Historyczny karnawał w Verrès

Karnawał w Verrès w 2014 roku. Na zdjęciu Caterina di Challant

Karnawał w Verrès w 2014 roku. Na zdjęciu Caterina di Challant

Karnawał we Włoszech to nie tylko słynna Wenecja! Angielskojęzyczny Italy Magazin wymienia kilka ciekawych tradycji karnawałowych, które każdy miłośnik Włoch powinien choć raz zobaczyć na własne oczy (artykuł dostępny tutaj: Italy’s Carnival Celebrations), a wśród nich również tradycje karnawałowe z Doliny Aosty. Alpy w tym temacie mają sporo do zaoferowania o czym pisałam już rok temu dedykując tradycjom karnawałowym dwa wpisy. Ale to nie koniec, w tym roku ponownie powracam z opisem, tym razem historycznego karnawału w Verrès.

Historia karnawału w Verrès

Inspiracją tradycji karnawałowej w Verrès są prawdziwe wydarzenia historyczne, które miały miejsce w XV wieku na terenie Doliny Aosty.

Był rok 1450, Caterina di Challant po śmierci w 1442 roku swojego ojca François, który nie pozostawił męskiego spadkobiercy, była zmuszona stawić czoło nie tylko konkurencyjnemu w Dolinie Aosty rodowi Sabaudzkiemu, który pragnął zawładnąć majątkiem jej zmarłego ojca, ale również członkom własnej rodziny.

Zgodnie z prawem salickim, kobieta nie mogła dziedziczyć i nikt nie dopuszczał do siebie myśli, że spadkobierczynią majątku po ojcu mogła zostać właśnie Caterina. 30 maja 1450 roku rezolutna i waleczna Caterina udała się wraz ze swoim przyszłym małżonkiem Pierrem d’Introd na dwór rodu Sabaudów. Wizyta zakończyła się  nie tylko zapłaceniem rekompensaty na rzecz Sabaudów, ale i konfiskatą majątku Cateriny.

Na zdjęciu Pierre d'Introd w 2014 roku

Na zdjęciu Pierre d’Introd w 2014 roku

Kara, choć dotkliwa, nie zmartwiła zbytnio pary. 31 maja w obstawie pięćdziesięciu uzbrojonych rycerzy i przy odgłosach trąb wybrali się na obiad do proboszcza Saint-Gilles w Verrès, Pietro de Chissé. Po południu Caterina di Challand i Pierre d’Introd udali się na główny plac miasteczka, gdzie tańcowali z ludem. Ze strony Cateriny i Pierra był to tak samo nieoczekiwany jak i chwalebny gest, który sprawił, że lud w jednej chwili oszalał na ich punkcie wykrzykując „Vivat Pierre i Caterina di Challand”. Od tamtej chwili Caterinę nazwywano Damą ludu.

Karnawał w Verrès dziś

Począwszy od 1949 roku Pierre i Caterina mieszający się z ludem stanowią centralny punkt historycznego karnawału w Verrès. Każdego roku Komitet Karnawałowy wybiera spośród zgłoszonych kandydatur zamężną kobietę, która odegra rolę Cateriny di Challand. Jest to ponoć tak prestiżowa rola, że już małe dziewczynki w Dolinie Aosty marzą o tym, aby nią zostać w przyszłości. Co ciekawe mężczyznę, który odegra rolę Pierra d’Introd wybiera Caterina. Odgrywający rolę Cateriny i Pierra nie tylko muszą zapłacić za swoje kostiumy, ale również za wystawne obiady i kolacje bawiącym się przez kilka dni uczestnikom karnawału. Nikt oficjalnie nie mówi o jaką kwotę się rozchodzi, ale ponoć bycie najważniejszą parą w Verrès przez 4 dni to koszt około 15 tys euro. Chętnych mimo wszystko nie brakuje!

Sobotni wieczór na głównym placu w Verrès, moment przedstawienia Cateriny di Challant i Pierra d'Introd.

Sobotni wieczór na głównym placu w Verrès, moment przedstawienia Cateriny di Challant i Pierra d’Introd.

Karnawał rozpoczyna się tradycyjnie w sobotę i trwa do środy rano. Program karnawału jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Poniżej przedstawiam go w wielkim skrócie, całość dostępna na oficjalnej stronie karnawału w Verrès.

W sobotę wieczorem na głównym placu burmistrz przekazuje Caterinie klucze do miasteczka, uznając ją za Panią nie tylko Verrès, ale i zamku. Caterina wybiera z tłumu jednego mieszkańca, z którym tańczy na głównym placu. Do białego rana na zamku trwają tańce oraz biesiadowanie. Niedziela mija pod znakiem defilady Cateriny i Pierra, przedstawienia dla dzieci oraz wystawnej kolacji na zamku. Poniedziałek mija pod znakiem gier i zabaw dla dzieci. We wtorek ulicami defilują historyczne grupy pobliskich miasteczek, a wieczór kończy karnawałowa zabawa na zamku z udziałem mieszkańców w maskach. Cztery dni przebierania, biesiady i dobrej zabawy. I jak tu nie lubić tradycji karnawałowych?

Krótki spot promujący karnawał w Verres w 2015 roku:

Czy mieliście okazję uczestniczyć w jakimś tradycyjnym karnawale we Włoszech? Piszcie, piszcie! Jestem bardzo ciekawa waszych wrażeń :-), a może ktoś z moich czytelników uczestniczył w karnawale w Dolinie Aosty?

Jeśli interesuje was temat karnawału, to polecam gorąco dwa wpisy:
Karnawał we Włoszech i Dolinie Aosty
Diabeł i tradycja karnawałowa w Pont-Saint-Martin

Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. Pingback: Karnawał we Włoszech i w Dolinie Aosty – część 1 | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Bajki tysiąca i jednej Polki: Przygoda na zamku w Dolinie Aosty | CiekawAOSTA

  3. Pingback: Muzeum karnawału w Allein | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *