Szlaki z Roisod, czyli zwiedzanie na wyciągnięcie ręki

Na zawnątrz domu

Bardzo często zanim zarezerwujecie mój dom w Roisod, położony na wysokości 1200 m, ale bardzo blisko Aosty, pytacie się mnie czy z samego domu można wyjść na szlak. Postanowiłam opublikować ten wpis i opisać miejsca, które można zwiedzić bezpośrednio z mojego domu zostawiając samochód na miejscu.

Kto był ten wie, że wychodzi się z domu i szlaki zaczynają się 10 metrów dalej. To pozwala na rozpoczęcie urlopu bez konieczności wsiadania do samochodu. Chociaż oczywiście polecam jednak zwiedzić również inne zakątki Valle d’Aosta.

Kanał Ru Neuf

Moim ulubionym szlakiem jest ten wzdłuż kanału Ru Neuf (tu jest cały wpis poświęcony temu szlakowi: Szlak górski Aosta-Etroubles wzdłuż kanału Ru Neuf). Wychodząc z domu jest od razu po prawej stronie, jest to szlak bez przewyższeń, długi około 8 km, który ciągnie się wzdłuż nawadniającego kanału, powstałego jeszcze w okresie średniowiecza. Pierwszy odcinek, około 10 minut jest dosyć wąski, około 1,5 m, później już szeroki i wygodny również dla wózków.

Malowniczy szlak prowadzący z Roisod do Etroubles. Pierwszy odcinek jest dosyć wąski.
Da się jednak pokonać i ten odcinek z wózkiem.

Po około 15 minutach dochodzimy do skałki wspinaczkowej, po ponad godzinie do ołtarzu Matki Boskiej z Parasolem i po ponad dwóch do przeuroczej miejscowości Etroubles.

Po dojściu do ściany wspinaczkowej, szlak staje się szerszy, a kanał wodny biegnie pod ziemią.
Widok na Dolinę Aosty ze szlaku.
Mała przerwa po dotarciu do ołtarza Matki Boskiej pod parasolem.
Kto przechodzi zostawia kwiaty, ale nie brakuje również różańców.
Tuż za ołtarzem jest niewielki wodospad oraz drewniany mostek. Czasami da się pomoczyć nogi!
Na trasie szlaku jest kilka małych wodospadów. Radość dzieci jest zawsze duża.

Miejscowość Etroubles

Miejscowość Etroubles jest jedną z tych, które zawsze polecam podczas pobytu. Po pierwsze jest niedaleko, można dojść pieszo lub samochodem około 20 minut. Po drugie to mała i urokliwa alpejska wioseczka, po której uliczkach chodzi się latem z przyjemnością podziwiając zarówno ukwiecone przez mieszkańców zakątki jak i rzeźby gdyż w Etroubles znajduje się Muzeum pod gołym niebem. W tym wpisie opisałam dokładnie tę miejscowość: Borgo medievale w Etroubles i praczki wśród dzieł sztuki.

Ukwiecone latem Etroubles zachwyca!
Etroubles latem.

Dojście i powrót do Roisod to w sumie 16 km i to jest coś!

Schronisko Chaligne i szczyt Punta Chaligne

Czas jednak na coś bardziej wymagającego, czyli schronisko Chaligne (2.000 m) oraz szczyt Punta Chaligne (ponad 2.600 m). 1400 metrów przewyższenia jest nie lada wyczynem, ale bardzo dużo osób wybiera ten szlak ruszając właśnie z mojego domu.

W zeszłym roku wybraliśmy się do schroniska Chaligne rowerami
Na trasie do schorniska Chaligne

Przypominam wam relację Agaty i Tomka, którzy byli bez samochodu i jeden dzień poświęcili właśnie na dotarcie na Punta Chaligne. Bardzo dobrze wspominają tę wyprawę. Również ten szlak zaczyna się tuż obok domu, tylko, że pnie się w górę: Valle d’Aosta bez samochodu, co mozna zwiedzić: relacja z pobytu.

Ze szczytu Point Chaligne
Ze szczytu Punta Chaligne

W tym wpisie znajdziecie informacje o schronisku Chaligne: Schronisko górskie Chaligne i wysokie Alpy w zasięgu ręki.

Z samego schroniska rospościera się przepiekny widok na Dolinę Valpelline oraz na granicę ze Szwajcarią.

Croux

To mała wioseczka położona nad Roisod, jest niezwykle urokliwa i do niej również dojdziecie pieszo bezpośrednio z domu. Zapewnia przepiękny widok na Dolinę Aosty, a po drodze zwierzęta, fontanny i dziko rosnące owoce. W tym wpisie pisałam więcej o Croux położonym nad Rosiod: Croux, gdzie kozy jedzą z ręki.

Przerwa na odrobinę wody!
Przywitanie z bliska 🙂
Relaks nie tylko dla owiec!

Wysoko nad Roisod

Jeśli wyruszycie na szlak z domu po lewej stronie to po około 20 minutach dojdziecie do drogi asfaltowej, która doprowadzi was w krótkim czasie do drogi szutrowej i wyżej na wysokość około 1.800 m. Miejsce jest urokliwe, tu również są pastwiska, jeziorka, dzikie maliny (przepyszne). Powrót do domu nie jest konieczny tą samą trasą, można zejść w Lin Blanc w Aoście i wrócić już dołem.

Wysoko nad Roisod
Nie ma nikogo poza nami!
Pasące się krowy to częsty widok.
Jak również opuszczone zabudowania, które prawdopodobnie już nigdy nie będą zamieszkane.
Widoki z tej trasy zapierają dech!
Chwila kontemplacji i powrót do domu.

Letnia kolonia

Jeśli po 20 minutach jednak nie wybierzecie drogi w górę, to po kolejnych 20 dotrzecie do zabudowań, które dziś są częściowo opuszczone, chociaż pewne stowarzyszenie z Aosty ma plan na budowę w tym miejscu ośrodka dla osób wykluczonych społecznie.

Ja tę trasę pokonuję bardzo często rowerem z moim synkiem. Bardzo lubimy nasze okolice (mieszkam niedaleko Roisod i staram się być zawsze wsparciem podczas waszego pobytu) i często można nas spotkać na szlaku wzdłuż kanału Ru Neuf lub własnie w kierunku dawnych budynków kolonii letnich!

W drodze do letniej kolonii.
Zabudowania dawnej letniej kolonii, które czekają na renowacje.
Droga powrotna do Roisod z kolonii trwa około 40 minut i jest płaska.

Na zakończenie…

Tęcza w Roisod

Mam nadzieję, że oczarowałam was zdjęciami i opisami i będzie wam teraz jeszcze łatwiej podjąć decyzję co do rezerwacji lub ogólnie co do przyjazdu do Doliny Aosty wybierając przy tym Wielką Dolinę Świętego Bernarda.

Jeśli szukacie noclegu w Dolinie Aosty to sprawdźcie tu na stronie:

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *