Dziś zabieram was na fotograficzną relację z trekkingu do miejscowości Valgrisenche, a dokładnie na trekking wzdłuż sztucznego jeziora Beauregard. O samym jeziorze i o tym jak powstała tama zalewając część Doliny Valgrisenche już pisałam kilka lat temu i dziś nie będę ponownie tej historii opowiadała. Pod koniec wpisu podlinkuję wam ten ciekawy i wartościowy wpis, który opowiada o rozwoju energetycznym Doliny Aosty i budownie tamy w Valgrisenche.
Trekking w Valgrisenche i przepiękne jezioro, które opowiada historię
Dziś zabieram was w podróż po letniej Dolinie Aosty. Wiem, że sporo osób które czytają tego bloga lub trafiają tu przypadkiem szukają informacji o ciekawych trekkingach i ten do takich się zalicza.
Valgrisenche o żadnej porze roku nie jest zatłoczona. Jest to miejsce spokojne, ale godne uwagi głównie latem czy też póżną wiosną czy wczesną jesienią (to ze względu na kolory). Sam trekking wzdłuż jeziora jest też prosty i jak najbardziej nadaje się również dla rodzin z dziećmi. Trasa w jedną stronę trwa około 1,5 h.
Po dojechaniu można zaparkować samochód z jeden z dwóch stron jeziora i rozpocząć trekking wzdłuż zbiornika wodnego. Powrót odbywa się tą samą drogą. Na trasie napotkacie ruiny domów, które zostały zalane w latach 50tych XX wieku podczas budowy tamy. Widok robi wrażenie!
Tak naprawdę to tama Beauregard nigdy nie pracowała na pełnych obrotach. Początkowo miała wysokość 132 metrów i możliwość pomiejszczenia 70 milionów sześciennych wody. W 2011 roku obniżono ją o 50 metrów. Na fakt, że nigdy nie działała w pełni z pewnością miała wpływ słynna tragedia w Vayant. O tej histori pisałam tu: Vayant i Valgrisenche – włoska historia rozwoju elektrowni wodnych i polecam wam ten kawałek historii Włoch.
Zapraszam na wirtualny trekking w Valgrisenche i kto wie, może się skusicie i na ten prawdziwy! Ja na pewno wam to miejsce polecam.
Trekking nad alpejskim jeziorem
Jeśli lubicie trekkingi nad jeziorem to koniecznie wybierzcie się do Bionaz. Turkusowe jezioro Prarayer na pewno was zachwyci. Co ciekawe, to również sztuczny zbiornik powstały po wybudowaniu zapory wodnej: