Noc w Alpach pod gołym niebem

Niepozorne, spartańskie, ale jednocześnie wywołujące ekscytację oraz pozwalające na podziwianie gwiazd przed snem! Takie są własnie Gwiezdne pudełka, a w jednym z nich nocowałam i dziś wam trochę o tym opowiem. Taka noc w Alpach pod gołym niebem może być jednak kosztowna, także na zakończenie podam alternatywę, która jest również ciekawym doświadczeniem.

Co to są Stars Boxy?

Gwiezdne pudełka to instalacje o charakterze architektonicznym i artystycznym zaprojektowane przez pracownię architektoniczną z prowincji Cuneo w Piemoncie. Ich główną cechą jest otwierający się łatwo dach co pozwala na spędzenie nocy podziwiając rozgwieżdżone niebo!

Gwieździste boksy są małymi sypialniami, o zewnętrznej strukturze z wielowarstwowego drewna brzozowego. Krótko mówiąc, skrzyżowanie namiotu kempingowego z drewnianym domem – są wielkości łóżka dwuosobowego. Są lokowane w miejscach otoczonych naturą, tak aby zapewnić intymność przeżytego doświadczenia, ale jednocześnie mieć blisko do infrastruktury schroniska górksiego czy też hotelu (np. dostęp do toalety czy restauracji).

Noc pod gołym niebem w Alpach – prawie gotowe na przygodę 🙂
Widok z naszego Gwiezdnego pudełka na szczyty i dolinę

Gwiezdne pudełko w schronisku Chaligne

Na pomysł nocy pod gołym niebem w Stars box wpadłam jak tylko o tym przeczytałam, bo zdawało mi się, że to naprawdę super doświadczenie i nie myliłam się! To był taki babski wypad dla mnie i dla córki w bezpieczne miejsce: tuż obok schroniska, ale jednak same w lesie i z gwiadzami nad głowami.

W oddali widać schronisko Chaligne.

Naszą noc w Gwiezdnym pudełku spędziłyśmy w ostatni dzień sierpnia i nocą było już chłodno, bo byłyśmy na wysokości ponad 2000 m. Jeśli i wy zaplanujecie taki wypad to polecam ciepły dres do spania (pościel i kołdry są już na miejscu). Rano czekało na nas pyszne śniadanie w schronisku, potem jeszcze przywitałyśmy się z Alpakami i zejście do miejsca gdzie zostawiłam samochód (około godzina trekkingu).

Noc w Alpach pod gołym niebem

Zostawiam wam trochę zdjęć zarówno z naszej nocy w Alpach pod gołym niebem i poranka jak i okolic schroniska, które dokładnie opisałam tu na blogu: Schronisko Chaligne i wysokie Alpy w zasięgu ręki. Bardzo je wam polecam, nawet jeśli nie planujecie nocy w Gwiezdnym pudełku. To schronisko leży bliko mojego domku w Roisod i droga dojścia jest dostępna dla wszystkich, również rodzin z dziećmi!

Widok na Dolinę Valpelline ze schroniska Chaligne
Noc w Alpach pod gołym niebem
Pobudka! Co to była za noc w Alpach pod gołym niebem 🙂
Alpaki tuż obok schroniska!

Noc w Stars box w schronisku Chaligne kosztuje około 160 euro za dwie osoby ze śniadaniem. Taniej jest nocować bezpośrednio w schronisku, ale za to bez gwieździstego nieba. Dla wprawionych w wyprawach górskich świetnym doświadczeniem i również alternatywą jest noc w biwaku. Nocuje się bezpłatnie, ale warunki są bardzo spartańskie i na pewno nie dla wszystkich.

Biwak Giovanni Bobba na wysokości 2770m z widokiem na Matternhorn

Nocowanie w Alpach w biwaku (schronie)

Mam nadzieję, że kiedyś taką własnie noc uda mi się spędzić gdzieś w wysokich Alpach, może budząc się z widokiem na Matternhorn jak Pan Daniel, który jakiś czas temu podzielił się relacją z pobytu (polecam przeczytać: Szlaki u stóp Matternhorn i noc w biwaku).

Nocowanie w Alpach w namiocie

Pamiętajcie, że w Dolinie Aosty nocowanie w namiocie w górach jest niedozwolone poniżej 2500 m. wysokości. Piszę o tym, ponieważ również taka opcja latem jest ciekawa, ale żeby nie okazała się bardzo kosztowna poprzez mandat.

Ciekawi mnie czy taki Stars box was przekonuje czy jednak uważacie to za zbędną fanaberię. Przyznaję, że są bardzo popularne i często zarezerwowane z dużym wyprzedzeniem.

Na zakończenie zostawiam wam link do sieci Gwiezdnych pudełek we Włoszech, może ktoś się skusi na taką formę noclegu (nie jest to reklama!): Stars box.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *