Dziś mam dla was garść ciekawostek z Doliny Aosty. Wybrałam te najwyższe! Jakżeby inaczej, mieszkam przecież w regionie położonym w samym sercu Alp, ale czy mam pisać, że poszłam na łatwiznę? Bynajmniej! Musiałam ograniczyć się do pięciu (na końcu przeczytacie dlaczego) i to już nie był łatwy wybór. Mam nadzieję, że dzięki tym ciekawostkom poznacie trochę lepiej region, w którym mieszkam. Na mojej liście znajdziecie szczyt, gminę, muzeum, winorośl i ogród botaniczny. Miłej lektury :-).
Najwyższy szczyt górski… w Europie
Valle d’Aosta to region tzw. alpejskich czterotysięczników. W Alpach szczytów, które mają więcej niż 4000 m n.p.m. jest 82 i są rozłożone pomiędzy Włochami, Szwajcarią i Francją, z czego 42 szczyty znajdują się właśnie w Dolinie Aosty! Niezły wynik jak na najmniejszy region Włoch i jeden z najmniejszych w całej Europie! Najwyższy szczyt to oczywiście Mont Blanc 4.810, który leży na granicy pomiędzy Valle d’Aosta i francuskim departamentem Haute Savoie. O spornej kwestii najwyższego szczytu Europy, który Francuzi troszę sobie przywłaszczyli pisałam tutaj :-).
Najwyżej położona gmina… w Valle d’Aosta (trzecia we Włoszech)
To mała miejscowość Chamois, leży na wysokości 1.816 m n.p.m. Ciekawe jest również to, że do małej alpejskiej wioski nie prowadzi żadna droga asfaltowa, można się do niej dostać kolejką linową z Antey-Saint-Andre lub górskim szlakiem z La Magdeleine. W Chamois na stałe mieszkają 104 osoby. Niedużo, tłumów nie ma, chociaż zarówno zimą jak i latem przyciąga turystów spokojem i pięknymi widokami. O Chamois, gdzie diabeł mówi dobranoc pisałam tutaj, a o ekoturystyce w tej małej wiosce tutaj.
Najwyżej położone muzeum… w Europie
Leży w Dolinie Aosty! A gdzie indziej? To Muzeum “Una montagna di lavoro” (Góra pracy) leży na lodowcu Plateau Rosa u stóp jednego z czterotysięczników Matterhorn. Do muzeum można się dostać kolejką linową z miejscowości Breuil – Cervinia zarówno latem, jak i zimą. Tematem przewodnim muzeum położonym na wysokości 3.500 jest wysiłek człowieka w zdobywaniu gór, zdobywaniu w sensie budowy wyciągów i kolejek linowych prowadzących na szczyt.
Najwyżej położona winorośl… w Europie
To winorośl Prié blanc pochodząca z Doliny Aosty, uprawiana na wysokości 900 i 1.200 m n.p.m. w miejscowościach La Sale i Morgex, co czyni ją najwyższą w Europie! Produkuje się z niej wino Valle d’Aosta Blanc de Morgex et de La Salle. Produkcja tego wina DOC sięga ponoć VIII wieku!
Najwyżej położony ogród botaniczny… e Europie
U stóp najwyższego szczytu Europy, w miejscowości Courmayeur, znajduje się również najwyżej położony w Europie ogród botaniczny. To Giardino Alpino Saussurea, położony na wysokości ponad 2.173 m n.p.m. i zawierający ponad 800 rodzajów roślin i kwiatów z całego świata. Ogród jest dostępny dla zwiedzających od końca czerwca do września i można się do niego dostać ze stacji kolejki Pavillon, po drodze na Punta Helbronner. Najlepszym momentem na zwiedzenie ogrodu jest połowa lipca, kiedy wszystko zakwita. Tutaj strona internetowa ogrodu po włosku, angielsku i francusku.
Dzieiejszy wpis powstał w ramach akcji W 80 blogów dookoła świata. Poniżej znajdziecie listę pozostałych ciekawostek z całego świata.
