Mała Przełęcz Świętego Bernarda – okno na Europę

Widok na dolinę z Małej Przełęczy Świętego Bernarda

Widok na dolinę z Małej Przełęczy Świętego Bernarda

Mała Przełęcz Świętego Bernarda leży na wysokości 2188 m. n.p.m i łączy Dolinę La Thuile w Dolinie Aosty z Doliną Isère we francuskim departamencie Sabaudii.

Strategiczne znaczenie przełęczy sięga ery neolitu, a ślady zachowały się do dziś w postaci kamiennego kręgu kromlech o średnicy 72 m. Niestety kamienny krąg został częściowo zniszczony podczas budowy drogi narodowej SS26, która łączy Włochy i Francję.

Jak ważna była Mała Przełęcz Świętego Bernarda wiedzieli Rzymianie, którzy właśnie ze względu na możliwość połączenia Imperium Rzymskiego z północą Europy podbili w 25 r p.n.e. Dolinę Aosty i wybudowali nowy trakt z Mediolanu do Vienne we Francji zwany Rzymską Drogą Gallów.

Droga wybudowana przez Rzymian była użytkowana, do uwaga, 1858 roku, kiedy to zastąpiono ją przez dwie drogi narodowe, SS26 we Włoszech i RN90 we Francji. Po upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego Mała Przełęcz Świętego Bernarda popadła w zapomnienie, a większą rolę zaczęła odgrywać przełęcz Mont-Censis, jako mniej strome i bardziej bezpieczne przejście przez Alpy z Włoch do Francji.

 

Mała Przełęcz Świętego Bernarda

Kaplica i pomnik postawione na cześć mnicha Pierre Chanoux, który założył ogród botaniczny

Wszystko zmieniło się ponownie około roku 1000 za sprawą Bernarda z Menthonu, miłośnika Alp, który wybudował na przełęczy schronisko dla zmęczonych lub zagubionych podróżników. Podczas licznych konfliktów zbrojnych na przełomie wielu wieków schronisko zostało kilkakrotnie częściowo zburzone i odbudowane. Ostatecznie w 1998 roku schronisko odbudowano i przeznaczono na punkt informacji turystycznej.

Schronisko założone przez Bernarda z Menthonu

Schronisko założone przez Bernarda z Menthonu

Mała Przełęcz Świętego Bernarda jest otwarta od czerwca do października. Jeśli podróżujecie samochodem z Francji do Włoch lub odwrotnie to sprawdźcie koniecznie trasę waszej drogi, może przełęcz okaże się alternatywą dla płatnego Tunelu Mont Blanc?

Bernard z Menthonu

Bernard z Menthonu

Co ciekawego można zwiedzić na przełęczy Piccolo San Barnardo?

  • pozostałości kręgu kamiennego z epoki neolitu

  • pozostałości schroniska wybudowanego przez Rzymian, w celu zapewnienia podróżującym odpoczynku i możliwości wymiany koni

  • schronisko sięgające epoki średniowiecza, wybudowane przez Bernarda z Menthonu

  • ogród botaniczny Chanousia, założony pod koniec XIX wieku przez Pierra Chanoux, który chciał nie tylko chronić zagrożone gatunki roślin, ale również udostępnić je zwiedzającym.

Przełęcz na granicy Włoch i Francji zimą

Zimą na Małej Przełęczy Świętego Bernarda można jeździć na nartach. Przełęcz jest częścią międzynarodowego ośrodka narciarskiego pomiędzy gminą La Thuile i Séez – Espace San Bernard.

Zimą Mała Przełęcz Świętego Bernarda zamienia się w ośrodek narciarski Espace San Bernard

Zimą Mała Przełęcz Świętego Bernarda zamienia się w ośrodek narciarski Espace San Bernard

I na zakończenie…

Mała Przełęcz Świętego Bernarda jest również dostępna on-line, dzięki zamontowanej w gminie La Thuile kamerze internetowej.

Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. Pingback: Archeologiczne niespodzianki, które skrywa włoska ziemia | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Aosta - Rzym Alp | CiekawAOSTA

  3. Pingback: Tunel Mont Blanc (TMB) – klika faktów i ciekawostek | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *