Mała Przełęcz Świętego Bernarda leży na wysokości 2188 m. n.p.m i łączy Dolinę La Thuile w Dolinie Aosty z Doliną Isère we francuskim departamencie Sabaudii.
Strategiczne znaczenie przełęczy sięga ery neolitu, a ślady zachowały się do dziś w postaci kamiennego kręgu kromlech o średnicy 72 m. Niestety kamienny krąg został częściowo zniszczony podczas budowy drogi narodowej SS26, która łączy Włochy i Francję.
Jak ważna była Mała Przełęcz Świętego Bernarda wiedzieli Rzymianie, którzy właśnie ze względu na możliwość połączenia Imperium Rzymskiego z północą Europy podbili w 25 r p.n.e. Dolinę Aosty i wybudowali nowy trakt z Mediolanu do Vienne we Francji zwany Rzymską Drogą Gallów.
Droga wybudowana przez Rzymian była użytkowana, do uwaga, 1858 roku, kiedy to zastąpiono ją przez dwie drogi narodowe, SS26 we Włoszech i RN90 we Francji. Po upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego Mała Przełęcz Świętego Bernarda popadła w zapomnienie, a większą rolę zaczęła odgrywać przełęcz Mont-Censis, jako mniej strome i bardziej bezpieczne przejście przez Alpy z Włoch do Francji.
Wszystko zmieniło się ponownie około roku 1000 za sprawą Bernarda z Menthonu, miłośnika Alp, który wybudował na przełęczy schronisko dla zmęczonych lub zagubionych podróżników. Podczas licznych konfliktów zbrojnych na przełomie wielu wieków schronisko zostało kilkakrotnie częściowo zburzone i odbudowane. Ostatecznie w 1998 roku schronisko odbudowano i przeznaczono na punkt informacji turystycznej.
Mała Przełęcz Świętego Bernarda jest otwarta od czerwca do października. Jeśli podróżujecie samochodem z Francji do Włoch lub odwrotnie to sprawdźcie koniecznie trasę waszej drogi, może przełęcz okaże się alternatywą dla płatnego Tunelu Mont Blanc?
Co ciekawego można zwiedzić na przełęczy Piccolo San Barnardo?
-
pozostałości kręgu kamiennego z epoki neolitu
-
pozostałości schroniska wybudowanego przez Rzymian, w celu zapewnienia podróżującym odpoczynku i możliwości wymiany koni
-
schronisko sięgające epoki średniowiecza, wybudowane przez Bernarda z Menthonu
-
ogród botaniczny Chanousia, założony pod koniec XIX wieku przez Pierra Chanoux, który chciał nie tylko chronić zagrożone gatunki roślin, ale również udostępnić je zwiedzającym.
Przełęcz na granicy Włoch i Francji zimą
Zimą na Małej Przełęczy Świętego Bernarda można jeździć na nartach. Przełęcz jest częścią międzynarodowego ośrodka narciarskiego pomiędzy gminą La Thuile i Séez – Espace San Bernard.
I na zakończenie…
Mała Przełęcz Świętego Bernarda jest również dostępna on-line, dzięki zamontowanej w gminie La Thuile kamerze internetowej.
Pingback: Archeologiczne niespodzianki, które skrywa włoska ziemia | CiekawAOSTA
Pingback: Aosta - Rzym Alp | CiekawAOSTA
Pingback: Tunel Mont Blanc (TMB) – klika faktów i ciekawostek | CiekawAOSTA