Schronisko górskie Chaligne i wysokie Alpy w zasięgu ręki

Bardzo często pytacie się mnie o najbliższe w mojej okolicy schronisko górskie, takie do którego można dostać się w miarę szybko i bez wiekszych trudności. W ostatni weekend wybraliśmy się do Schroniska Chaligne, w miejscowości Gignod, i dziś właśnie o nim wam opowiem zabierając was w wirtualną podróż po przepięknych szlakach Doliny Aosty.

Schronisko Chaligne znajduje się na wysokości 1935 m w Dolinie Gran San Bernardo i rozpościera się z niego przepiekny widok na szczyt Grand Combin, graniczący ze Szwajcarią, oraz na położoną na przeciwko schroniska Dolinę Valpelline. Do schroniska można dojść bezpośrednio z mojego domu, wyruszając z wysokości 1200 m, co zajmuje około 3h, lub dostać się w 20 minut samochodem do pobliskiej wioski Buthier (wysokość 1500 m) i wyruszyć stamtąd drogą gruntową dochodząc do schroniska po około godzinnym marszu.

Obie trasy mają ten sam poziom trudności, trasa z mojego domu prowadzi wzdłuż kanału Ru Neuf (o tym szlaku pisałam tutaj) w pewnym momencie łączy się z trasą w Buthier i ostatni odcinek jest taki sam! Korzyścią wyruszenia z Buthier jest to, że można zabrac ze sobą małe dzieci, gdyż droga gruntowa nadaje się również do przejazdu z wózkiem. Dodam, że z Buthier wyruszają najczęściej osoby, których celem jest nie samo schronisko, a szczyt Punta Chaligne na wysokości 2608 m.

Schronisko Chaligne

Schronisko w górach jest zawsze miejscem, które może być naszym celem lub tylko etapem w dalszej drodze. Jeśli schronisko jest waszym celem to na miejscu można zjeść obiad, kawałek domowego ciasta, wypić kawę lub zimne lokalne piwno, położyć się na leżaku z książką lub po prostu wpatrywać się w przepiękne widoki.

Również dzieci znajdą na miejscu dla siebie górskie atrakcje: budowanie mostku na potoku, wyszukanie górskich szczytów czy też obserwowanie ryb w stawie.

Zostawiam wam trochę zdjęć z trasy i ze schroniska Chaligne oraz stronę internetową schroniska, na której znajdziecie informacje o ich usługach (restauracja, pokoje czy też pokój zimowy dla alpinistów).

Na koniec polecam wam również mój wpis o innym łatwym w dostępie schronisku górskim położonym w Bionaz, nad szcztucznym, ale pięknie turkusowym, jeziorem Prarayer. 

Turkusowe jezioro Prarayer na Place Moulin

Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. Pingback: Schroniska górskie w Alpach - część II | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Valle d'Aosta bez samochodu. Co można zwiedzić - relacja z pobytu | CiekawAOSTA

  3. Pingback: Croux, gdzie kozy jedzą z ręki! | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *