Zamek Sarriod de la Tour w Saint Pierre i trochę o przyszłości (mojej)

Zamek Sarriod de la Tour w Saint-Pierre.

Zamek Sarriod de la Tour w Saint-Pierre.

Ostatnio mało mnie na blogu. Wakacje nie sprzyjają siedzeniu przed komputerem, ale nie jest to jedyny powód mojej słabej ostatnio aktywności tutaj. W październiku CiekawAosta skończy trzy lata w sieci, a ja planuję ruszyć z nowym włoskim blogiem. Cały czas nad nim pracuję. Mając już blogowe doświadcznie jestem nieznośna pod pewnymi względami i inaczej podchodzę do nowego projektu niż trzy lata temu do obecnego bloga.

Od was nie uciekam, nadal będę pisała i publikowała moje wrażenia i opisy regionu Valle d’Aosta. Marzy mi się, że kiedyś po prostu chętniej będziecie do mnie wysyłać wasze relacje z pobytów i zdjęcia, bo wiem, że tu przyjeżdzacie 😀 . Ten blog jest pisany z myślą o Was, miłośnikach Włoch i Alp, także cieszy mnie każda wasza aktywność i zdjęcia, którymi się ze mną dzielicie. Pamiętajcie o tym. 

Dziś opiszę wam mały, za to uroczy zamek w Saint-Pierre. Warto się zatrzymać przed zamkiem, a może i skusić na wizytę, ponieważ leżąc na trasie Aosta – Courmayeur jest naprawdę łatwo dostępny i oferuje ciekawe widoki.

Zanim jednak o tym, to zdradzę wam, że na publikację czeka również relacja Daniela ze zdobycia szczytu Gran Paradiso (4.061 m n.p.m), przyznaję, że oglądając zdjęcia z wyprawy co chwilę mówiłam do monitora wow oraz, że też chciałabym przeżyć taką przygodę! Póki co wkrótce podzielę się z wami jego zdjęciami i relacją. Poniżej mały przedsmak tego co was czeka 😀 .

084-WP_20160802_11_17_12_ProDodatkowo nie wiem czy pamiętacie, ale pisałam na FB, że zgłosiłam się na wolontariuszkę przy organizacji najtrudniejszego na świecie ultratrailu, który odbywa się w Valle d’Aosta, Tor des Geants. Zrekrutowali mnie i podczas biegu po najwyższych szczytach Alp opowiem wam co nieco na żywo oraz jak to wygląda od kuchni. Ciesze się niesamowicie. W międzyczasie kto jeszcze nie wie co to za bieg Tor des Geants to zapraszam do przeczytania tutaj.

Wracamy jednak do zamku Sarriod de la Tour w Saint-Pierre, bo to ta właśnie budowla sięgająca okresu średniowiecza jest dziś bohaterem wpisu, a nie moje przyszłe plany bogowe i projekty 🙂 .

Sarriod de la Tour na trasie pomiędzy Aostą, a Courmayeur.

Sarriod de la Tour na trasie pomiędzy Aostą, a Courmayeur.

Valle d’Aosta jest doliną zamków, co podkreślam za każdym razem jak zabieram się za pisanie właśnie o fortecach, zamkach i zabudowaniach obronnych. Historyczne przesłanki sprawiły, że w regionie znajduje się bardzo dużo takich właśnie budowli, z czego część z nich zamieniła się w ruiny, część chociaż w dobrym stanie jest zamknięta z różnych względów, a część jest otwarta dla zwiedzających i o jednym z takich właśnie miejsc dziś wam napisze.

W małej miejsowości Saint-Pierre, na trasie pomiędzy Aostą, a Courmayeur, z drogi po lewej stronie ujawnia się uroczy zameczek znany pod nazwą Sarriod de la Tour. Z drogi narodowej prowadzącej w kierunku Monte Bianco nie wydaje się szczególny, ale jeśli wybierzecie trasę Chavonne-Aymavilles to bedziecie mogli podziwiać budowlę piętrzącą się na skale, co robi spore wrażenie.

Sarriod de la TOur widziany z drogi Chavonne-Aymavilles.

Sarriod de la Tour widziany z drogi Chavonne-Aymavilles.

Tak naprawdę to nikt nie wie jak to się stało, że na płaskim terenie, niedaleko drogi wybudowano ten zamek. Wiadomo za to, że pierwsze budowle zamku, a dokładnie kapliczka oraz wieża pochodzą z około XI wieku. Zamek należał do arystokratycznej rodziny Sarroid de la Tour, powiązanej politycznie z rodziną Bard, tą od fortecy Bard, usytuowanej strategicznie, przy wjeździe do Valle d’Aosta od strony regionu Piemont.

Zadziwia mnie, że zamek aż do 1923 roku pozostawał własnością rodziny Sarriod de la Tour. W tym czasie oczywiście budowla uległa zmianom, do dziś są widoczne freski z XIV wieku. Zamek jest świetnie utrzymany i zwaloryzowany oraz dostępny dla turystów, a swoje wrota otwiera codziennie podczas wizyt z przewodnikiem. Bilet wstępu to 3 euro za osobę dorosłą.

Zamek widziany z drogi.

Zamek widziany z drogi.

Inne zamki, które warto zobaczyć w okolicy to oczywiście ruiny Villeneuve i zamek w Sarre. Pamiętajcie również, że jadąc dalej w kierunku Courmayeur zawsze można zboczyć troszkę z trasy i zajrzeć co Zamku Avise na aperitivo 😉 .

A presto!

Bookmark the permalink.

5 Comments

  1. Ładnie utrzymany. Całkiem sporo jest ciekawych zamków w Twojej okolicy. Podziwiam, że pracujesz nad nowym blogiem. W nowej formule? Tajemnicze dosyć 😉 Ale znając już Twoje podejście i zaangażowanie, zapewne będzie to coś ciekawego…

    • Agnieszka Stokowiecka

      Zamków jest zdecydowanie dużo. Wszystkiego nie da się promować, odbudować i zwiedzić 🙂 . Jesli chodzi o nowy blog, to będzie po włosku i jesli nic się nie zmieni to ruszę 17 października, dokładnie w trzecie urodziny bloga CiekwAosta. Taki prezent dla mnie ode mnie 😉 . Dziękuję za Twoje słowa odnośnie mojego zaangażowania.

  2. Pingback: Audio przewodniki po zabytkach regionu Valle d'Aosta | CiekawAOSTA

  3. Pingback: Zamek w Saint-Pierre | CiekawAOSTA

  4. Pingback: Valle d'Aosta oczami malarza akwarelisty Grzegorza Chudego | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *