Wodospady w Lillaz na orzeźwienie

Wodospad na szlaku w Lillaz.

Wodospad na szlaku w Lillaz.

Do Doliny Aosty zbliża się pierwsza fala letnich upałów i kto może pewnie ucieknie w wyższe partie gór, gdzie upał nie jest aż tak dokuczliwy. Jednym z miejsc idealnie nadającym się do zwiedzania w upalne dni jest Lillaz (1617 m n.p.m.), w miejscowości Cogne, w której znajdują się malownicze wodospady powstałe na górskim potoku Urtier. Wodospady w Lillaz, które latem przynoszą turystom sporą dawkę orzeźwienia, zimą zamieniają się w raj dla alpinistów, pasjonatów wspinaczki po zamarzniętych wodach wodospadów. Szlak, który prowadzi do wodospadów jest w miarę łatwy, a co za tym idzie dosyć uczęszczany, szczególnie w weekend. W sumie na szlaku znajdują się trzy wodospady.

Najwyżej położony wodospad w Lillaz

Najwyżej położony wodospad w Lillaz

Wody pierwszego wodospadu opadają z hukiem na płaskie skały i tworzą w ten sposób naturalne prawie kąpielisko. Piszę prawie, ponieważ odważnych do kąpieli w lodowatej wodzie alpejskiego potoku raczej ze świecą szukać. Drugi wodospad spada z większym impetem, robiąc przy tym więcej hałasu. Ostatni, położony najwyżej, bo na wysokości około 1700 m n.p.m. robi największe wrażenie, więc warto dojść do samej góry, chociaż pod koniec szlak zmienia trochę swoje oblicze i nie jest już tak łatwo dostępny.

Chwila zawahania i .... szybkie orzeźwienie w lodowatej wodzie potoku Urtier

Chwila zawahania i …. szybkie orzeźwienie w lodowatej wodzie wodospadu w Lillaz 🙂

Po dostaniu się do Lillaz w miejscowości Cogne, która leży u stóp masywu Gran Paradiso, oraz pozostawieniu samochodu na parkingu znajdziecie znaki, które prowadzą na szlak „Cascate di Lillaz”. Po około 15 minutach marszu można podziwiać pierwszy wodospad.

Na szlaku "Cascate di Lillaz" w Cogne

Na szlaku „Cascate di Lillaz” w Cogne

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Pingback: Valnontey - raj dla leniwych | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Wodospady w Lillaz jesienną porą | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *