Dziś zabieram was w podróż w czasie do Regionalengo Muzeum Archeologicznego w Aoście. Wielokrotnie pisałam o tym jak bogata jest dziedzictwo kulturowe regionu Valle d’Aosta i nawet jeśli nie jesteście miłośnikami histori to warto podczas pobytu w Valle d’Aosta zwiedzić te miejsca.
Podróż zaczynamy od placu, na którym znajduje się Muzeum, to jeden z głównych placów Aosty – Piazza Roncas. Plac zmodernizowano w ostatnich latach, dzięki czemu stał się ciekawym miejscem oraz atrakcją turystyczną. Można tam przysiąć na jednej z ławek lub w okolicznym barze i spokojnie odpocząć, gdyż to jeden ze spokojniejszych placów Aosty. Zaciekawi nie tylko najmłodszych koło młynu, które kręci się na wodzie kanału Maire de Rives i które jest rekonstrukcją tego prawdziwego z dawnych lat.
Regionalne Muzeum Archeologiczne w Aoście
Muzeum znajduje się w historycznym budynku jeszcze z okresu średniowicza, który zbudowano na pozostałościach rzymskiej Bramy Porta Principalis Sinistra. Od XVII wieku w budynku znajdował się klasztor, a w 1802 roku w budynku znajdowały się między innymi koszary jednej z najbardziej arystokratycznych rodzin regionu – Challant. Część skrzydeł budynku wykorzystywano do różnych celów, od stajni przez teatr po magazyn narzędzi rolniczych.
Warto wspomnieć, że dziś pozostałości tej bramy z okresu rzymskiego nadal są zachowane i widoczne podczas zwiedzania muzeum.
Muzeum inaugurowano w 2004 roku, a w 2010 odnowiono kolekcję. Przyznaję, że jest ciakawie zorganizowane. W MAR – Regionalnym Muzeum Archeologicznym znajdziecie 14 sal na parterze oraz sugestywną podziemną trasę z pozostałości Bramy Porta Principalis Sinistra. Ekspozycja przedstawia układ tematyczno-chronologiczny i obejmuje okres od mezolitu (7000-6000 p.n.e.) aż do XIII-XIV-wiecznych obiektów nagrobnych z kościoła parafialnego w Courmayeur.
Pozostawiam wam kilka zdjęć z mojej wizyty. Miejsce zdecydowanie zasługuje na uwagę podczas waszego pobytu!
Bohaterem jest niewątpliwie epoka rzymska, której poświęcony jest duży model edukacyjny Augusty Prætorii (Aosta w okresie rzymskim) w skali 1:200; sale od latynizacji terytorium do sieci drogowej; poprzez kulty, posągi, życie codzienne oraz śmierć.
Porta Principalis Sinistra
Druga część zwiedzania Muzeum oznacza zejście do podziemi, które nie są dostępne dla wózków czy osób niepełnsprawnych, gdzie znajdują się pozostałości Bramy Porta Principalis Sinistra. Częściowo są tam nadal prowadzone prace wykopaliskowe, ale spora część jest oddana do zwiedzania.
MAR pozwala zanurzyć się w życiu starożytnej rzymskiej Aosty. Wciągająca podróż w czasie, która zakończy się świadectwami średniowiecznej epoki chrześcijańskiej.
Bilet „Aosta Archeologiczna”
Bilety można zakupić bezpośrednio w kasie i ten jeden bilet na „Aosta Archeologiczna” upoważnia do wstępu do Regionalnego Muzeum Archeologicznego, do Cryptoporticus oraz do Wczesnochrześcijańskiego Kościoła San Lorenzo.
- Cały bilet 5 euro
- Dzieci i młodzież do lat 18 bezpłatnie
- Osoby 19/24 lat 3 euro
W całym Muzeum znajdziecie opisy po włosku, francuski i angielsku.
Zostawiam wam również stronę Regionalnego Muzeum Archeologicznego.
A tu zapraszam was na zwiedzanie (wirtualne) Cryptoporticus w Aoście: