Mała Przełęcz Świętego Bernarda – okno na Europę

Widok na dolinę z Małej Przełęczy Świętego Bernarda

Widok na dolinę z Małej Przełęczy Świętego Bernarda

Mała Przełęcz Świętego Bernarda leży na wysokości 2188 m. n.p.m i łączy Dolinę La Thuile w Dolinie Aosty z Doliną Isère we francuskim departamencie Sabaudii.

Strategiczne znaczenie przełęczy sięga ery neolitu, a ślady zachowały się do dziś w postaci kamiennego kręgu kromlech o średnicy 72 m. Niestety kamienny krąg został częściowo zniszczony podczas budowy drogi narodowej SS26, która łączy Włochy i Francję.

Jak ważna była Mała Przełęcz Świętego Bernarda wiedzieli Rzymianie, którzy właśnie ze względu na możliwość połączenia Imperium Rzymskiego z północą Europy podbili w 25 r p.n.e. Dolinę Aosty i wybudowali nowy trakt z Mediolanu do Vienne we Francji zwany Rzymską Drogą Gallów.

Droga wybudowana przez Rzymian była użytkowana, do uwaga, 1858 roku, kiedy to zastąpiono ją przez dwie drogi narodowe, SS26 we Włoszech i RN90 we Francji. Po upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego Mała Przełęcz Świętego Bernarda popadła w zapomnienie, a większą rolę zaczęła odgrywać przełęcz Mont-Censis, jako mniej strome i bardziej bezpieczne przejście przez Alpy z Włoch do Francji.

Mała Przełęcz Świętego Bernarda

Kaplica i pomnik postawione na cześć mnicha Pierre Chanoux, który założył ogród botaniczny

Wszystko zmieniło się ponownie około roku 1000 za sprawą Bernarda z Menthonu, miłośnika Alp, który wybudował na przełęczy schronisko dla zmęczonych lub zagubionych podróżników. Podczas licznych konfliktów zbrojnych na przełomie wielu wieków schronisko zostało kilkakrotnie częściowo zburzone i odbudowane. Ostatecznie w 1998 roku schronisko odbudowano i przeznaczono na punkt informacji turystycznej.

Schronisko założone przez Bernarda z Menthonu

Schronisko założone przez Bernarda z Menthonu

Mała Przełęcz Świętego Bernarda jest otwarta od czerwca do października. Jeśli podróżujecie samochodem z Francji do Włoch lub odwrotnie to sprawdźcie koniecznie trasę waszej drogi, może przełęcz okaże się alternatywą dla płatnego Tunelu Mont Blanc?

Bernard z Menthonu

Bernard z Menthonu

Co ciekawego można zwiedzić na przełęczy?

  • pozostałości kręgu kamiennego z epoki neolitu

  • pozostałości schroniska wybudowanego przez Rzymian, w celu zapewnienia podróżującym odpoczynku i możliwości wymiany koni

  • schronisko sięgające epoki średniowiecza, wybudowane przez Bernarda z Menthonu

  • ogród botaniczny Chanousia, założony pod koniec XIX wieku przez Pierra Chanoux, który chciał nie tylko chronić zagrożone gatunki roślin, ale również udostępnić je zwiedzającym.

Zimą Mała Przełęcz Świętego Bernarda zamienia się w ośrodek narciarski Espace San Bernard

Zimą Mała Przełęcz Świętego Bernarda zamienia się w ośrodek narciarski Espace San Bernard

Zimą na Małej Przełęczy Świętego Bernarda można jeździć na nartach. Przełęcz jest częścią międzynarodowego ośrodka narciarskiego pomiędzy gminą La Thuile i Séez – Espace San Bernard.

I na zakończenie…

Mała Przełęcz Świętego Bernarda jest również dostępna on-line, dzięki zamontowanej w gminie La Thuile kamerze internetowej.

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Pingback: Archeologiczne niespodzianki, które skrywa włoska ziemia | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Aosta - Rzym Alp | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *