Park zwierzęcy w Introd czyli ekosystem Alp w miniaturze

Świstaki w Parku zwierzęcym w Introd

Świstaki w Parku zwierzęcym w Introd

Parc Animalier – Park zwierzęcy w Introd jest miejscem, w którym można oglądać zwierzęta zamieszkujące na co dzień Alpy w ich naturalnym środowisku. Park, znajdujący się na wysokości 900 m n.p.m.,  wybudowano w 2005 roku tuż obok Parku Narodowego Gran Paradiso, jednego z najstarszych we Włoszech.

Mieszkam już dosyć długo w Dolinie Aosty, ale pierwszy raz wybrałam się do Parku zwierzęcego dopiero w ostatni weekend i przyznaję, że był to bardzo fajny rodzinny dzień spędzony na łonie natury. Po raz pierwszy miałam również okazję z naprawdę bliska zobaczyć stałych mieszkańców alpejskich gór, które w normalnych warunkach nie są tak łatwe do wypatrzenia, a już na pewno nie do sfotografowania.

Park Zwierzęcy w Introd

Park Zwierzęcy w Introd.

Park ma nie tylko charakter rekreacyjny, ale również edukacyjny, co ma duże znaczenie dla dzieci, gdyż najlepiej uczyć się przez zabawę. Wchodząc do parku otrzymacie mapę ścieżek oraz karnet zniżkowy na wejścia do innych atrakcji turystycznych zarządzanych przez Fundację Gran Paradiso (m.in. Muzeum Jana Pawła II w wiosce Les Cambes w Introd).  Na terenie parku mieszkają typowe dla masywu alpejskiego gatunki zwierząt, które można podziwiać z naprawdę bliskiej odległości: jeże, kozice alpejskie, koziorożce,  jelenie, dziki, zające i świstaki. W strefie piknikowej znajduje się również kilka dużych klatek w których mieszka typowe ptactwo:  sowa, pójdźka, cietrzew i płomykówka.  Przyznaję, że część parku z klatkami wywarła na mnie najmniej pozytywne wrażenie. O ile inne zwierzeta są tylko zagrodzone, o tyle ptaki są zamknięte w klatkach i w ich wypadku najbardziej widać, że park zwierzęcy jest mimo wszystko rodzajem zoo. Poza bliskim spotkaniem z mieszkańcami Alp, można zapoznać się również z różnymi gatunkami drzew oraz roślin czy przejść ścieżką sladów zwierząt.

Przejście całego szlaku zajmuje około godziny, ale oczywiście w parku mozna spędzić nawet i całe popołudnie, gdyż na jego terenie znajduje się specjalnie wydzielona strefa piknikowa, która już około południa zapełnia się turystami. Wszyscy wyciągają wcześniej przygotowany prowiant i odpoczywają w cieniu drzew i wśród bawiących się dzieci, gdyż tuż obok znajduje się również mały plac zabaw.

Koziorożec alpejski (Capra ibex ibex)

Koziorożec alpejski (Capra ibex ibex)

Park zwierzęcy został zaprojektowany z myślą o najmłodszych, ale uwaga, nie polecam zwiedzania z wózkiem, gdyż ścieżki miejscami są mało dostępne oraz strome, co wiąże się z górzystym ukształtowaniem terenu.

Do Introd dojeżdza się w łatwy sposób z Aosty (w sumie 11 km), kierując się na Courmayeur, a następnie na Introd. Jeśli parking przed samym parkiem jest przepełniony to nie wahajcie się jechać dalej, gdzie znajdziecie jeszcze dwa spore parkingi, położone co prawda trochę wyżej, ale za to gwarantujące piekne widoki na dolinę. Wstęp do parku dla dorosłych to 8,50 euro, dla dzieci do lat 4 gratis, od 4 do 14 lat 6,50 euro.

Kilka zdjęć z parku: kozice, koziorożce, dziki i jelenie, jednym słowem Alpy w miniaturze.

Zainteresowanych odsyłam również na stronę internetową Parku zwierzęcego w Introd, która jest dostępna również w języku angielskim.

Więcej o najstarszym włoskim parku, który jest naturalnym schronieniem dla wielu gatunków zwierząt przeczytacie w poście:
Witajcie w najstarszym włoskim Parku narodowym Gran Paradiso

Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. Pingback: Architektura alpejska w Les Combes | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Maison Bruil - muzeum i tradycje w Introd

  3. Pingback: Atrakcje dla dzieci w Valle d'Aosta | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *