Vivere la Valle – co ciekawego w sierpniu w regionie Valle d’Aosta?

natureWakacje to naprawdę wspaniały czas w Valle d’Aosta. Region obfituje w wydarzenia, imprezy, sagre, wystawy, trekkingi, aż sama nie nadążam za wszystkim. Sierpień tuż, tuż i postanowiłam podzielić się z wami tymi imprezami, w których moim zdaniem absolutnie warto wziąć udział. Te wydarzenia, o których dziś piszę są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Teraz w sierpniu, albo nigdy, albo ewentualnie kto wie kiedy 😉 ?

Fontina prosto z pastwiska, sagra szynki DOP z Bosses, zwiedzanie zwykle zamkniętego zamku w Quart, impreza świętowania 80 lat kolejki u stóp Matterhorn oraz targi artystyczno – rzemieślnicze Foire d’été to moje typy na najbliższy miesiąc i o nich wam dziś napiszę szczegółowo.

1. 80 jubileusz kolejki górskiej z Cervinii do Plan Maison, u stóp Matterhorn

Impreza odbędzie się 1 sierpnia, w poniedziałek, i planuję się na nią wybrać! Od 19:30 bilety na Plan Maison będą bezpłatne, a do tej godziny – przez cały dzień o 50% tańsze. O godzinie 21:00 organizatorzy zapraszają na pokaz sztucznych ogni, a tradycyjnie dla chętnych kolacja z polentą i spezzatino (gulasz przygotowany na czerwonym winie).

Program wydarzenia w Cervinii 1 sierpnia.

Program wydarzenia w Cervinii 1 sierpnia.

2. Zwiedzanie zamku w Quart

Zamek na co dzień jest zamknięty dla zwiedzających, ale dzięki grupie wolontariuszy od 5 do 28 sierpnia, bezpłatnie, będzie można zwiedzić jego odrestaurowaną część. Wizyty z przewodnikiem, który opowie o zamku, historii, wnętrzach oraz pracach jakie wykonano odbędą się codziennnie od 14 do 19 (ostatnia wizyta o 18:30).

Zamek w Quart.

Zamek w Quart.

Więcej o zamku w Quart przeczytacie tutaj, a ja zachęcam Was do zwiedzenia jeśli tylko macie możliwość.

3. Foire d’été

6 sierpnia w Aoście odbędzie się kolejna edycja letnich targów rzemiosła – Foire d’Eté. Targi odbywają się od 1969 roku i są postrzegane jako „młodsze rodzeństwo” słynnych targów rzemiosła i rękodzieła Fiera di Sant’Orso, goszczących od ponad 1000 lat w regionie! To jedyna w swoim rodzaju okazja do zobaczenia ponad 500 wystawców z regionu Doliny Aosty, prezentujących swoje wyroby z najróżniejszych materiałów: drewna, kamienia, żelaza, tkanin czy skóry. Prawdziwa podróż po tradycjach rzemieślniczych i artystycznych regionu.

Typowy kogucik z Valle d'Aosta, wystrugany przez zręczne ręce artysty.

Typowy kogucik z Valle d’Aosta, wystrugany przez zręczne ręce artysty.

O targach pisałam więcej tutaj: Letnie targi rzemiosła w Aoście

4. Alpages ouverts – otwarte hale

Od 30 lipca do 27 sierpnia macie okazję przeżyć cały dzień na pastwisku, w tradycyjnym otoczeniu gór, krów i rolników z regionu, którzy przybliżą wam wiejsko-alpejske życie na hali: od różnych sprzętów, do dojenia krów i wyrabiania sera Fontina, a wszystko w radosnej atmosferze, przy akompaniamencie muzyki. Na miejscu można zjeść tradycyjny obiad z polentą. Przewidziany również program dla dzieci.

Alepjska hala

Alepejska hala. Źródło TU.

Daty wydarzeń

  • 30/07 Alpeggio Zanzeve’ – Valtournenche
  • 06/08 Alpeggio Veplace – Nus
  • 10/08 Alpeggio Champlong – Verrayes
  • 20/08 Alpeggio Tzanta-Merla – Doues
  • 25/08 Alpeggio Tellinod – Torgnon
  • 27/08 Alpeggio Fountan-A Freide – Saint-Marcel

Szczegóły imprezy w języku angielskim tutaj: Dzień na alpejskiej hali (informacje po włosku i angielsku).

5. 13 sierpnia – Sagra szynki z Bosses – Jambon de Bosses

W mej wiosce, borgo, Saint-Rhémy-en-Bosses, u stóp alpejskiej Przełęczy Wielkiego Świętego Bernarda, 13 sierpnia zagoszczą smaki i zapachy tradycyjnyh przysmaków regionu. Bohaterem dnia będzie szynka Jambon de Bosses – chroniona unijnym znakiem CH.N.P (Chroniona Nazwa Pochodzenia) produkowana w borgo Saint-Rhemy-en-Bosses już od czasów starożytności, na wysokości 1600 m n.p.m. Szynka jest konserwowana wyłącznie solą i dojrzewa od 12 do 30 miesięcy w warunkach podobnych do tych w średniowieczu. Warto się wybrać i poczuć nie tylko atmosferę sagry, ale przede wszystim smak szynki 😀 . 

Pyszna, tradycyjna szynka Jambon de Bosses. Źródło TU.

Pyszna, tradycyjna szynka Jambon de Bosses. Źródło TU.

Cała wioska zamieni się w w wielką salę degustacyjną i za 13,00 euro będzie można zakupić 6 biletów degustacyjnych i smakować do woli.

O samej miejscowości Saint-Rhemy-en-Bosses poczytacie tutaj: Na drodze Franków – Saint-Rhemy-en-Bosses.

Która z imprez najbardziej was zaciekawiła? Mnie oczywiście jubileusz kolejki w Cervinii oraz alpages ouverts i na obie te imprezy planuję się wybrać!

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *