Zamek w Aymavilles na drodze do Gran Paradiso

Zamek w Aymavilles jest jednym z zamków w Valle d’Aosta otwartym po pracach renowacyjnych w 2000 roku dla zwiedzających. To właśnie o nim dziś wam opowiem zabierając was w podróż po epoce średniowiecza i dalej.

Pierwsza wzmianka o zamku w Aymavilles pochodzi z maja 1207 roku. Znaczące przekształcenia zamku zaczynają się od XIV wieku, wraz z jego przejęciem przez rodzinę Challant, ważnego rodu szlacheckiego z Doliny Aosty. W ciągu XV wieku zamek wzbogacił się o cztery narożne wieże, podwójny mur oraz budowę ostatniej kondygnacji.

Zamek w Aymavilles i jego historia

Duże zmiany na zamku sięgają czasów Josepha-Félixa de Challant, kiedy to w latach 1713-1728 przestrzenie między czterema narożnymi wieżami zostały ozdobione loggiami, ozdobionymi eleganckimi elementami sztukatorskimi, a wnętrza domu zostały znacznie przekształcone, tak aby stały się wygodniejsze dla mieszkańców.

Utworzenie parku dookoła zamku pozwoliło nadać budowli wygląd nowoczesnej, reprezentacyjnej rezydencji otoczonej zielenią, całkowicie tracąc charakter średniowiecznej twierdzy obronnej.

W XIX i XX wieku, po różnych zmianach właścicieli, zamek przeszedł liczne przebudowy wewnętrzne, związane z przeznaczeniem go najpierw jako muzeum na mocy woli ostatniego potomka rodziny Challant, Vittorio Cacherano della Rocca. W 1970 zamek stał się częścią majątku Autonomicznego Regionu Valle d’Aosta, ale dopiero od 2000 jest otwarty dla zwiedzających.

Makiety zamku na ostatnim piętrze pokazują jak się znieniał na przestrzeni wieków.

Tereny zielone zamku rozciągają się na opadających w kierunku miasta tarasach i flankują swym kolistym cyplem otaczające wzgórza, na których uprawiane są winnice. Wiosną i latem w ogrodzie odbywają się imprezy i koncerty. Ostatnia z takich imprez odbyła się w połowie czerwca i była to pierwsza edycja Jarmarku kwiatów (Marché aux fleurs).

Widok na dolinę (w oddali widać inny zamek w Saint-Pierre) z ogrodu zamku.

Do przybudówki zamku należą dawne stajnie, obecnie wykorzystywane jako kasy biletowe.

Wizyta zamku może odbyć się na kilka sposobów:

a) Z przewodnikiem na miejscu (12 euro cały bilet, 8 ulgowy, 3 euro w wieku 6/25 lat).

b) Wolna, wykupując bilet (cały 8 euro, ulgowy 7 euro, bezpłatnie do 18 roku życia oraz osoby niepełnosprawne).

c) Z audioprzewodnikeim (dodatkowa opłata do biletu b) 2 euro za każdy audioprzewodnik).

Z uwagi na to, iż ceny biletów mogą ulec zmianie, jeśli chcecie sprawdzić aktualny cennik, zajrzyjcie na ->stronę zamku<-. Tam również sprawdzicie godziny otwarcia w sezonie letnim i zimowym.

Trasa muzealna to cztery poziomy i bardzo dużo sal, które przedstawiają zarówno życie rodziny Challant jak i czasy średniowieczne Doliny Aosty. Wszystkie piętra są połączone windą, także zamek nie ma barier architektonicznych i jest dostępny zarówno dla rodzin z małymi dziećmi jak i osób niepełnosprawnych.

Nam wizyta zamku w Aymavilles bardzo przypadła do gustu. Jeśli jesteście na miejscu to warto wpisać ten zamek na listę miejsc do zwiedzenia. W okolicy są inne ciekawe zabytki jak Pont dAël  z czasów rzymskich a oba te zabytki są na trasie do miejscowości Cogne, która również oferuje sporo atrakcji latem: wodospady czy trekking w kierunku słynnego czterotysięcznika Gran Paradiso.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *