Zamek w Fénis… Jak w bajce

Zamek w Fènis

Zamek w Fénis

Zamek w Fénis wybudowany pomiędzy 1320, a 1420 roku przez ród Challant zachował się do dziś w prawie idealnym stanie i jest jednym z tych zamków, które otwierają swoje wrota dla zwiedzających przez cały rok. Kto lubi zwiedzanie zamków lub będąc w Dolinie Aosty chciałaby zgłębić historię regionu powinien wybrać się do Fènis i przyjrzeć z bliska tej imponującej budowli z okresu średniowiecza.

To co uderza na pierwszy rzut oka, to fakt, że zamek w Fénis nie leży na żadnej skale czy wzniesieniu, co wyklucza raczej jego obronny charakter. Różne badania historyczne skłaniają bardziej ku teorii, że był po prostu administracyjną siedzibą rodu Challant i służył do kontroli okolicznego handlu żelazem.

Złoty okres zamku przypada na początek XV wieku, kiedy to Giacomo Jaquerio, słynny włoski malarz okresu późnego gotyku, zrealizował piękne freski. Był to tak naprawdę ostatni moment świetności zamku w Fénis, gdyż później rodzina Challant zaczęła popadać w tarapaty finansowe i poza kilkoma minimalnymi freskami wykonanymi na terenie zamku, aż do początku XVIII wieku nie wykonywano innych prac.

Zamek w Fénis

Zamek Fenis Dolina Aosty

Rodzina Challant zamieszkiwała zamek do 1716 roku, a później przechodził on z rąk do rąk popadając w ruinę. Punktem kulminacyjnym było zamienienie zamku w przysłowiową stodołę na siano. Pod koniec XIX wieku zamek w Fénis znalazł się w rękach państwa, które rozpoczęło prace restauracyjne mające na celu podkreślenie średniowiecznego charakteru zamku. Wkrótce również zdecydowano o urządzeniu w zamku muzeum wyposażenia wnętrz typowego dla Doliny Aosty, które działa do dziś. Aktualnie zamek w Fénis należy do regionu Doliny Aosty.

Zamek w FénisWizyta zamku obejmuje: na parterze salę zbrojeń, refektarz dla żołnierzy i służby, spiżarnię, kuchnię z dużym kominkiem, na pierwszym piętrze kapliczkę i przyłączoną salkę reprezentacyjną, kuchnię, jadalnię oraz salę sprawiedliwości. Zwiedzanie kończy się na wewnętrznym dziedzińcu, gdzie można podziwiać freski przedstawiające św Grzegorza, który zabija smoka. Z dziedzińca można podziwiać również piękne drewniane balkony. Ściana wschodnia zamku jest ozdobiona malowidłami Zwiastowania NMP i św Krzysztofa, które pochodzą prawdopodobnie z 1425 / 1430 roku.

Zamek w FènisWstęp 5 euro, powyżej 65 roku i poniżej 18 wstęp bezpłatny. Uwaga, zamku nie zwiedza się samodzielnie, a wyłącznie z przewodnikiem.

TUTAJ info jak dojechać do zamku. Generalnie droga jest bardzo prosta, a zamek znajduje się blisko drogi narodowej nr 26.

Zapraszam was w krótką wirtualną podróż po zamku w Fénis.

Bookmark the permalink.

11 Comments

  1. Ogromny zamek:) z całą rodziną jeździmy po zamkach więc ten jest następny w kolejce:)

    • Agnieszka Stokowiecka

      Jeśli z rodziną lubicie zwiedzać zamki, to zapewniam, że region Doliny Aosty na pewno Was nie rozczaruje.

    • Teraz to już przesadziłaś… I to grubo!!! Kochana – nie dość, że uiznstniczeeca w takim wydarzeniu, ktf3re widać na fotkach zazdroszczę Ci jak jasna cholera, to w dodatku pokazałaś je w taki sposf3b, że… No fenomenalnie po prostu… Ciągle mnie zadziwiasz 🙂

  2. Chętnie bym odwiedziła zamek, ale Myster Pi boi się duchów:). Może kiedyś będzie okazja!

  3. Agnieszka Stokowiecka

    Haha, dobre 🙂 Powiedz Mysterowi Pi, że zwiedza się z przewodnikiem, który wcześniej przegania duchy.

  4. Pingback: Bajki tysiąca i jednej Polki: Przygoda na zamku w Dolinie Aosty | CiekawAOSTA

  5. Pingback: Zamek w Champorcher i kilka przemyśleń o małych wioskach w Alpach | CiekawAOSTA

  6. Pingback: Audio przewodniki po zabytkach regionu Valle d'Aosta | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *