O karnawale w Alpach pisałam już wielokrotnie, ale ten temat powraca, ponieważ co roku jest to duże wydarzenie zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów Doliny Aosty.
7 stycznia w Aoście jest parada karnawałowa, która inauguruje okres karnawałowy. Potem już tylko trzeba śledzić gdzie i jaka grupa folklorystyczna będzie organizowała paradę lub pokaz i być obecnym.
Z tych najbardziej znanych to oczywiście ta z Dolinie Wielkiego Świętego Bernarda, która nawiązuje do Napoleona (więcej przeczytacie tu: Napoleon w Dolinie Zimna), karnawał w Pont-Saint-Martin na zakończenie którego pali się diabła na rzymskim moście w centrum oraz ten w Verrès, który nawiązuje do prawdziwych wydarzeń w XV w i główna impreza odbywa się na zamku.
Ten w Verrès jest szczególny ponieważ odwołuje się do historii Catherina di Challant, która po śmierci ojca walczyła o swoją pozycję! Ponoć już małe dziewczynki marzą o tym by być Catheriną podczas karnawału, a to nie takie proste, na końcu wpisu zostawiam wam wpis, który dokładnie opisuje ten karnawał i tradycje.
Karnawał w Alpach
Jeśli przyjeżdzacie do Valle d’Aosta w okresie karnawału to koniecznie poszukajcie parady karnawałowej! To jest naprawdę niesamowite przeżycie i warto wziąć w tym udział.
Zostawiam wam link do strony promocji turystyki regionu gdzie znajdziecie wszystkie imprezy w regionie związane z karnawałem: parady karnawałowe w Dolinie Aosty.
W miejscowości Allein znajdziecie również Muzeum poświęcone tradycjom karnawałowym Doliny Aosty, szczególnie tym z Wielkiej Doliny Świętego Bernarda. Miałam okazje zwiedzić te muzeum kilka lat temu i przyznaje, że jest to miejsce warte wizyty!
Tradycyjny karnawał w Alpach to głównie stroje charakterystyczne dla różnych epok regionu, ale niech was nie zaskoczy jeśli jeżdżąc na nartach spotkacie przebierańców, którzy właśnie w takich strojach też starają się szusować.
Tu przeczytacie o karnawale w Pont-Saint-Martin, diable i moście rzymskim.
A tu o karnawale w Verrès.
A tu o Muzeum Karnawału w Allein.