Chiny:
Biały Mały Tajfun: 5 yunnańskich ciekawostek
Francja:
Francuskie i inne notatki Niki : Pięć ciekawostek o Francji
Madou en France: Pięć rzeczy, które zaskoczyły mnie we Francji
Français-mon-amour: Pięć ciekawostek o Lotaryngii
Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim: 5 rzeczy, których nie wiesz o Bretanii
Love For France: Francuska uprzejmość w 5 krokach
Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym: Tata to mama, czyli pięć ciekawostek o języku gruzińskim
Holandia:
Język holenderski – pół żartem, pół serio: 9 holenderskich ciekawostek
Kirgistan:
O języku kirgiskim po polsku: 5 ciekawostek o Kirgistanie i Kirgizach
Niemcy:
Niemiecki po ludzku: 5 ciekawostek o Niemczech
Językowy Precel: 5 niemieckich ciekawostek językowych
Willkommen in Polschland: 5 niemieckich ciekawostek
Norwegia:
Pat i Norway: Norwegia jest naj
Rosja:
Rosyjskie Śniadanie: 5 ciekawostek z Rosji
Szwecja:
Szwecjoblog: 5 ciekawostek ze Szwecji
Tanzania:
Suahili online: 5 ciekawostek o Tanzanii
Turcja:
Turcja okiem nieobiektywnym: Wiedzieliście, że… czyli pięć ciekawostek o Turcji
Wielka Brytania:
Learn English Śpiewająco: 5 ciekawostek o Wielkiej Brytanii
English with Ann: Do you know…? czyli kilka ciekawostek o Wielkiej Brytanii
Head Full of Ideas: Czy wiedzieliście, że…? Czyli 5 ciekawostek o Wielkiej Brytanii
English my way: 5 ciekawostek o angielskim
Włochy:
Studia, parla, ama: 5 ciekawostek o językach we Włoszech
Buon viaggio!
Jeśli prowadzisz bloga kulturowo-językowego i chcesz do nas dołączyć to napisz e-mail: blogi.jezykowe1@gmail.com, jeśli nie masz bloga, ale ciekawią Cię języki i kultury różnych zakątków świata to śledź nasze poczynania na blogu kulturowo-językowi.
Pingback: W 80 blogów dookoła świata: 5 niemieckich ciekawostek językowych | Językowy Precel
Wina z takiego miejsca chetnie bym sie kiedys napila:) Dzieki za tyle ciekawostek, choc oczywiscie jako mieszkanka Francji nie moge sie zgodzic z punktem pierwszym :))))
I ja również spróbowałabym chętnie takiego wina 🙂
Najwyższego, a jak to brzmi :-).
Domyślam się, że punkt pierwszy jest dosyć wrażliwy i sporny :-). Na wikipedii (oczywiście po włosku) też o tym piszą, że Francja uzurpowała sobie prawo do Mont Blanc! A ja to widzę raczej na zasadzie, że potrafi lepiej wykorzystać położenie, bez względu na to czy leży cały MB czy tylko w połowie.
Pingback: Francuska uprzejmość w 5 krokach - Love For FranceLove For France
Ooooo, Gruzini tez twierdza, ze maja najwyzszy szczyt w Europie (Szachra). Zapominaja przy tym jednak, ze chyba jednak w tej Europie nie leza 😉
Tak, słyszałam o tym szczycie :-)!
Bardzo ciekawy wpis! Winorośl na wysokości 1200 m. npm.. wow!
Ponoć ktoś próbuje przebić rekord w Górnej Adydze, ale póki co chyba tylko sadzonki rosną…
Widzę, że tak jak Szwedzi szczycą się tym, że mają wiele najbardziej „północnych” rzeczy, tak w Dolinie Aosty szczycą się wysokością 😀 Super patent na atrakcje dla turystów 😉
Jakoś trzeba ten marketing ogarnąć ;-).
Wino!!!!
TAK!
Moją przyjaciółkę, która mieszka na Pollino, nazywają wszyscy Heidi ale to chyba ty powinnaś mieć tę ksywkę 🙂
Nawet nie żartuj 😀
Piękny i ciekawy region. Zapisuję na listę miejsc do zobaczenia
Koniecznie :-).
Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się odwiedzić Aostę, w końcu z Genui mam niedaleko:). Naprawdę pięknie tam u Ciebie, mając takie widoki z okna, byłabym w siódmym niebie :).
Masz bardzo blisko :-), widoki z mojego okna są fajne, ale i tak nie najlepsze, można trafić lepiej. Pozdrawiam!
Muszę koniecznie się wybrać do tego muzeum 🙂
Ja też, powiem Ci, że tyle tu mieszkam, a jeszcze nie byłam.