraz w Szwajcarii gdzie pod okiem Nora Doallo w 2013 otrzymał tytuł Master in Specialized Music Performance. Wraz z Orkiestrą Szwajcarii Włoskiej interpretował III Koncert fortepianowy (Rachmaninowa). Jego pierwsza płyta zawiera kompozycje Franciszka Liszta, Clauda Debussy’ego oraz Manuela Ponce’a.

Na stronie lovevda.it możecie sprawdzić repertuar pozostałych koncertów Chateau en musique oraz pod wskazanym numerem telefonu zarezerwować miejsce.

Gdzie szukać informacji o wydarzeniach kulturalnych w Dolinie Aosty?

Jeśli interesują was wydarzenia kulturalne Doliny Aosty podczas waszego pobytu, to polecam bezpłatną applikacje VdaCultura na iPhone, iPad, Android i Tablet (niestety tylko po włosku), dzięki której w łatwy sposób można śledzić planowane w regionie wydarzenia związane z kulturą.

O samym zamku w Introd z okresu średniowiecza napiszę już wkrótce.

Bookmark the permalink.

5 Comments

  1. Koncert skrzypcowy w zamkowych wnętrzach . Akompaniuje fortepian. Strawinski, Rachmaninow …… Poezja.

  2. Pingback: Maison Bruil - muzeum i tradycje w Introd

  3. Pingback: Introd odkrywane nocą, czyli jak znaleźć pomysł na swoje mocne strony | CiekawAOSTA

  4. Pingback: Valle d'Aosta latem 2019 i wydarzenia warte zobaczenia | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *