Odwiedzając Valle d’Aosta z pewnością zagościcie również w stolicy regionu, nawet jeśli z dużym prawdopodobieństwem czy to latem czy to zimą waszą bazą wypadową będzie inna miejscowość.
Spacerując po Aoście rzucają się w oczy liczne zabytki sięgające czasów rzymskich, a wśród nich siedem wież rozmieszczonych w całej miejscowości. Wieże, choć wielokrotnie przerabiane i przebudowywane, głównie w okresie średniowiecznym, pamiętają czasy Cesarstwa Rzymskiego, a wybudowano je wzdłuż murów ówczesnego miasta Augusta Praetoria Salassorum.
Zapraszam was na wycieczkę po Aoście i zwiedzanie jej siedmiu wież.
Torre dei Balivi
Pod tą nazwą kryje się nie tylko wieża wzniesiona na północno-wschodnich murach rzymskich, ale również kompleks budynków goszczących przez wiele wieków więzienie.
Wieżę wzniesiono w XII wieku wykorzystując do jej budowy okoliczne mury rzymskie. W XV wieku stała się siedzibą komornika i więzienia, co wymagało rozbudowy całego kompleksu. Co ciekawe Torre dei Balivi przetrwała jako siedziba więzienia do 1984 roku, a dziś znajduje się tam szkoła muzyczna.
Tour Fromage (Wieża Sera)
Wzniesiona w XII wieku na wschodniej części murów rzymskich tuż obok teatru rzymskiego. Swoją nietypową nazwę zawdzięcza rodzinie Du Fromage, która przyczyniła się do wybudowania wieży. Od 1975 roku gości liczne wystawy.
Tour du Pailleron (Słomiana wieża)
To właśnie ta wieża zachowała najlepiej swój rzymski charakter, głównie dlatego, że w okresie średniowiecza żadna szlachecka rodzina w niej nie mieszkała i wieża nie uległa wielkim zmianom konstrukcyjnym. Służyła za skład słomy i stąd jej nazwa. Wieżę planowano przeznaczyć na muzeum o tematyce rzymskiej, ale pod koniec XIX wieku uległa częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru i chociaż odbudowana nigdy w muzeum się nie zamieniła.
Tour Bramafam
Wieżę wybudowano w XIII wieku, u jej podstawy widnieją nadal resztki murów rzymskich. Od wielu wieków opuszczona i zaniedbana, dziś jest właściwie pogrążona w całkowitej ruinie i nic nie zapowiada, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić.
Torre del Lebbroso (Wieża Trędowatego)
Historię wieży zamieszkałej przez trędowatego, która stała się inspiracją dla Gustawa Herlinga-Grudzińskiego do napisania opowiadania „Wieża”, opisałam w oddzielnym poście do którego was odsyłam i zachęcam do przeczytania: Wieża Trędowatego w Aoście i Gustaw Herling-Grudziński
Tourneuve
Wieżę w kształcie cylindra wybudowano w XIII wieku na północno-zachodnim rogu murów rzymskich, tradycyjnie rozbierając część murów. Podstawa wieży ma kształt kwadratu i są to pozostałości po dawnej rzymskiej budowli.
Torre dei Signori de Porta Sancti Ursi
Wzniesiona w średniowieczu na ruinach rzymskiej wieży Porta Praetoria. Do jej realizacji wykorzystano bloki skał wapiennych rozbierając częściowo mury rzymskie otaczające miasto.Wieżę zamieszkiwali między innymi biskupi Aosty i Genewy. Wieża w XIX wieku gościła regionalne archiwum, a dziś jest siedzibą regionalnego biura informacji turystycznej.
Zdjęcia siedmiu wież w Aoście
Pingback: Stolica regionu Aosta w jeden dzień. Co zwiedzić i gdzie zjeść. | CiekawAOSTA