Zima 2020 w Alpach: dużo śniegu, narty i jarmarki świąteczne

Jarmark świąteczny w miejscowości Bard.

W tym roku zima przyszła do regionu Valle d’Aosta zdecydowanie szybciej niż w poprzednich latach. Już w listopadzie spadł pierwszy śnieg i to na wysokości około 1000 m! Na początku grudnia spadł ponownie, co pozwoliło wyciągom narciarskim inaugurować sezon szybciej niż zwykle. W niższej części doliny, jadąc w kierunku regionu Piemont, nadal na drzewach jest sporo oznak jesieni, ale wystarczy spojrzeć w górę i widać pięknie ośnieżone szczyty.

Zima to naprawdę wspaniały okres dla regionu i to własnie wtedy napływa tu najwiecej turystów z Polski (kilka biur turystycznych organizuje wypady w góry przez cały sezon!). Poza nartami w okresie świątecznym jest jednak sporo atrakcji, które warto zobaczyć i przeżyć.

Jarmarki bożonarodzeniowe

Jedną z takich atrakcji są jarmarki bożonarodzenieowe, które właściwie odbywają się co weekend od końca listopada do Święta Trzech Króli w róznych miejscowościach Valle d’Aosta. W ostatni weekend listopada to było Gignod, 7/8 grudnia w Bard, 14/15 grudnia w Gressoney-Saint-Jean. Jarmarki organizowane w centrum małych miejscowości są naprawdę urocze i zachwycają dbałością o szczegóły. Np. w Bard u stóp fortecy mieszkańcy ozdabiają okna tworząc w nich szopki, umieszczając pakunki z prezentami czy ozdoby świąteczne.

Wygląda to niezwykle malowniczo i sprawia, że wizyta w takiej miejscowości nawet zimą jest niezwykle przyjemna. Miałam okazję być w Bard w zeszłą sobotę i zostawiam wam trochę zdjęć tych okien! Jak dla mnie są bajeczne i wprowadzają magiczną atmosferę świąteczną.

Sporo szopek bożonarodzeniowych umieszczono również wewnątrz fontan wypełnionych wodą! To jest dopiero pomysł.

Na jarmarkach w tych małych miejscowościach wystawiają hobbyści i można znaleźć prawdziwe perełki jesli chodzi o ręcznie wykonane wyroby. Na ostatnim jarmarku w Gignod zakupiłam sporo produktów nie wydając dużo pieniędzy. W takich miejscach można zamienić dwa słowa (i więcej) z osobą, która sprzedaje swoje wyroby i chętnie opowie o producji, materiałach, czasie jaki poświęca czy motywacji. To są wspaniałe i powolne chwile, które sprawiają przyjemność sprzedającemu i kupującemu.

Poza weekendowymi jarmarkami w różnych miejscowościach Valle d’Aosta na stałe jest ten u stóp teatru Rzymskiego w centrum Aosty! Pisałam o nim już dwukrotnie, więc odsyłam do wpisów z lat poprzednich (np. tutaj). Na głównym placu jest technologiczna choinka oraz lodowisko, a w pobliskich barach gorąca czekoloda. W tym roku nowością jest zagospodarownie Placu Roncaz obok Regionalnego Muzeum Archeologii na aktywności i laboratoria dla dzieci!

 

 
 
 
 
 
Visualizza questo post su Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Un post condiviso da Agnieszka (@agnieszka_stokowiecka) in data:

Zimowe imprezy sportowe

Poza nartami i jarmarkami zimą organizuje się sporo imprez, głównie sportowych, ale nie tylko! Już  20 i 21 grudnia w Cervinni odbędą się Mistrzostwa Świata w Snowboard Cross, a pod koniec roku w wielu miejscowościach będzie można podziwiać pochody ognia, również na stokach narciarskich. O tradycjach bożonorodzeniowych pisałam tu, także zajrzyjcie, na pewno te tradycje was zaskoczą! 

Transfery z lotniska dla narciarzy

Przypominam, że od 5 grudnia do 14 kwietnia Region aktywował transfery z lotniska Milano Malpensa i Torino Caselle również biorąc pod uwagę loty z Polski! Więcej informacji na temat transferów znajdziecie tu.

Przed Świętami na pewno jeszcze coś wam napiszę, także a presto!

Agnieszka

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. miłe i sympatyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *