Tunel Grand Saint Bernard zamknięty z powodów technicznych

Powroty nigdy nie są łatwe, wiem, że zaglądacie tutaj, dopytujecie się dlaczego przestałam pisać tak z dnia na dzień blog.

Nie, nie straciłam motywacji, region mi się nie znudził, nie wydarzyła się z dnia na dzień żadna tragedia. Wiem dlaczego przestałam pisać, ale chyba na razie nie czuję się na siłach żeby się tym dzielić.

Valle d’Aosta ma się dobrze, szczyty stoją jak stały, szlaki są jak były, zamki nadal organizują wszelkie imprezy i zachęcają turystów do odwiedzin.

Nie wiem czy wrócę do pełnoetatowego pisania i dzielenia się tym to porabiam w Valle d’Aosta, ale postanowiłam wrzucać ciekawe i ważne informacje, tak aby pomóc Wam organizować jak najlepiej wasz pobyt tutaj!

O tym co wy możecie robić w Valle d’Aosta jest cały blog i wiem, że niektórzy z Was przed przyjazdem przeczytali go od deski do deski!  

Tunel Grand Saint Bernard łączący Włochy i Szwajcarię

Dziś postanowiłam podzielić się z wami informacją dosyć ważną z punku widzenia turysty! Pod koniec sierpnia z powodów technicznych zamknięto tunel Grand Saint Bernard łączący Włochy i Szwajcarię! Na razie działa jeszcze Wielka Przełęcz Świętego Bernarda, chociaż zwykle około 15 października była zamykana dla ruchu drogowego bez względu na to czy spadł czy nie spadł śnieg. Tym razem nie zamknęli przełęczy, ale oczywiście po pierwszych opadach to zrobią! Tunel Grand Saint Bernard ma być zamknięty do 30 listopada, chociaż jest to informacja nieoficjala i tak naprawdę nie wiadomo czy dotrzymają terminu.

Przyznaję, że dla Doliny Wielkiego Bernada, rozciągającej się od Aosty do przełączy to prawdziwa tragedia z punktu widzenia lokalnej gospodarki! Nikt na razie o tym głośno nie mówi, ale jeśli tunel nie zostanie otwarty na sezon zimowy to ucierpi na pewno cały Region.

Drogi alternatywne, żeby ze Szwajcarii dostać się do Valle d’Aosta? Mam ich kilka ?.

Ze Szwajcarskiej miejscowości Zermatt można zimą dostać się do Cervinii na nartach (taki żarcik), a tak na serio to najlepszą i chyba najtańszą opcją z Polski jest trasa przez Szwajcarię i Francję (Martigny – Chamonix i Tunel Monte Bianco), ale póki przełęcz jest otwarta, a wy nie jedziecie ciężarówką to nie będę Wam mącić w głowie! Wkrótce przeanalizuję inne opcje i się nimi z wami podzielę!

Do napisania, mam nadzieję wrócić szybko i z lepszymi wiadomościami!

Pozdrawiam. Agnieszka

Ps. Zdjęcia dzisiejszego wpisu zrobiłam pod koniec sierpnia na przełęczy! Spotkanie z psami rasy Bernardyn to nasze obowiązkowe spotkanie każdego lata :). Jeśli jeszcze nie znacie Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda to zajrzyjcie TU, a TU poczytacie o psach Bernardynach!

Bookmark the permalink.

3 Comments

 1. Oprócz Tunelu GSB, drogi przez przełęcz Forclaz – 1524 m npm (czynna cały rok) i Chamonix, dalej przez Tunel Mont Blanc; można wygodnie szerokimi autostradami 🙂 dojechać od wchodu, czyli od Milano. Jechałem tą trasą dwa razy, jest dłuższa ale wygodna i szybka.

 2. Słyszałam o tym, na szczęście mnie ten temat bezpośrednio nie dotyczy 🙂 Przepiękne zdjęcia, jak zawsze. 🙂 Pozdrawiam

 3. Róża Sobocińska

  Dzień dobry,
  Pani Agnieszko,
  Bardzo dziękuję za te piękne opisy, które zachwyciły mnie i męża. Mamy zamiar latem- początek sierpnia 2018- jechać w Dolinę Aosty. Lubimy chodzić po górach. Nie znamy włoskiego a ni angielskiego a chcielibyśmy zwiedzić ten przepiękny rejon włoskich Alp. Chcemy jechać pod namiot i wędrować… gdzie możemy się zatrzymać i jakie szlaki sa najlepsze na 10 dni pobytu…Bardzo dziękujemy za odpowiedź na e-maila
  Róża z Torunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *