Muzeum Przyrodnicze w Dolinie Aosty

Muzeum Przyrodnicze w Saint-Pierre warto odwiedzić chociażby ze względu na zamek, w którym się znajduje, ale to oczywiście nie jest jedyny powód. Projekt muzeum w zamku ma na celu wzmocnienie zarówno walorów historyczno-architektonicznych, jak i naukowo-przyrodniczych. Jest to ciekawe rozwiązanie, ale niestety architektura zamku sprawia, że muzeum nie jest dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Początki zamku sięgają XII wieku, a cztery wieżyczki zostały dobudowane w XIX wieku i sprawiają, że zamek wygląda jak jeden z pierwowzorów tego z Disneya! O historii zamku pisałam już jakiś czas temu i ten wpis znajdziecie tu: Zamek w Saint-Pierre.

Muzem nosi nazwę Efisio Noussan, fondatora Muzeum w 1985 roku. Jednak to dopiero od kilku miesięcy można je zwiedzać, po bardzo długim, bo prawie 15 letnim okresie prac renowacyjnych.

Zamek w Saint-Pierre, siedziba Muzeum Przyrodniczego Doliny Aosty

Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Dolinie Aosty

Wizyta w muzeum staje się więc wyprawą w ekosystemy Doliny Aosty, do których można dotrzeć również dzięki interaktywnym stanowiskom. W poszczególnych salach można znaleźć aktualności, mapy, ciekawostki, obrazy lodowców, klimat czy geologię. Dolina Aosty charakteryzuje się dużą bio róznorodnością od mokradeł, po winnice, aż po lodowce. Tereny tak róznorodne zamieszkuje wiele gatunków roślin i zwierząt na przestrzeni niewielu kilomentrów.

Muzeum przyrodnicze w Dolinie Aosty w zamku w Saint-Pierre

W Muzeum są sale poświęcone terenom chronionym, minerałom z róznych dolin bocznych, lodowcom, faunie Alp, ale nie brakuje również historii. W Sali lodowców można obejrzeć wideo odnośnie tego jak we Włoszech narodził się zawód wysokogórskiego przewodnika na początku XIX wieku.

Muzeum doskonale nadaje się na wizytę z dziećmi, które na pewno znajdą na miejscu bardzo dużo interesujących eksponatów. Uwaga, Muzeum jest dostepne dla wózków, ale już 13 z 16 sal nie. Do muzeum prowadzi winda, ale będąc wewnątrz zamku jest sporo schodów pomiędzy salami oraz wąskie przejścia. Polecam ewentualnie wybrać się z nosidłem, wizyta trwa około godziny.

Wszystkie opisy w salach oraz stanowiska interaktywne są w trzech językach: włoskim, francuskim i angielskim. Również wideo chociaż po włosku mają napisy po angielsku.

Sale Muzeum Przyrodniczego

Sal muzealnych jest 16. W jednej z pierwszych (Sala czasu) znajduje się zabalsamowany niedźwiedź, ostatni taki okaz upolowany w dolinie Valdigne pod koniec XVIII wieku! Ciekawa jest również sala, w której odtworzono las i jego odgłosy, a wszystko w formie nocnego spaceru.

Zostawiam wam trochę zdjęć z sal z eksponatami.

W Muzeum podobały mi się kręcone schody, prowadzące do Sali, która na wszystkich ścianach ma ekrany. Stojąc na środku sali ma się wrażenie bycia częścią natury, którą przedstawia wideo.

Dziedziniec zamku

Bardzo ciekawy jest również dziedziniec zamku, z którego rozpościera się przepiękny widok na Dolinę. Z zamku Saint-Pierre widać również ruiny zamku Chatel d’Argent w Villeneuve, które wam również polecam zwiedzić.

Na zakończenie zostawiam wam stronę, na której znajdziecie aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów: LoveVdA – Zamek w Saint-Pierre.

Jeśli chcecie poczytać o innych zamkach w Valle d’Aosta to mam całą kategorię na ten temat :)! Zajrzyjcie: Zamki w Dolinie Aosty.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *