Śnieg w grudniu w Alpach: wyżej prawdziwy, a niżej sztuczny

Zdjęcie Doliny Aosty z 30 grudnia 2018 roku.

Zdjęcie Doliny Aosty z 30 grudnia 2018 roku.

Wiadomo nie od dziś, że w Alpach zmieniają się warunki klimatyczne, a potwierdzają to rózne badania nad opadami śniegu w górach oraz pomniejszanie się lodowców. Te zmiany przekładają się nie tylko na rolnictwo, ale i na turystykę. Eksperci straszą, że za 50 lat na wysokości około 2.000 metrów nie będzie już na tyle śniegu, żeby wyciągi narciarskie były opłacalnym biznesem! Jednym słowem, te tereny które teraz bazują swoją gospodarkę na narciarstwie będą musiały znaleźć inną strategię przyciągnięcia turystów lub po prostu przestaną być atrakcyjne zimą dla turystów.

Mieszkam w Valle d’Aosta od zimy 2006 roku, niby nie za długo, ale z drugiej strony przez te 14 lat zauważyłam, że śnieg zasypuje Valle d’Aosta zimą coraz później i na pewnych wysokościach znika coraz szybciej.

Region jest uprzywilejowany pod tym wzgledem, ponieważ większość wyciągów leży bardzo wysoko, wystarczy rzucić okiem na mapę i odkryjemy, że w regionie szusuje się najczęściej na wyskości ponad 3000 m, u stóp Mont Blanc, Matterhorn czy Monte Rosa. Ale to i tak nie rozwiązuje problemów śniegu, bo o ile szusuje się wysoko na nartach zjazdowych, o tyle część wyciągów leży na wysokości około 2000 m, jak również większość tras dla nart biegowych oraz snow parki dla dzieci.

Snow park w Rhemes-Notre-Dames

Snow park w Rhemes-Notre-Dames

Przyszłość takiego ośrodka narciarstwa jak Crevacol, leżącego na wysokości mniej więcej 2300 m, który od zawsze reklamował się hasłem „Dove il sole scia con te” (gdzie słońce szusuje z Tobą), stoi pod znakiem zapytania już od kilku lat. Śnieg pojawia się często dopiero pod koniec grudnia, a pod koniec marca, ze względu na słoneczne położenie ośrodka już znika! Utrzymanie całej narciarskiej infrastruktury zaczyna być nieopłacalne, a warto dodać, że coraz bardziej rozwija się skialpinizm, do uprawiania którego nie potrzeba wyciągów!

Orodek narciarski w Crevacol

Ośrodek narciarski w Crevacol

Skialpinizm to nic innego jak górska wspinaczka na nartach, uwieńczona późniejszym zjazdem. Taka emocjonująca górska wspinaczka upowrzechniła się również na terenie ośrodków narciarskich z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze wspinając się tam gdzie są wyciągi narciarskie zagrożenie lawinowe jest znikome, po drugie ma się możliwość zjazdu po wspinaczce trasami przygotowanymi do tego przez ratraki ośrodka. Uprawiając skialpinizm nie trzeba płacić za skipass, teoretycznie jest bezpłatny, co również zalicza się do zalet, chociaż to oczywiście jest to inny rodzaj sportu jeśli porównać go do narciarstwa zjazdowego. Skialpinizm nie jest dla wszystkich, poza tym trzeba znać świetnie teren po którym się poruszamy i lepiej wybrać się na taką wyprawę z przewodnikiem wysokogórskim (dlatego wyżej napisałam, że jest teoretycznie bezpłatny).

W snowpark ze sztucznym śniegiem!

W snowpark ze sztucznym śniegiem!

Wracając do braku śniegu w grudniu w Alpach to nie jest tak źle! Wszystkie ośrodki narciarstwa zjazdowego w Valle d’Aosta są otwarte właściwie od początku grudnia! Niestety nie wszystkie ośrodki narciarstwa biegowego już ruszyły, ten we Flassin jest np. nieczynny, a w snow parkach dla dzieci poratowano się sztucznym śniegiem.

30 grudnia udało nam się wybrać do snow parku w Rhemes-Notre-Dame, na ternie Parku Narodowego Gran Paradiso, który przygotowano dla rodzin z dziećmi dzieki sztucznemu śniegowi. Armatki snieżne nie tylko zasypały park, ale przygotowały również trasę dla nart biegowych!

Snowpark w Rhemes-Notre-Dames

Snowpark w Rhemes-Notre-Dames ze sztucznym śniegiem, skoro prawdziwego brak ;).

W snow parku spędziliśmy naprawdę fajny dzień, mieliśmy szczęście, że było bardzo słonecznie, chociaż mimo słońca był lekki przymrozek i sztuczny snieg trzymał wyśmienicie!

A preso

Agnieszka

P.S. Jeśli macie jeszcze chwilę to tutaj poczytacie o Crevacol, czyli miejscu gdzie słońce zawsze szusuje z narciarzami!

Crevacol – gdzie słońce jeździ z narciarzami

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *